Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Mystická filmová jamka v arizonské poušti a duch Kevina Costnera

Jezírko Tin Cup na golfovém hřišti v Tubacu. | foto: cbssports

10 2009
Kýčovitá katarze, jakou předvádí Kevin Costner s golfovou holí v ruce coby hrdina "nezapomenutelného" filmu Zelený svět, je typickým hollywoodským produktem. Pomohl však hřišti, kde se natáčelo. Leží uprostřed arizonské pouště a slavná filmová jamka přitahuje nejen golfisty.

Originální název snímku zní "Tin Cup". Natáčelo se na Rancho Nine. Tato perla areálu Tubac Golf Resort & Spa se nachází třicet "majlí" jižně od Tucsonu, asi stejně daleko od mexických hranic. Dokud sem v roce 1996 nezavítali kalifornští filmaři, byla jamka číslo 4 jednou z mnoha. Teď je postrachem.

Když nic jiného, udělal Tin Cup z lázeňského střediska uprostřed pouště atrakci. Někteří budoucí manželé, kteří tu pro oddavky mají ideální prostředí (včetně honosné obřadní síně a španělského koloniálního kostelíku), žádají být sezdáni přímo v místech, odkud Roy McAvoy v Costnerově podání pálil jeden balon za druhým do vody, aby místo velkého vítězství získal lásku své vyvolené...

Pětipar nejjižnější ze tří zdejších devítek měří 544 yardů (497,5 metru). Přestože fairway zatáčí doleva jen mírně, po drivu není ještě vidět na green, pouze se v dálce zlověstně leskne hladina Tin Cup Lake, jak se samozřejmě říká vodní překážce, zbudované na zakázku produkce. A samozřejmě to umocňuje legendu.

Přitom stačí dobře přečíst terén, odhadnout své síly a vhodně si druhou ranou přihrát do výhledu. Jenže dokažte to s hollywoodským broukem v hlavě!

Plakát k filmu Tin CupKdyž v padesátých letech stanul věhlasný architekt golfových hřišť Robert "Red" Lawrence v arizonské vyprahlé krajině, bral to jako výzvu. Vytvořil několik zdejších hřišť a pokaždé použil jinou metodu na svlažení vyprahlého vzduchu. V Tubacu několik vodních ploch doplňuje říčku Santa Cruz. Když se ale hráč dostane do nejzazších míst resortu, blízkost pouště cítí až v jícnu.

Napětí, s nímž golfisté překonávají mystickou čtyřku, rychle opadne, jakmile návštěvník přivykne Volnému lázeňskému režimu. Na poštu, do obchodu a do restaurací se tu jezdí golfovým vozíkem. Ranč rodiny Oterových, španělských velkofarmářů, byl pro rekreační účely rekonstruován za 40 milionů dolarů. A přitom se svými sedačkami ve tvaru koňských sedel není vůbec okázalý.

Okázalosti se ovšem vůbec nebránil režisér Ron Shelton s týmem svých scénáristů. Nechal zbudovat nové jezírko u greenu a pak přivedl story o provinčním golfistovi, jenž chce kvůli dívce z města vyhrát US Open, do výše popsaného dějového zlomu.

zelený svět aneb tin cup

Bývalý golfový profesionál, dnes outsider, Roy "Cink" McAvoy (KEVIN COSTNER), je majitelem zanedbaného golfového hřiště i městečka Salem v Texasu. Tam se přistěhuje psychoterapeutka Molly Griswoldová (RENE RUSSO), která si tu zařídí praxi. Roye požádá o hodiny golfu, a ten ji ukáže nejen základy hry, ale i svou životní filozofii. Roy se před lety vzdal profesionální kariéry a žije na hranici nouze v obytném přívěsu se svým kamarádem a zaměstnancem Romeem (CHEECH MARIN). S podporou sympatické a půvabné ženy i svých svérázných kamarádů se Cink rozhodne vrátit se do světa špičkového golfu a dokázat, že už není odepsaná nula.   (oficiální text distributora)

Kýč velký jako "multiple bogey"? Možná. Ovšem návštěvník Tubacu má šanci se dozvědět, že předobrazem k postavě zoufale zamilovaného McAvoye byl komentátor CBS Gary McCord, jenž jako rekreační hráč skutečně ztratil patnáct míčů v jediném jezírku za sebou. To je tak, když umění sprostě opisuje od života. Ale aspoň vznikla jedna krásná "voda", teď už slavnější než zarostlé koleje po bývalé železnici na jamce číslo osm.

Miloval to tady prý i představitel westernových drsňáků John Wayne. Tak takhle to tvůrci "Zeleného světa" našli!Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze