Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Myšlenky na sportovní důchod? Kdepak, triatlonoví veteráni pořád válí

triatlonista Filip Ospalý v Brně o víkendu vybojoval republikový titul | foto: Radek Miča, MAFRA

7 2010
Jednomu je šestatřicet, druhému jen o dva roky méně. Manažer jejich Ekol teamu už je označuje jako staré pány. Jenže nic naplat, Martin Krňávek a Filip Ospalý jsou pořád nejlepšími českými triatlonisty.

Časy, kdy Filip Ospalý s Martinem Krňávkem vozili medaile z mistrovství Evropy, už jsou minulostí. Ale že by zapadli do průměru? To ani náhodou.

Krňávek nedávno vyhrál závod Světového poháru a chystá se na finále nejprestižnější triatlonové série, tedy mistrovství světa. "Pokud bych se umístil kolem desátého místa, byl bych velmi spokojený," oznamuje.

Ospalý zase sbírá přední umístění na sérii v USA a pochvaluje si: "Prožívám jednu z nejúspěšnějších sezon." Skoro se zdá, jako by oba borci brněnského Ekol teamu nestárli.

Tréninky už nejsou tak intenzivní, pochvaluje si Krňávek

Jak se náročná triatlonová kombinace plavání, cyklistiky a běhu zvládá na nejvyšší úrovni v šestatřiceti letech? "Má to své stinné i kladné stránky. Například už nemám tak intenzivní tréninkové dávky," usmívá se Martin Krňávek šibalsky.

"A také mám z každého dobrého umístění lepší pocit než dřív," tvrdí. 

Letos si na něj musel počkat až do léta, ale stálo to za to. V maďarském Tiszaújvárosi vyhrál závod Světového poháru, následovalo druhé místo v Evropském poháru v Karlových Varech. "Už na jaře se mi běhalo výborně, v tréninku jsem měl velice slušné časy, ale nedařilo se mi to prodat v závodě.

triatlonista Martin Krňávek sní o olympiádě v Londýně

triatlonista Martin Krňávek sní o olympiádě v Londýně

Prolomilo se to až v Maďarsku, kde jsem běžel dokonce o 25 vteřin rychleji než před devíti lety, kdy jsem tam také vyhrál," vzpomíná Krňávek. Tehdy byl na vrcholu sil, v letech 1998 a 1999 třeba skončil pátý na mistrovství světa, což dosud nikdo z Čechů nenapodobil.

Od těch dob se změnil nejen Krňávek, ale i triatlon. Titul světového šampiona se od loňska neuděluje v jediném závodě, ale v celé sérii.

"Aby vás do ní vzali, musíte získat dost bodů ve Světovém poháru. Do něj se zas musíte dostat z Evropského poháru," vysvětluje český veterán, který touto pyramidou vystoupal až do blížícího se finále nejprestižnějšího seriálu.

Díky tomu může reálně uvažovat o olympiádě v Londýně. "Doufám, že si účast vybojuju," říká Krňávek.

A co myšlenky na konec kariéry? "Ty můžou přijít ze dne na den. Ale Hamish Carter vyhrál v šestatřiceti olympiádu v Aténách a o dva roky později byl druhý na mistrovství světa, takže snad ještě mám čas."

S dětmi se teď lépe posiluje, usmívá se Ospalý

S otázkami na věk nepochodíte ani u Filipa Ospalého. "Nedívám se do občanky, kolik mi je. Jsem starý tak, jak se cítím," hlásí čtyřiatřicetiletý triatlonista. Postupující věk mu možná dokonce přidává. "Jeden pražský sponzor mi nedávno psal, že zraju jako víno na Moravě. Možná to tak je," usmívá se Ospalý.

Dobře naložený býval vždy, ale teď má důvodů ke spokojenosti ještě víc než obvykle. "Změnil jsem přípravu, dětem už jsou dva roky, takže u nich člověk nemusí být pořád a v noci vstávat. Navíc se s nimi víc naposiluje, když už mají kolem čtrnácti kilo," popisuje mistr Evropy z roku 2001.

"A také jsem změnil strukturu závodů." Přešel na ty, které mu sedí víc než ty hákové. Pro vysvětlenou: při závodech mistrovství světa či Světových pohárů je na kole povolena jízda v háku, tedy ve skupině. Ospalý proto raději soutěží v americké sérii Lifetime Fitness, kde je jízda v háku zakázána.

"Triatlon v poslední době udělal krok dopředu. Přišli mladí závodníci, kteří se to nebojí napálit od začátku, což já nemůžu. A když člověk vypadne z čelní skupiny, už se do ní nikdy nedostane," vysvětluje Ospalý. "Zato v bezhákové sérii jede každý sám za sebe, a i když přijedu do depa se ztrátou, se svými běžeckými schopnostmi ji pořád můžu dohnat."

A tak reprezentant Ekol teamu skončil ve třech závodech americké série první, třetí a čtvrtý. "Musím říct, že se mi tyto závody líbí i díky úspěchům," přiznává.

Jenže tyto výsledky Ospalému účast na olympiádě nepřinesou, o tu by musel bojovat v klasických závodech. "Po sezoně se rozhodnu, jak moc je pro mě olympiáda atraktivní," sděluje účastník už třech závodů pod pěti kruhy.

"Přece jen už mi bude šestatřicet, a když budu moct v ideálním případě skončit desátý, tak to pro mě jako pro profíka nemá cenu. Raději pojedu tam, kde budu mít šanci uspět a vydělat si nějaké peníze."

To Ospalý pořád dokáže. Stejně jako Krňávek totiž do důchodu stále ani zdaleka nepatří.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze