Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jen pět setin od bronzu. Sáblíková sahala na 1500 metrů po třetí medaili

ZAJELA VÝBORNĚ. Martina Sáblíková se raduje na MS po závodě na 1500 metrů. | foto: AP

15 2015
Heerenveen (Od našeho zpravodaje) - Chybělo tak málo! Také ve svém třetím startu na světovém šampionátu v Heerenveenu útočila Martina Sáblíková na medaili. A scházelo jí k ní pouhých pět setin sekundy. Po vynikající jízdě na 1500 metrů se jí časomíra zastavila na údaji 1:55,65, skončila čtvrtá. Už druhé zlato slaví Američanka Brittany Boweová.

„Budu se snažit dát do posledních dvou závodů na šampionátu všechno, ale když se to nepovede, tak se to nepovede. Mám tu už splněno,“ říkala před závodem Martina Sáblíková, uvolněná a připravená.

Pak si stoupla na start a podala fantastický výkon. Její gejzír radosti, když se čas zastavil na 1:55,65, byl nevídaný. A chybělo tak strašně málo, snad špička nože, snad pár centimetrů, aby to byl i čas medailový.

Ještě před posledním párem držela Sáblíková bronzový post. Heather Richardsonová, vítězka pětistovky, v něm potom skvostně odstartovala, jenže v posledním kole Američanka „umírala“, nohy jí tuhly, byla stále pomalejší.

Kouč Petr Novák se v tu chvíli natočil ke své svěřence a říká jí: „Hele a hotovo, ta pojede poslední kolo za 32,5 a ty máš placku.“

Skoro se trefil. Skoro...

„Ježiši, jenom pět setin,“ zaúpěla Sáblíková. Rychle se sbalila, zvedla a šla se připravit na hromadný závod.

Na trati 1500 metrů sice pravidelně startuje ve Světovém poháru, jenže při vrcholné akci se na ní představila naposledy v olympijském Vancouveru 2010, kde překvapivě vybojovala bronzovou medaili. V následujících letech ji už Novák z této distance odhlašoval, ať už ze zdravotních důvodů nebo jen proto, aby pošetřila síly na závod na 5000 metrů, který se v minulosti takřka vždy konal až po patnáctistovce.

Fotogalerie

Letos tedy po pěti letech stála na startu.

Další dílčí souboj Česko versus Nizozemsko v deváté rozjížďce vyhrála, porazila v ní Marije Jolingovou, nešťastnici ze sobotního závodu družstev, jejíž selhání v něm stálo Nizozemky zlato.

Do posledního kola ještě vjížděla Sáblíková o setinu pomaleji než Jolingová, ale zvládla ho bravurně. Když za cílem pohlédla na časomíru, roztočila paže jak větrný mlýn, zatínala pěsti, nevěřícně kroutila hlavou.

„Čekal jsem dobrý výkon,“ říkal Novák. „Potvrdila, že má nejlepší formu od roku 2007.“

Její osobní rekord z vysokohorských drah má hodnotu 1:54,44. Nikdo nečekal, že by se k němu mohla v nížině až tak přiblížit. Letos byl doposud jejím maximem čas 1:56,37, ten vylepšila o tři čtvrtě vteřiny! Zajela si tak svůj „nížinný“ osobní rekord. A ve světových tabulkách roku si polepšila na páté místo.

Po své rozjížďce Sáblíková průběžně vedla, zbývaly však tři poslední páry a v nich šest žen. Hned v tom následujícím ji v čase 1:54,27 předstihla největší favoritka Brittany Boweová. V tom dalším Ireen Wüstová. A v poslední dvojici, bohužel, těsně Heather Richardsonová.

„Když už má Martina dvě medaile, tak i čtvrté místo bereme,“ hodnotil Novák. „Ano, jsme trochu zklamaní, kdo by ze 4. místa nebyl. Ale s takovým časem a s takovými skalpy ho skousneme. Tady jelo to nejsilnější, co existuje.“

Ireen Wüstová se vítězství v Heerenveenu 2014 ani na čtvrtý pokus nedočkala, je druhá. Na jejím kontě tak jsou letos „jen“ tři stříbra a 4. místo.

Triumf Brittany Boweové zároveň znamenal, že o všechny zlaté medaile v „bezkontaktních“ individuálních závodech žen se podělily pouhé dvě země: Američankám Richardsonové a Boweové patřily sprinty a trať 1500 metrů, Češce Sáblíkové vytrvalecké distance.

MS v rychlobruslení v Heerenveenu

Ženy:
1 500 m:
1. Boweová (USA) 1:54,27, 2. Wüstová (Niz.) 1:54,76, 3. Richardsonová (USA) 1:55,60, 4. Sáblíková (ČR) 1:55,65.

Muži:
500 m:
1. Kulišnikov (Rus.) 68,931 (34,383+34,548), 2. Mulder (Niz.) 69,622 (34,852+34,770), 3. Dubreuil (Kan.) 69,694 (34,971+34,723).

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze