Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Muž návratů Stricker zažívá jednu z cest na vrchol

Steve Stricker několikrát zažil cestu nahoru i dolů. V posledních měsících si užívá nejlepší časy své dvacetileté profesionální kariéry | foto: AP

9 2010
Steve Stricker zažívá jedno ze svých úspěšných období. Na PGA Tour vede jak finanční žebříček, tak i FedEx Cup. Navíc se díky nedělnímu vítězství na Northern Trust Open posunul na druhé místo světového žebříčku. Že se mu to podaří, nevěřil před šesti lety nikdo.

Historie se opakuje. Toto rčení u Steva Strickera platí. Nyní opět stoupá na vrchol, ve své kariéře již poněkolikáté. O tom svědčí i to, že dokonce dvakrát obdržel na PGA Tour titul Návrat roku.

Strickerova Vítězství  na PGA Tour

- Kemper Open (1996)
- Motorola Western Open (1996)
- Světová jamkovka (2001)
- Barclays (2007)
- Crowne Plaza Invitational (2009)
- John Deere Classic (2009)
- Deutsche Bank Championship (2009)
- Northern Trust Open (2010)

Jeho současný výstup na vrchol však trvá již několik měsíců. Stricker, obvykle stojící mimo hlavní pozornost fanoušků i médií, se posledních tři čtvrtě roku pravidelně umisťoval na předních příčkách turnajů, na posledních jedenácti podnicích skončil osmkrát v desítce nejlepších. Letos ze tří startů pokaždé.

Na to, jak dlouho se Stricker pohybuje na předních místech světového žebříčku, má až překvapivě málo turnajových triumfů. Za svou více než patnáctiletou kariéru na PGA Tour vyhrál jen osm akcí, z toho polovinu právě až v uplynulých devíti měsících. Kromě toho si připsal i vítězství v Presidents Cupu, ve kterém byl hlavním tahounem Američanů. Sezonu završil triumfem na exhibičním turnaji Grega Normana Shark Shootout. Do té letošní vstoupil desátým místem na SBS Championship, pak třetím místem na Sony Open a v neděli vyhrál Northern Trust Open.

To jej posunulo na druhé místo světového žebříčku, na které se vrací po necelém půl roce. K tomu, aby sesadil absentujícího Woodse z golfového trůnu, bude potřebovat vyhrát minimálně na dvou turnajích.

"Kdyby mi někdo tak před šesti lety řekl, že to bude reálné, považoval bych ho za blázna," reagoval dvaačtyřicetiletý hráč na skutečnost, že atakuje první místo světového žebříčku.

Steve Stricker, Tiger Woods, Presidents Cup

"Ale tvrdě jsem na sobě pracoval. A tím myslím opravdu tvrdě," dodal golfista, který si nikdy nehraje na celebritu.

Ne vždy byla Strickerova situace tak růžová jako nyní. Před šesti lety na tom byl tak špatně, že dokonce přišel o hrací kartu na PGA Tour. "Dobře si pamatuju, jak jsem na tom byl tehdy a jak jsem na tom teď," řekl po turnaji v Rivieře. V roce 2004 se vrátil do rodného Wisconsinu a tam se věnoval základům švihu, které procvičoval odpalováním ve sněhu a v mrazech.

To přineslo ovoce a nastal další návrat - díky sponzorským pozvánkám startoval na deseti turnajích, na kterých sedmkrát skončil v první desítce. To mu vyneslo ocenění Návrat roku 2006. Dobrá forma pokračovala i v následující sezoně, ve které se kvalifikoval do týmu pro Presidents Cup, vyšplhal na čtvrté místo světového žebříčku a na PGA Tour byl lepší pouze Tiger Woods. Po tomto roce přišel překvapivě znovu titul Návrat roku, navíc byl uveden do golfové síně slávy státu Wisconsin.V roce 2008 ho čekal další menší pád, aby už ve zmíněné sezoně 2009 opět začal stoupat na vrchol.

Steve Stricker, Northern Trust Open

Někdy to vypadá, jakoby se Stricker bál vítězství jako čert kříže. Loni na stejném turnaji, ve kterém v neděli zvítězil, také sahal po vítězství. Do finálového kola vstupoval s náskokem tří ran, ale na poslední jamce ho bogey poslalo do play-off s Philem Mickelsonem, kterému podlehl. A letos se Stricker také hodně snažil, aby ztratil luxusní náskok pěti ran, který v jeden moment dokonce narostl na šest. O chvíli později, kdy Stricker míček naháněl všude možně jen ne po fairwayi, se rozdíl mezi ním a Lukem Donaldem ztenčil na dvě rány.

Strickerův komplex finálových kol

Nevyrovnanou měl i krátkou hru, která patří mezi jeho silné stránky. Skvělou přihrávku k praporku střídala na následující jamce zkažená rána v lepším případě na odpaliště další jamky, v horším do písku. Svůj standard si udržel leda v patování, a ani to v neděli nedosahovalo takových kvalit, jaké Stricker předvádí v nefinálových kolech.

"Bylo to dnes těžké, hodně jsem tu zestárl," okomentoval závěrečné kolo Stricker, který za celou svou kariéru vydělal na prémiích přes 25 milionů dolarů.

Závěrečná kola zkazil loni i na jiných turnajích, než jen v Rivieře. Například na Bob Hope Classic zahrál čtyři skvělá kola, aby v tom finálovém zapisoval hrozných 77 ran. Stejné to bylo při závěrečném kole BMW Championship. Podobně dopadla neděle na British Open - 76 úderů. Na US Open jen o dva lépe.

Steve Stricker - vítěz Northern Trust Open 2010.

Právě výpadky ve finálových turnajových dnech můžou být Strickerovi překážkou v cestě na úplný vrchol. Toho nelze docílit jen pravidelným nenápadným umisťováním v Top10, ale i vítězstvími. Těch ale na kontě dvaačtyřicetiletého golfisty v poslední době rychle přibývá.

Finanční žebříček PGA Tour (v dolarech)

1. Steve Stricker (USA) 1,686,000
2. Geoff Ogilvy (Austrálie) 1,120,000
3. Ryan Palmer (USA) 1,007,000
4. Ben Crane (USA) 965,660
5. Bill Haas (USA) 923,850

Žebříček FedEx Cupu

1. Steve Stricker (USA) 758 bodů
2. Bill Haas (USA) 532
3. Ryan Palmer (USA) 527
4. Ben Crane (USA) 517
5. Geoff Ogilvy (Austrálie) 500

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze