Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Musíme zlepšit spolehlivost, burcuje tým Mercedes naštvaný Rosberg

ARMÁDA NA POCHODU. Mechanici týmu Mercedes tlačí do boxů monopost Nica Rosberga, který zůstal v zahřívacím kole stát. | foto: AP

21 2014
Už si pomalu přestával pamatovat, kdy nebyl v čele mistrovství světa formule 1. Ale Velká cena Singapuru vrátila Nika Rosberga do reality - po technické závadě nedokázal dojet do cíle a přišel o pozici lídra MS F1. Tam se vyhoupl jeho nenáviděný týmový kolega Lewis Hamilton.

Nico Rosberg v cíli vysvětloval, proč jel tak pomalu. Ačkoliv totiž do závodu z boxové uličky nakonec odstartoval, nedařilo se mu předjíždět. Dlouhá kola dokonce visel za Marcusem Ericssonem s vozem Caterham. Ten je přitom nejpomalejším vozem letošního šampionátu formule 1.

"Nešla žádná funkce na volantu. Tedy jsem neměl k dispozici hybridní přídavnou energii, ani systém DRS," vysvětloval závodník.  "Páky na volantu řadily hodně podivně, celou dobu hned dvě rychlosti naráz, takže jsme neměl čtyřku ani šestku. To se moc rychle jet nedalo."

Rosberg samozřejmě neměl jen problémy s rychlostí a akcelerací, ale také s brzděním. Elektronika ovládaná volantem má totiž vliv na každou část moderního monopostu formule 1.

"Vyvážení brzd bylo totálně rozhozené a nemohl jsem nastavení změnit, protože na volantu nefungovala vůbec nic. Když jsem najížděl do boxů, nešel mi omezovač rychlosti, takže jsem jel radši pomaleji, abych nepřekročil rychlost," popisoval deprivovaný závodník.

Nico Rosberg cítí, že je potřeba něco změnit. A asi není náhodou, že ho takové myšlenky napadají ve chvíli, kdy přišel o vedení v celkovém pořadí mistrovství světa F1.

"Pro mě to byl dnes nejtěžší den za celou sezonu. Byl jsem zcela bezbranný a nemohl jsem nic dělat. Navíc to nebylo poprvé, co nás zradila technika. Musíme něco změnit, najít lepší způsob kontroly, aby k tomu už nedocházelo. Stojí nás to příliš bodů," dodal německý závodník.

SMOLAŘ. Nico Rosberg (vpravo) musel do Velké ceny Singapuru vyrazit z boxů.

SMOLAŘ. Nico Rosberg (vpravo) musel do Velké ceny Singapuru vyrazit z boxů.

Nevydržela elektroinstalace ve sloupku řízení

Ještě před startem závodu i při první a zároveň poslední zastávce Nika Rosberga v boxech bylo vidět, že si inženýři berou jeho volant, který je malým mozkovým centrem monopostu a snaží se odhalit závadu. Marně.

Problém, který nakonec v podstatě znepojízdnil Rosbergův automobil, nebyl totiž ve volantu, ale v elektrických kabelech, které k němu vedou. Jeden z nich ve sloupku řízení byl poškozen

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze