Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Můj bože, já jsem rychlý, říkal si Alonso

24 2003
Budapešť - Při historickém vítězství na Hungaroringu měl Fernando Alonso řadu důvodů k oslavám. Je prvním Španělem, který vyhrál velkou cenu F1, nejmladším vítězem v historii, po dvaceti letech získal triumf pro Renault a také předjel pětinásobného šampiona Michaela Schumachera o celý okruh. "Je to příliš mnoho věcí na jeden den a jednoho mladíka," usmíval se Alonso. "Víkend byl fantastický. Pole position a teď vítězství. Plní se mi dětské sny," odpovídal a přitom usrkával z lahve šampaňské. "Je mi 22 a v kapse mám první vítězství. Doufám, že mě čeká dlouhá kariéra a mnoho dalších triumfů."

Alonso, kterému bylo 29. července 22 let, vystřídal na pozici historicky nejmladšího vítěze Novozélanďana Bruce McLarena. Vztyčený prst při průjezdu cílem byl tentokrát na místě a ani trochu nepůsobil jako příliš sebevědomé gesto.

Poté, co v Malajsii startoval jako nejmladší jezdec z pole position, jako nejmladší vedl závod a stál na stupních vítězů řekl, že se chce stát nejmladším vítězem závodu i nejmladším šampionem. První cíl už splnil a na druhý má dost času. Přesněji řečeno tři roky. Emerson Fittipaldi získal svůj první titul ve 25 letech. Dříve se to nikomu nepovedlo.

Když sestoupil z pódia, kde stál s Kimim Räikkönenem a Juanem Pablem Montoyou svá slova opět potvrdil. "Dalším krokem bude boj o titul, jak se to letos daří těmto hochům," ukázal na dva piloty, které v Maďarsku jasně porazil. "Jsem v silném týmu a na příští rok chystáme výborné auto, kteréí bude o několik stupňů lepší než letošní. Doufám, že se přiblížíme ke třem nejrychlejším týmům a přijdou další vítězství."

Hungaroring je druhým nejpomalejším okruhem šampionátu  a to byla příležitost pro Renault. Skvěle využili vlastností svého bezchybně vyváženého šasi. Kvůli nedostatečně silnému motoru ještě na jiných okruzích nemohou na přímý boj s williamsy, mclareny a ferrari zatím pomýšlet.

Alonso považuje za štěstí, že se dokázal v prvních kolech vzdálit svým soupeřům o dvacet vteřin. "V devátém kole se podívám do zrcátek a nikde nikdo. Úplně jsem se lekl. Kde jsou ostatní?" Pak mi řekli jaký mám náskok, pomyslel jsem si: "Můj bože, já jsem tak rychlý!," pokračoval v žertovném tónu. "Pak už se mi jelo dobře. Měl jsem náskok a pouze kontroloval vývoj závodu. Úvodní úsek rozhodl."

V závěru předjel Michaela Schumachera o celé kolo. "Byl to dobrý pocit, to ano, ale nic zvláštního. Prostě jsem měl další důkaz, že asi vážně jedu dobře. A nezapomeňte, že tam byl ještě můj týmový kolega Jarno Trulli. Radši jsem rychle zmizel. Nechtěl jsem je rušit při souboji."

Pak už Alonso mířil za prvním vítězstvím kariéry. "Poslední část závodu byla velmi vzrušující. Deset kol ke konci jsem slyšel každičký zvuk z motoru a převodovky. Pak jsem přejel cílovou čáru a všechno napětí ze mě rázem spadlo."

Alonso projíždí cílem

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze