Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Mumraj na vojenském letišti: atleti odletěli na ME do Barcelony

Mezi největší české naděje patří překážkář Petr Svoboda. Nikdo z Evropanů letos na trati 110 metrů nebyl rychlejší. | foto: ČTK

25 2010
Česká atletická výprava odletěla na mistrovství Evropy, které od úterý pořádá Barcelona. Na šampionátu bude obhajovat čtyři medaile, z toho jednu zlatou.

"Můžete jet," říká u závory svalnatý chlapík v zelené uniformě řidiči autobusu. Na palubě lze v okénku zahlédnout třeba Jaroslava Bábu nebo Petra Frydrycha a další české atlety.

Autobus se sportovci z Dukly přijel na střežené vojenské letiště v pražských Kbelích, odkud atletická reprezentace na mistrovství odlétala.

Mistrovství Evropy 2010

Přečtěte si také:

V tu dobu už v odletové hale několik minut čekali další členové výpravy. Mezi prvními se objevil překážkář Petr Svoboda, jeden z velkých medailových adeptů.

Nikdo z Evropanů letos neběžel rychleji než on. Na trati 110 metrů překážek bude největším favoritem: "Ale je nás jedenáct, co můžou vyhrát," říká už nějakou dobu.

Česko na ME v roce 2006

Zlato: R. Šebrle (desetiboj)
Stříbro: T. Janků (výška), B. Špotáková (oštěp)
Bronz: J. Železný (oštěp)

V hale už se skoro nejde pohnout, jak dovnitř všichni natahali zavazadla a sportovní vybavení. A mezi tím poletuje reprezentační šéftrenér Tomáš Dvořák a ostatním rozdává kšiltovky s logem partnera.

"Bezesporu je to pro mě vyvrcholení roku ve funkci šéftrenéra. Moc se do Barcelony těším - hlavně na to, co budou předvádět naši atleti," usmívá se bývalý desetibojař, který má před odletem skvělou náladu.

Všude okolo postávají nebo mezi sebou klábosí velká jména české atletiky. Kromě Dvořáka do Barcelony odletěl i Roman Šebrle, ač na mistrovství startovat nebude. Před čtyřmi lety právě on vybojoval jediné zlato pro Česko. V roli oštěpařského kouče sportovce doprovodil Jan Železný.

Trochu stranou postává olympijská vítězka Barbora Špotáková. Tašku hodila na zem hned za dveřmi, hlouběji do toho mumraje se jí moc nechce.

Zuzana HejnováOštěpař Petr Frydrych hodil na Zlaté tretře letošní nejlepší světový výkon 88,23 m
Barbora Špotáková na Odložilově memoriáluPetr Svoboda

ČESKÉ NADĚJE: Vlevo nahoře překážkářka Zuzana Hejnová, vpravo nahoře oštěpař Petr Frydrych, dole oštěpařka Barbora Špotáková a překážkář Petr Svoboda.

Ale i ona odlétá s dobrou náladou: "Barcelona není daleko. Přijedou mě povzbudit kamarádi a třeba se na stadionu objeví i další čeští fanoušci," pozvala atletické nadšence oštěpařská královna, která v týdnu triumfovala na mítinku Diamantové ligy v Monaku.

Pak už se členové výpravy začali trousit k odbavení a do letadla. V Barceloně je od úterý čekají boje o evropské medaile.

Kolik medailí si přivezou čeští atleti z ME v Barceloně?

celkem hlasů: 2968

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 20:00 27. července 2010. Anketa je uzavřena.

3-4 1160
1-2 863
5-6 408
žádnou 284
víc než 6 253

Dvořák: Nemám prostor něco zkazit

Před čtyřmi lety odlétal na mistrovství Evropy ještě jako závodník. Letos už má jinou funkci. Tomáš Dvořák je od loňského září šéftrenérem české atletické reprezentace.

Tomáš Dvořák

V roli šéftrenéra to pro vás bude vyvrcholení prvního roku ve funkci. Jak se těšíte?
Těším se moc hned z několika důvodů. Třeba proto, že nebudu muset závodit. Ale hlavně se těším na to, co budou předvádět naši atleti. Kromě toho jsem velký fanda atletiky, takže se těším na šampionát jako takový.

Jako závodník o vás bylo před podobnými akcemi výborně postaráno, teď se o organizační věci musíte starat hlavně vy.
Snad to nějakým způsobem zvládám. Myslím, že tým, který se o naše reprezentanty stará, je zdatný a zkušený, takže nemám prostor něco zkazit. A taky doufám, že nejsem úplně hloupý, takže to zvládnu. Strach z toho nemám, spíš se těším.

Šampionát začíná už v úterý. Nemůže se stát, že sportovci, kteří budou závodit už zkraje, budou mít problém s aklimatizací?
S tím žádný problém nebude. Do Barcelony jsou to jen dvě hodiny letu, navíc jde o stejné časové pásmo. A všichni jsou zvyklí cestovat.

Předpokládám, že čas na procházku městem mít asi nebudete.
To ne, ale Barcelonu znám docela dobře, takže o nic nepřijdu. Já to tam jedu prosedět na stadion, kam se těším na české atlety.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze