Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Cyklistická armáda má za cíl odplatu. Rozsvítí se nad Španělskem duha?

Španělská cyklistická armáda má na domácím mistrovství světa v Ponferradě jediný cíl - po loňském kiksu ovládnout hlavní kategorii. | foto: Profimedia.cz

26 2014
Rui Costa, usměvavý Portugalec od Atlantiku, po roce svlékne duhové proužky šampiona a do nedělního závodu v Ponferradě vjede zase jen v "obyčejném" reprezentačním trikotu. "Je smutné, že můj rok končí," přiznal. "Pokud neobhájím, bude mi ten dres scházet." Neděle je dnem D silniční cyklistiky: 14 okruhů se dvěma kopci k přehradě Bárcena, 255 kilometrů s převýšením bezmála 4300 metrů, 7 hodin dřiny. Na jejím konci bude dekorován nový mistr světa.

Prý je to závod pro klasikáře. Další zase tvrdí, že dvě stoupání budou dost na to, aby zničily rychlíky hrnoucí se do finiše. "Trať je extrémně obtížná a závodníci mnoha různých typů můžou bojovat o vítězství," vytušil Belgičan Boonen, mistr světa z roku 2005.

Tenkrát se v Madridu do duhového trika prosadil vítězným spurtem, dnes je znovu ve Španělsku, jen o pár stovek kilometrů severněji a opět plný motivace. „Budu muset zajet špičkově, ale nic není vyloučeno. Nebudu top favorit, ale to jsem nebyl ani v Madridu a stejně to vyšlo,“ vybavil si 33letý obr.

Jeho Belgie plná hvězd bude patřit k dirigentům maratonské pouti za zlatem, vpřed se bude tlačit nadupaná Austrálie, Costovo Portugalsko, taky Italové, kteří zase sázejí na krále Tour de France Nibaliho. Ten sice nedávno spadl, otevřel si starou ránu a už to vypadalo, že na startu vůbec nebude. "Nemám kondici jako na Tour," připustil navíc.

Ale na tiskové konferenci v Ponferradě už hledal recept na úspěch: "My Italové se musíme snažit rozbít závod, nemůžeme čekat na finále." Přestože i velmoc zpod Apenin na šampionátech posledních pár let strádá, tlak italský vrchař přehodil na bedra domácích závodníků, kteří na duhový dres čekají celou dekádu. A domácí mistrovství berou za vrcholnou příležitost.

Španělsko = favorit č. 1! Jejich mise totiž zní: odplata. „Mají zájem odčinit loňskou obrovskou hrubku,“ připomněl reprezentační trenér Tomáš Konečný. Tehdy měli Valverde s Rodríguezem matchball, šlapali ve třech s Costou za prvenstvím, ale Portugalec jim je vyfoukl.

Zlost pak šlehala mezi stříbrným a bronzovým stupínkem a mezi dvěma reprezentačními kolegy. Valverde, pro letošek lídr Španělů, však odmítl, že by měl s Rodríguezem, španělskou variantou B, napnutý vztah. "Jsme rivalové v jiných závodech, ale toto je národní tým a cílem je vítězství," burcoval. "Startuju jako lídr, ale pokud se bude někdo cítit líp, pak můžeme plány měnit."

To plány Čechů budou v závodě víc než skromné. Bodový součet, který rozhodl o kvótách, se totiž Češi překulili z pozice, na které by se v přesile cyklistických velmocí dalo pracovat, do té, kdy budou jen komparzem v honbě za duhovým trikotem. S maximálním počtem devíti mužů budou startovat domácí Španělé, Itálie, Francie, Nizozemsko, Kolumbie, Austrálie, Belgie, Polsko, Německo a Velká Británie, šestici závodníků postaví Ukrajina, Rusko, Slovinsko, Dánsko, Rakousko a Portugalsko.

A vedle kapitána Zdeňka Štybara pojedou Jan Bárta a Petr Vakoč. „Ve třech je to problém," věděl Štybar. "V šesti bychom mohli ovlivňovat závod, protože máme spoustu dobrých mladých kluků, ale takhle pojedeme jen za koly jiných.“

Kdo jsou favorité?

Portugalec Rui Costa loni překvapil vítězstvím a i letošní okruh by mu měl sedět, pasuje se tak do role možného prvního obhájce od doby Itala Bettiniho.

Španěl Alejandro Valverde stál pětkrát na pódiu mistrovství světa, ale nikdy na nejvyšším stupínku, loni byl třetí, v přípravě zase třetí na Vueltě.

Australan Simon Gerrans je v životní formě, nedávno zvítězil v GP Montrealu, pak i v Quebeku, udrží se nejlepších vrchařů a dovede porazit i spurtery.

Švýcar Fabian Cancellara cítí blížící se konec kariéry a přestože čtyřikrát ovládl časovku, v hromadném závodě nestál ani na pódiu. Letos obětoval i časovku, aby se připravil na nedělní závod.

Belgičan Greg van Avermaet musí nejdřív svést bitvu o pozici lídra, protože je v týmu s dvěma minulými šampiony Boonenem a Gilbertem, ale je nepochybně v nejlepší formě, z posledního týdne má dvě vítězství.

Slovák Peter Sagan je mužem, kterého se bojí každý, přivézt ho na cílovou rovinu ve skupině, tak je o vítězi je jasno. Jenže na Vueltě jeho forma skomírala.

Ital Vincenzo Nibali bude pod tlakem, protože Italové nestáli na pódiu mistrovství světa od roku 2008, ovšem Squadra azzura nebude favoritem, žádnému z Italů okruh v Ponferradě nevyhovuje.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze