Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Muž, nebo žena? Běžecká mistryně světa prochází testem pohlaví

Caster Semenyaová | foto: AP

19 2009
Berlín (Od zvláštní zpravodajky iDNES.cz) - Závodí mezi ženami, ale má spoustu svalů, hlubší hlas, klukovsky vyhlížející účes a chloupky na tváři. Caster Semenyaová. Čerstvá mistryně světa v běhu na 800 metrů musí podstoupit lékařské testy, které by měly ozřejmit správnost jejího pohlaví.

Caster Semenyaové je 18 let, na univerzitě v jihoafrické Pretorii studuje sportovní vědu. Hrála fotbal jako levý obránce. "Běhání je pro mě jen hra," říká.

Ovšem v téhle hře jí to jde náramně dobře. Na nedávném juniorském africkém šampionátu si na osmistovce vylepšila osobní rekord na 1:56,72, tedy o více než sedm vteřin. Na své první velké akci - mistrovství světa v Berlíně - se ve středečním večeru stala šampionkou v běhu na 800 metrů.

Zaběhla nejlepší čas sezony 1:55,45, jímž zaostala o necelou vteřinu za rekordem šampionátu, jenž drží Jarmila Kratochvílová. Za nejlepším časem historie, u nějž je též jméno české běžkyně, zůstala o 2 vteřiny a 17 setin.

Pokračuje tak její výkonnostní skok, který přiměl Mezinárodní atletickou federaci IAAF, aby ji vyzvala k testům, jež určí, zda by měla závodit mezi ženami. Jak takový proces v citlivém případě probíhá? Federace se obrátila na Jihoafrickou atletickou asociaci. Ta pak oslovila tamní lékaře. "Vše se děje na osobní bázi," ujistil Nick Davies, mluvčí IAAF.

Caster Semenyaová

Osmnáctiletá atletka prochází řadou testů u různých specialistů, vyjádřit se musí například gynekolog, psycholog či specialista na pohlaví. "Zabere to spoustu času. Výsledky ještě nemáme," uvedl Nick Davies, mluvčí Mezinárodní atletické federace IAAF.

Jasno by mělo být nejspíše v řádu několika týdnů. Přestože existují pochybnosti, Semenyaová dnes závodila ve finále osmistovky v Berlíně. A suverénně vyhrála. "Nemáme žádný důkaz, pro který bychom ji neměli pustit na start," vysvětloval Davies.

Pokud by výsledky testů ukázaly, že Semenyaová neměla závodit mezi ženami, teprve pak dojde na rozhodování o jejím výsledku. "Případy se posuzují jednotlivě," uvedl Davies. "Tady se jedná o zdravotní stav, nikoli o podvod. Jen se musíme ujistit, že jsou dodržována pravidla."

Každopádně, Semenyaová soupeří nejen se ženami. "Ráda běhá proti klukům a většinou je předbíhá. Popohání ji to, protože pak má lepší pozici při závodění proti dívkám," uvedl pro The Times její univerzitní trenér Michael Feme.

Jaká je jeho svěřenka? "Plachá. Ale nikoli na dráze. Tam si hodně věří. Ví, že závody se vyhrávají v tréninku, a že když jdete závodit, jdete si pro zlato."

Tak jako v Berlíně na mistrovství světa.Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze