Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Březina se „přepočítal“ a připravil se o body. Sestoupil na 15. místo

Michal Březina na mistrovství světa v Šanghaji | foto: AP

28 2015
Nikdy předtím se mu nestalo, aby dokončil závod na mistrovství světa v krasobruslení a nebyl po něm v první desítce. Teprve nyní v Šanghaji to přišlo. Michal Březina obsadil patnácté místo. Na vině jsou nejen některé skoky, jimž ubral otáčky, ale především nezapočítání zdařilé kombinace s trojitým axelem.

Mistrem světa v krasobruslení se stal poprvé v historii Španěl. Na mapu šampionů přibylo jméno nové země.

Javiér Fernandéz, třiadvacetiletý rodák z Madridu, konečně vybojoval titul, na který byl už tři roky aspirantem. Se dvěma různými (a zdařilými) čtvernými skoky přeskákal, ale zároveň i umělecky předčil svého tréninkového sparingpartnera, obhájce titulu Juzuru Hanjua. Olympijského vítěze porazil o 2,82 bodu.

Vítěz krátkého programu Hanju zahájil svoji volnou jízdu nešťastně: dvojitým salchowem namísto čtverného a pádem při čtverném toeloopu. Následovala exploze skoků malého Japonce. Přesto mu to tentokrát nestačilo.

Bronz patří autorovi nejlépe obodované volné jízdy, Denisi Tenovi z Kazachstánu.

Michal Březina zaostal o 30 bodů za svým osobním rekordem a je patnáctý. 

V kostýmu pro Mozartovu Figarovu svatbu otevřel český mistr svůj program už tradičně výborným trojitým axelem. Jenže toeloop byl vzápětí pouze dvojitý. Zato čtverný salchow zvládl, byť s protočkou, a doplnil jej dvojitým toeloopem do kombinace.

Při dalším pokusu o čtverný salchow mu ubral dvě otáčky.

Fotogalerie

Načež přišla fatální chyba. Ke druhému trojitému axelu připojil v kombinaci pouze dvojitý toeloop, což znamenalo že v rozporu s pravidly zařadil dvojitý toeloop potřetí během své jízdy. Každý skok smí být zařazen pouze dvakrát.

Důsledkem bylo nezapočtení celé, jinak zdařilé, kombinace a ztráta zhruba 13 bodů a nejméně čtyř pozic v celkovém pořadí.

„Je to tím, že závodníci nesledují ta pravidla. I kdyby Michal skočil jen trojitý axel bez kombinace a upadl při něm, získal by solidní body,“ komentovala u mikrofonu České televize mezinárodní rozhodčí Olga Žáková. „Škoda. Jel dnes živěji než v krátkém programu.“

Další dva povedené trojité skoky už ve druhé polovině programu Březinovi k uhájení první desítky nepomohly, zvlášť když v závěru předvedl pouze dvojitý flip v úvodu trojkombinace.

Pozítří mu bude pětadvacet let, ale představoval si lepší dárek. Rozhodčí mu nadělili pouze 58 bodů za techniku, což v součtu s ostatními známkami znamenalo celkem 213,83 bodu. 

Stejnou chybu jako český krasobruslař, tedy trojnásobné zařazení jednoho skoku, později udělal také Rus Voronov a přispěla k jeho sestupu ze 4. až na 13. místo. A ve slabší skupině krasobruslařů zařadil ten samý skok třikrát i Francouz Besseghier.

Pro Březinu to byl šestý start na mistrovství světa v kariéře. Zatímco při prvních čtyřech účastech vybojoval 4., 4., 6. a 10. místo, loni kvůli zranění po krátkém programu odstoupil a letos se mu návrat do Top 10 nepovedl. Slabou útěchou mu je, že se stejně jako v lednu ve Stockholmu stal pátým nejlepším evropským krasobruslařem.

České krasobruslení zaznamenalo nejhorší vysvědčení ze světového šampionátu od roku 2005. V Šanghaji se představili pouze tři sólisté, z nichž Eliška Březinová a Petr Coufal obsadili shodně 27. místo a do volných jízd se nekvalifikovali. V nich se představil jediný Březina.

Od poslední české medaile z mistrovství světa uplynulo už dlouhých dvacet let. V roce 1995 Radka Kovaříková a René Novotný slavili zlato z kategorie sportovních dvojic.

Výsledek soutěže mužů v Šanghaji navíc znamená, že na příštím světovém šampionátu budou moci Češi nasadit pouze jednoho muže.

Čtyři tituly si tentokrát rozdělily čtyři země: Kanada, Francie, Rusko a Španělsko. Souboj zámoří - Evropa skončil v Číně nerozhodně 2:2.

MS v krasobruslení v Šanghaji

Muži

1. Fernandéz (Šp.) 273,90, 2. Hanju (Jap.) 271,08, 3. Ten (Kaz.) 267,72, 4. Brown (USA) 248,29, 5. Nguyen (Kan.) 242,59, 6. Ge (Uzb.) 234,89,... 15. Březina 213,83, 27. Coufal - nepostoupil z krátkého programu.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze