Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Český sdruženářský pár byl na MS osmý, vítěz Lamy Chappuis ukončil kariéru

Francois Braud (vpravo) a dobíhající Jason Lamy Chappuis slaví vítězství v závodu dvojic na mistrovství světa ve Falunu. | foto: Reuters

28 2015
Čeští sdruženáři Miroslav Dvořák a Tomáš Portyk obsadili ve sprintu dvojic na mistrovství světa ve švédském Falunu osmé místo. Zvítězili francouzští obhájci Francois Braud a Jason Lamy Chappuis, jenž poté oznámil, že ve 28 letech končí kariéru.

Na druhém místě skončili Němci před třetími Nory. Na startu bylo dvanáct dvojic.

Po skokanské části byli Češi pátí. Dvořákovi se pokus na velkém můstku vydařil a skokem dlouhým 123,5 metru obsadil sedmé místo. Junior Portyk předvedl ve své silnější disciplíně jen 116 metrů. V součtu to znamenalo manko 55 sekund na vedoucí Francouze.

Na patnáctikilometrové trati, na níž týmy absolvovaly střídavě deset okruhů, se projevila slabší běžecká forma obou reprezentantů ve Falunu. Před českou dvojici se dostali ještě Finové, Italové a Rakušané. Dvořák proběhl cílem deset sekund za Bernhardem Gruberem, od vítěze jej dělily téměř dvě minuty.

Francouzi dosáhli až šestého běžeckého času, ale Lamy Chappuis ve finiši odrazil německý nápor. Johannes Rydzek přišel o třetí zlato z Falunu o 2,7 sekundy. Norové Magnus Moan s Havaardem Klemetsenem se na stupně vítězů posunuli ze čtvrtého místa díky nejrychlejšímu času v běžecké stopě.

Úspěšný francouzský sdruženář Lamy Chappuis po závodě oznámil, že ukončí kariéru. Březnové podniky Světového poháru ale ještě absolvuje.

Rodák z USA má z MS pět titulů a stejný počet bronzových medailí, na olympiádě ve Vancouveru vyhrál závod na středním můstku. S vrcholovým sportem prý končí v tak brzkém věku, protože chce odejít na vrcholu.

„Skončit šampionát ve Falunu ziskem titulu je ten nejlepší způsob, jak zakončit kariéru. Vzpomínky na dnešek si uchovám navždy v paměti,“ řekl Lamy Chappuis po zlatém závodu dvojic s Francoisem Braudem.

MS v klasickém lyžování ve Falunu (Švédsko)

Severská kombinace - závod dvojic (velký můstek/běh na 2x7,5 km)

1. Braud, Lamy Chappuis (Fr.) 38:31,6, 2. Frenzel, Rydzek (Něm.) -2,7, 3. Moan, Klemetsen (Nor.) -19,4, 4. Herola, Härtull (Fin.) -1:04,2, 5. Costa, Pittin (It.) -1:18,7, 6. J. Watabe, A. Watabe (Jap.) -1:25,7, 7. Schneider, Gruber (Rak.) -1:40,9, 8. Portyk, Dvořák (ČR) -1:50,4, 9. B. Fletcher, T. Fletcher (USA) -1:59,9, 10. Jelenko, Berlot (Slovin.) -3:34,2.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze