Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Mladá tenistka vybojovala titul a k němu i pozvání na Floridu

S TRENÉRSKÝM ESEM. Na finálové zápasy mistrovství republiky staršího dorostu přijel i proslulý tenisový trenér Nick Bollettieri. Na snímku je s druhou a Ninou Holanovou (vlevo) a vítězkou Karolínou Muchovou. | foto: Michal Klíma, MAFRA

19 2014
Talentovaná sedmnáctiletá tenistka Karolína Muchová z tenisového klubu PRIS Frýdek-Místek ovládla v Pardubicích mistrovství republiky staršího dorostu. Jejímu triumfu přihlížel i proslulý americký kouč Nick Bollettieri.

Jan Kodeš, Martina Navrátilová, Ivan Lendl, Jana Novotná, Miloslav Mečíř, Hana Mandlíková či Petra Kvitová. Tihle všichni vyhráli v minulosti Pardubickou juniorku, tedy mistrovství republiky staršího dorostu v tenise. A teď se k nim přidala sedmnáctiletá Karolína Muchová hráčka tenisového klubu PRIS Frýdek-Místek.

„Ta výhra pro mě znamená hodně. Pardubická juniorka je v Česku prestižní turnaj,“ povídala Karolína Muchová. Karolínin trenér a manažer v jedné osobě - Pavel Šnobel - její slova potvrzoval: „Ten turnaj je takový směrník. Klade se na něj velký důraz. Je to takový malý juniorský Grand Slam a Karolína to zvládla bravurně.“

Přitom to pro olomouckou rodačku byl velký turnaj po hodně dlouhé době. „V žákovské kategorii byla ve finále, ale také kvůli problémům s růstem, kdy za poslední tři roky vyrostla o 33 centimetrů, toho moc neodehrála,“ vysvětloval Šnobel. „Až v posledním půlroce začala znovu jezdit na turnaje a začala se do toho dostávat.“

Karolína Muchová, vítězka Pardubické juniorky
Karolína Muchová, vítězka Pardubické juniorky

V pardubickém turnaji, který je pro mnoho tenistů a tenistek přelomovým, došla až do finále a v něm porazila Ninu Holanovou 6:2, 6:1. „Sice jsem nemusela nic potvrzovat, ale tlak a nervozita tam byly,“ připustila talentovaná tenistka, která je dcerou bývalého fotbalisty Josefa Muchy.

„Celá rodina i trenér byli moc rádi. Všichni mě hodně podporují. Bohužel na finále táta přijet nemohl, protože zrovna trénovali,“ připomněla Karolína Muchová, že její otec momentálně působí jako asistent trenéra v druholigovém MFK Karviná.

Sportovní geny po tátovi zdědila, k tenisu ji přivedl také on. „Ale hrát s trenérem mě přemluvila kamarádka. Ona potom hrát přestala, ale já se chytla,“ líčila Karolína. A teď má našlápnuto ke skvostné tenisové kariéře.

„Kam až to může Karolína dotáhnout? Jednoznačně co nejdál. Třeba až ke grandslamovému titulu. To, co teď předvedla, bylo skvělé. Její hra má potenciál. Pardubickou juniorku hrála poprvé a vlastně zároveň naposledy. A dorosteneckou kategorii zakončila báječně,“ uznal kouč Pavel Šnobel.

Zdravým a pro sportovce potřebným sebevědomím oplývá i Karolína Muchová: „Jednou chci být nejlepší. Jednička.“

Pozvánka na Floridu

Dopomoct jí k tomu může také triumf v 87. ročníku Pardubické juniorky. Na finále turnaje se totiž přijel podívat uznávaný americký trenér Nick Bollettieri, který má na Floridě proslulou tenisovou akademii. Tou v minulosti prošly takové hvězdy jako například Andre Agassi, Jim Courier, Monika Selešová nebo Mary Pierceová. A v Pardubicích Bollettieri předával ceny vítězům chlapecké i dívčí kategorie.

„Po tom finále mě Nick Bollettieri pozval ke stolu a chtěl se mnou hovořit jako s trenérem Karolíny. Docela mě to překvapilo, pro Karolínu to hodně znamená. Líbila se mu její hra, i proto dostala pozvánku do jeho akademie na Floridu,“ vyprávěl Pavel Šnobel.

Na finálové zápasy Pardubické juniorky přijel i tenisový trenér Nick...

„Přímo mně to pan Bollettieri neříkal, ale o tom pozvání vím od trenéra. Je to něco úžasného, jsem za to moc ráda,“ přiznala Karolína Muchová. Přesný termín jejího pobytu v Bollettieriho akademii zatím není oficiální. „Takhle konkrétně to nepadlo. Řekl bych, že pro nás bude nejlepší listopad nebo prosinec. Budeme o tom ještě jednat,“ doplnil Pavel Šnobel, který připravuje Karolínu Muchovou ve svém frýdecko-místeckém klubu již čtyři roky.

Na tento týden naplánoval Pavel Šnobel Karolíně jednak regeneraci, jednak přípravu na další klání. „Turnaje od 10 do 100 tisíc dolarů připravuje ITF (International Tennis Federation), WTA (Women's Tennis Association) dělá velké turnaje. My začínáme s těmi menšími,“ vysvětloval trenér a manažer.

„Za týden budou tři desítky, tedy desetitisícové turnaje, a jeden z nich v Ostravě. Na něm bude Karolína určitě hrát,“ řekl Pavel Šnobel a dodal: „Výhrou v Pardubicích si Karolína splnila sen. Přiblížila se o další krůček velkému světovému tenisu.“Najdete na iDNES.czmobilní verze