Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Můj kolega, arogantní tenisový rváč Jimmy Connors

Jimmy Connors | foto: Profimedia.cz

2 2010
Potkal jsem v novinářské jídelně kolegu Jimmyho Connorse. Ten chlap vypadá skoro stejně, jako když před 30 lety vztekle běhal po kurtu, mával rukama a řval na rozhodčí.

Jakkoliv to vypadá legračně, jsme teď kolegové. I když deník MF DNES má k americkému televiznímu kanálu Tennis Channel v lecčems "poměrně" daleko a můj počet grandslamových titulů... To asi není třeba rozebírat.

Bývalý tenisový král totiž pro Tennis Channel pracuje jako komentátor. A v drahém obleku působí mnohem přívětivěji, než jak ho vykreslují dávné legendy. Samotář. Zuřivec. Flamendr. Nadutec. Sprosťák. Rváč.

Seriál MF DNES

o památných bitvách US Open

Americká legenda vyhrála turnaj jako jediná na všech třech površích

"Jimmy je nesympatický a nejnevychovanější hráč, jakého jsem kdy poznal," prohlásil slavný šampion Rod Laver. "Když nevyhraje, tak aspoň každého otráví." Rovněž Andre Agassi tvrdí, že Connors je jedním z nejarogantnějších lidí, které potkal.

Muž přezdívaný "Jimbo" se na kurtu choval jako v ringu. Nespoutaně, agresivně. Soupeři ho nesnášeli, spousta fanoušků na něj bučela, ale jiným imponoval. Přitahoval pozornost, rozhodně nenudil. Na US Open vytvořil rekord, který už nikdo nevyrovná. Jako jediný triumfoval na všech třech površích, na nichž se turnaj konal.

V roce 1974 na trávě ve Forrest Hills smetl australského veterána Rosewalla 6:1, 6:0, 6:1 v jednom z nejjednoznačnějších finále v dějinách amerického mistrovství.

V roce 1976 na antuce přemohl svého švédského rivala Borga ve velkém dramatu 6:4, 3:6, 7:6, 6:4. A v letech 1978, 1982 a 1983 vyhrál na betonu v novém areálu ve Flushing Meadows.

Především antuková bitva s Björnem Borgem v šestasedmdesátém kdekomu uvázla v paměti. Dvacetiletý Borg, jinak vynikající antukář, krátce předtím ovládl Wimbledon a stával se pro světovou jedničku Connorse čím dál větší hrozbou. V semifinále bez potíží vyřídil Rumuna Nastaseho.

Ve finále sice s Connorsem prohrál první set 4:6, ale druhý získal 6:3 a ve třetím měl v tie-breaku čtyři setboly. Connors všechny odvrátil.

Křičel, zatínal pěsti, strhával publikum. Tie-break vyhrál 11:9 a čtvrtou sadu 6:4. Pustil raketu, u sítě podal Borgovi ruku, dokonce ho pohladil po vlasech. V tu chvíli vůbec nevyhlížel zlověstně. Stejně jako předevčírem, když jsme se viděli v bufetu.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze