Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Mulugeta Serbessa už prý moc neběhá. Hlubokou ale vyhrál

Mulugeta Serbessa | foto: behy.cz

2 2009
Osmatřicetiletý lékař Mulugeta Serbessa pochází z Etiopie, země slavných vytrvalců. I on běhá. Připomněl se, když vyhrál 69. ročník Kolem Hluboké, silniční běh na 25 kilometrů. Ale vůbec vyhrát nemusel. Ještě 20 minut před startem závodu byl v Bechyni, kde měl lékařskou pohotovost. "Nevěděl jsem, že start je v devět hodin," vysvětloval běžec dobrou češtinou.

Tři minuty před začátkem přijel na hlubocký stadion a stihl se postavit na startovní čáru. "Čtyři roky jsem moc neběhal," vyprávěl dále. Měl problémy s tříslem. "To samé má třeba Jágr," přidal jednu zkušenost se slavným hokejistou.

Mohl to dobře vědět. Dříve pracoval jako ortopéd ve Vojenské nemocnici v Praze. Pak si pořídil soukromou ambulanci v Týně, kde je asi rok. Zaměřuje se na pohybový aparát i rehabilitaci, ale také slouží jako praktický lékař a bývá i ve zmíněné Bechyni. Když se to povede, běhá nyní dvakrát týdně. "Hlubokou jsem jen jel zkusit," popisoval dále. "Říkal jsem si, že když to nepůjde, vrátím se do cíle."

A kdyby byl daleko, třeba v Pištíně, doufal, že by ho někdo autem na stadion zavezl. Ale závod časem 1:26:30 hodiny vyhrál. Má slušný přehled o běžcích v kraji, zná je dobře. Bláhu, Kreisingera, Soukupa, Jansu, Tíka. A spíš věřil jim než sobě. Už se prý tolik necítí. Ale je pořád dobrý. Maraton zaběhl nejlépe časem 2:18:01. Bylo to v roce 2004 v Praze.

"Běžel jsem jich asi třicet," odhaduje počet svých maratonů. Startoval i v zahraničí, v USA nebo ve Španělsku či na Maltě.

V roce 1999 zvítězil v maratonu v Jacksonville na Floridě. Ale nejvíce toho vyhrál také v roce 1999. Byl první ve 30. ročníku závodu na 25 kilometrů v Mělníku. "Rok předtím jsem tam vyhrál a dostal jsem kočárek," přiblížil. Vyráběly se tam kočárky, tak to byly i ceny.

Při jubilejním ročníku byla na mělnickém náměstí i nová auta. Ale nikdo prý nevěděl, že za první místo bude felicie. "Mně se běželo dobře, tak jsem asi na dvacátém kilometru ze skupiny v čele poodběhl," vyprávěl Mulugeta Serbessa. Soupeři byli dobří, celá tehdejší tuzemská špička.
Když byl vpředu, popoháněli pořadatelé pronásledovatele právě sdělením, že vítěz dostane auto. Ale skupinka už Etiopana nedohonila.
Auto patřilo jemu.

Má jiný pohled na to, proč jsou Afričané v běhání tak dobří. "Vše je hlavně o tréninku," míní. "Mít čas, umět odpočívat, dobře vybrat závody.
Musí to mít hlavu a patu." V Etiopii se běhává v nadmořské výšce 2 500 metrů. Je to tvrdá příprava ve vedru. "U nás když trénují několik měsíců Evropané, tak jsou pak také dobří," pravil.

Olympijský vítěz z Atén Ital Baldini, Švýcar Rothlin, který byl šestý loni v Pekingu, ti v Africe trénovali. "Spousta Afričanů vzdala, ale Rothlin vydržel, protože byl dobře připravený," uvedl Mulugeta Serbessa. Etiopský běžec, který rozšířil jihočeskou špičku.Témata: Bechyně, Maraton
Nejčtenější

poradna-zdraveho-obuti
poradna-zdraveho-obuti

Jaké první botičky? Nosit papuče na doma? Vše o zdravém obutí vám ráda zodpoví Ing. Eva Žáková.

Najdete na iDNES.czmobilní verze