Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Trio kajakářů na MS postupuje. Kašlající Hradilek se nechtěl stresovat

Kajakář Vavřinec Hradilek během kvalifikace na MS v Londýně | foto: Jan Homolka, kanoe.cz

18 2015
Londýn (Od našeho zpravodaje) - Splněno na první pokus. Kompletní trio českých kajakářů prošlo z kvalifikace mistrovství světa v Londýně do nedělního semifinále. Hned první kvalifikační jízda posunula dál Jiřího Prskavce, Vavřince Hradilka i Ondřeje Tunku.

Nikdo z nich ještě nejel na úplné riziko, ale pádlovali tak, aby se s kvalifikací vypořádali bez výraznějších potíží. V konečném pořadí první kvalifikace, kterou vyhrál Novozélanďan Michael Dawson, pak skončil Prskavec osmý, Hradilek šestnáctý a Tunka dvaadvacátý.

Což znamenalo: už po poledni se mohli sbalit a odjet na hotel.

Z první kvalifikace totiž postoupilo dál 30 kajakářů, zbylých 10 semifinalistů ze 106členného startovního pole určila odpolední druhá kvalifikace.

„Pohoda, jedna kvalda stačí. Můžu jít hned po první jízdě na oběd, budu dřív na hotelu a nemusím druhou jízdu řešit,“ liboval si Jiří Prskavec, dvojnásobný mistr Evropy a letos vítěz Světového poháru v Praze.

Kajakář Jiří Prskavec během kvalifikace na MS v Londýně

Kajakář Jiří Prskavec během kvalifikace na MS v Londýně

V předchozích dnech dostal pocit, že je až přespalý. V noci před kvalifikací měl naopak se spánkem problémy, ale sebevědomě hlásil: „Jsem v top formě a nic mi není. Jen nahoře, ve druhé protivodné brance, jsem byl poměrně dost blízko tyče, tak jsem se musel skoro převrátit, abych se jí vyhnul. Ale zachránil jsem tam šťouch a potom už jsem dojel bez problémů.“

V srpnu vyhrál Prskavec mistrovství Evropy do 23 let, má novou loď, hraje si s ní na vodě, užívá si s ní závodů i tréninků.

„I díky té lodi mě to teď začalo zase hrozně bavit,“ svěřuje se. „Je to v ní větší loterie, a to se mi líbí.“

Loterie? To se mu líbí? Ale ano, vabank hráč Prskavec má takové výzvy rád.

„Stojím na startu a vím, že když mi nějaká ta protivoda sedne, bude to v téhle lodi fakt hustý. A když mi nesedne, tak ji prostě neprojedu a chytnu kuli. Jedu vabank a je to super.“

Vabank jízdu si ovšem schovává až na semifinále a finále. „Kvalifikaci musí člověk radši trochu podržet. Ne že bych ji hodně jistil, ale nejel jsem na to, aby to bylo 50 na 50, jestli branku projedu nebo ne. Samozřejmě, že když se dostanu do finále, tam už to vabank bude. A vím, že když mi to ve finále sedne, můžu i vyhrát.“

Fotogalerie

V kvalifikaci zaostal za vítězným Dawsonem o 2,05 vteřiny, zatímco Hradilek o 2,99 a Tunka o 3,45 vteřiny.

Vavřinec Hradilek, ve stejném areálu stříbrný olympijský medailista v roce 2012 a v následující sezoně i mistr světa v Praze, se musel při kvalifikaci kromě peřejí a branek vypořádat také s následky nemoci, která ho v předchozích dnech sužovala.

„Je to už dlouhodobější záležitost, trvá to skoro už od chvíle, kdy jsme do Londýna přijeli,“ líčil Hradilek. „Pomohla mi i slovenská výprava, dostal jsem od ní nějaké léky, třeba kalciovky. Kašlal jsem a fyzicky jsem na tom nebyl nejlíp, ale to je mi jedno. Jsem tu od toho, abych závodil, tak se tím nechci stresovat. Prostě to tak je.“

Na trati údajně žádné následky nemoci nepocítil, s přehledem si plul k postupu a závěr si mohl dovolit i mírně vypustit.

„Po poslední bráně jsem se podíval na tabuli, jak na tom jsem, a už jsem do toho úplně nerval. I předtím jsem brány spíš jistil, nájezdy byly lehčí, ne tak natěsno. Co jsme si řekli, to jsme udělali.“

Kategorií kajakářů skončil kvalifikační blok v Londýně. V pěti kategoriích se z něj probojovalo do semifinále celkem třináct českých lodi. Kompletní tříčlenné zastoupení budou mít Češi v kategoriích K1 muži, K1 ženy a C1 muži, po dvou lodích pojede semifinále C2 muži a C1 ženy.

Od soboty už půjde v areálu v Lee Valley o medaile - a zároveň také o olympijská místa pro Rio.

Autor:


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze