Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Musíte se hodně učit, říká Ind

7 2006
Liberec - "Jste happy? Jste v pohodě? Jinak nemůžete pořádně hrát." Indický trenér Harshal Prahlad Shimpi trénuje mladé badmintonisty liberecké Slavie Technické univerzity a vštěpuje jim svou filozofii. "Vaši hráči jsou fyzicky dobře připravení, ale chybí jim badmintonové myšlení," tvrdí 34letý kouč.

"Potřebujete dobré vedení zahraničních trenérů. Budu upřímný: musíte se ještě hodně učit," téměř se omlouvá.

Drobný snědý chlapík s nakažlivým úsměvem dlouhá léta patřil mezi indickou badmintonovou špičku - a to něco znamená. Badminton je totiž v Indii národním sportem a přední hráči se těší podobné slávě jako v Evropě fotbalisté.

Beckham? Tímhle jménem Inda na venkově neoslníte. Ale na turnaj badmintonistů tam přijde třeba patnáct tisíc lidí. Teď je z Harshala úspěšný trenér.

Připravoval i jednoho z účastníků olympiády v Aténách a působil ve věhlasné indické badmintonové akademii Prakash Padukone ve městě Bengalore.

"Připravují se u nás ti nejlepší hráči, občas přijedou i badmintonisté z Evropy," říká Harshal. "Nedávno jsme získali bronzovou medaili na Hrách  Commonwealthu v Austrálii. A zlatý medailista z olympiády před dvěma lety taky dlouho hrál v naší akademii." Mají i čeští badmintonisté šanci proniknout do indické akademie? Prý to není tak lehké. Nejdřív je třeba dlouho trénovat a dosáhnout určité úrovně.

"Dostat se do Indie je můj sen," svěřuje se nadějný liberecký hráč Jan Zajíček. "Klidně bych kvůli němu i přidal v tréninku, ale taky je tady škola..."

Kde badmintonisté Liberce k exotické posile přišli? "Vypůjčili jsme si ho z Benátek nad Jizerou, kde působí na stáži," vysvětluje trenér Michal Ježek.

"Každému hráči se ochotně věnuje a upozorňuje ho na chyby. Dělá jim sparringpartnera, objíždí turnaje a radí. Já od něj můžu pochytit nové kombinace a tréninkové metody."

Při tréninku se Harshal přesunuje z jednoho hřiště na druhé a přidává se do hry. Co přesně mladým adeptům svého sportu radí?

"Hlavně nás nabádá, abychom odehrávali míče co nejrychleji a aby šlo všechno seshora," říká Jan Zajíček.

Badminton nevypadá tak dobře v televizi Badminton je podle indického trenéra hodně záležitostí myšlení.

"Ale to se dá říct vlastně o každém sportu. Ani při fotbale nemůžete kopat jen tak nazdařbůh, musíte se dívat, kam se pohybují ostatní." Anglicky mluví, jak když střílí z kulometu. Pochytil však i pár českých slovíček. "Umím česky, ale trochu," kření se.

Proč není badminton celosvětově populární jako tenis? V tom má indický kouč jasno. "Tenis vypadá líp v televizi," tvrdí rezolutně.

O badmintonu vycházejí v indických novinách velké články, jeho popularita se však liší i podle místa.

"Lidi jsou do badmintonu blázni, ale hlavně v malých městech. V těch velkých mají málo času. Ale tak je to všude ve světě. Třeba i v Londýně nebo u vás v Praze."

Harshal Prahlad je v Čechách necelé dva měsíce. Koncem dubna si sbalí rakety a zamíří domů. "Když bude zájem, klidně do Čech přijedu zas," tvrdí.

JAK NA TO. Indický trenér Harshal Prahlad Shimpi dojíždí za mladými badmintonisty do Liberce a předává jim své umění.Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze