Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


MS v softballu. Mexico City, Manila, Auckland... A potom Praha a Brod

softball | foto: MF DNES

20 2015
Havlíčkův Brod a Praha budou v červnu roku 2019 hostit top sportovní událost, která v Evropě ještě nikdy nebyla: mistrovství světa v softballu.

Čtyřikrát Spojené státy americké, třikrát Kanada a Nový Zéland, dvakrát Filipíny, Mexiko a Jihoafrická republika. To je seznam zemí, které dosud měly tu čest pořádat softballové mistrovství světa.

V roce 2019 se do této společnosti přidá i Česká republika. Jako vůbec první stát v Evropě! Rozhodl o tom víkendový kongres Mezinárodní softballové federace v Oklahoma City.

„O mistrovství světa jsme usilovali dlouhodobě, pro český softball to bude dosavadní vrchol v naší úspěšné historii pořádání mezinárodních akcí,“ uvedl na webu České softballové asociace její předseda Gabriel Waage.

Světový šampionát, který v minulosti pořádaly metropole, jako Mexico City, Manila či Auckland, zavítá v termínu od 13. do 23. června také na Vysočinu. Konkrétně do Havlíčkova Brodu, který bude jeho hostitelem společně s Prahou.

„Je to fantastické, mám z toho radost a softballistům samozřejmě blahopřeji,“ říká starosta Havlíčkova Brodu Jan Tecl. „Myslím, že je to dobrá práce zejména pana Waageho, který je předsedou České softballové asociace. Určitě se těšíme, že v Brodě taková významná akce bude.“

O konkrétní podobě programu šampionátu, kterého se účastní 16 týmů, se vedou jednání. „A dohoda je pro nás velmi dobrá,“ pochvaluje si generální manažer brodského oddílu Dušan Šnelly. „Ani jedno ze hřišť nebude pokládáno za hlavní. Domluva je taková, že všechny týmy, které budou hrát na mistrovství světa, si rovnoměrně rozloží zápasy do obou areálů.“ To znamená, že by sportovní příznivci z Vysočiny neměli v havlíčkobrodské Hippos Aréně přijít ani o to z jejich pohledu nejatraktivnější, tedy duely české reprezentace. „Určitě se nestane, že by čeští reprezentanti hráli jen v Praze a my dostali nějakou B skupinu,“ uklidňuje Šnelly.

Na atmosféru světového šampionátu v domácím prostředí se čeští hráči těší. „Hrát mistrovství světa doma? Není nic lepšího,“ uvedl pro softball.cz reprezentační kapitán David Mertl. „Ani jsem nikdy nedoufal, že se to někdy stane. Je super, že se taková akce bude pořádat v Česku.“

V současné seniorské reprezentaci je hned čtveřice brodských Hrochů: Tomáš Jelínek, Karel Kadečka, Jaroslav Müller a Tomáš Voborník.

„Pro každého sportovce je cílem zahrát si před domácím prostředím,“ má jasno Müller. „Já už jsem měl to štěstí, že jsem mohl v Havlíčkově Brodě startovat na mistrovství Evropy a bylo to super. Přijde se na vás podívat celé město. Lidé, kteří vás znají a chodí vás podpořit. Nejlepší zážitky.“ I když se šampionát bude konat až za čtyři roky, není vyloučeno, že na něm budou mít současní Hroši své zastoupení. „Doufám, že to tak bude. Softball je sport, kde hrají velkou roli zkušenosti. To znamená, že ho můžete hrát i ve vyšším věku,“ vysvětluje Šnelly.

„Myslím si, že to bude pro všechny české hráče obrovská motivace. My navíc dlouhodobě patříme k extraligové špičce, takže je velký předpoklad, že by některý z našich hráčů měl na mistrovství světa startovat,“ dodává.

Mezinárodní softballový turnaj se však nebude hrát v Brodě až v roce 2019. Už o rok dříve by Hroši rádi uspořádali mistrovství Evropy, o jehož pořádání budou příští rok usilovat. „Myslím, že máme docela slušné šance od evropské asociace tento šampionát získat,“ odhaduje Šnelly. „Budeme o to eminentně stát, abychom odzkoušeli areál jako generálku pro mistrovství světa.“

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze