Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Verner v extázi. Po životní jízdě v krátkém programu je na MS zatím čtvrtý

TO SE POVEDLO. Tomáš Verner zajel na MS v Japonsku výborný krátký program. | foto: Reuters

26 2014
Tomáš Verner rozhodně nelituje, že si oproti původnímu plánu prodloužil kariéru ještě o jeden závod. Na mistrovství světa v Saitamě předvedl životní krátký program. Vylepšil si v něm osobní rekord o 5,57 bodu a je průběžně čtvrtý, jen těsně za olympijským vítězem Hanjuem!

Trenér Michael Huth k němu před jízdou dlouze promlouval. Pak Verner v kostýmu kovboje bruslil, skákal a exceloval. Čtverný toeloop, trojitý axel, kombinace trojitého flipa s toeloopem, piruety, skoky.

Žádná chyba, vše čisté!

Japonci (a především Japonky) ho vždy milovali, dokonce i na české mistrovství za ním jezdili. Když hudba dozněla, 20 tisíc diváků ve vyprodané hale v Saitamě vyskočilo na nohy a aplaudovalo mu. 

On sám otevřel pusu dokořán a v návalu euforie si lehl na záda na led. Potom vstal, jásal, zvedal triumfálně ruce nad hlavu. 

Fotogalerie

Trenér Huth bouchl nadšením do mantinelu a objal druhou trenérku Kopřivovou, které se draly do očí slzy dojetí.

"Absolutorium," hodnotila Vernerovu jízdu mezinárodní rozhodčí Olga Žáková v přenosu České televize. "Bylo tam naprosto všechno, navíc rytmicky a krásně provedeno."

Radost ještě dlouho zářila z Vernerovy tváře. Objal trenéry, čekal na známky. Na komputeru zazářilo: 89,08 bodu, výrazně zlepšený osobní rekord.

Na takovou jízdu čekal mistr Evropy z roku 2008 dlouhá léta. Tolikrát se trápil, ztrácel sebevědomí i otáčky u skoků, poslouchal narážky, že je pro krasobruslení psychicky labilní. Na samém konci kariéry jakoby z něj veškeré napětí spadlo. Konečně opět ukázal, jaký potenciál se v něm skrýval.

Průběžně mu před páteční volnou jízdou patří čtvrté místo. V technické známce dokonce porazil olympijského šampiona Juzuru Hanjua, který padl po čtverném toeloopu. Ovšem známkou za předvedení jej japonský favorit předčil.

Nečekaně drží vedení čtyřiadvacetiletý Tacuki Mačida, pátý krasobruslař z olympiády atakoval stobodovou hranici. Druhá příčka patří evropskému šampionovi Fernandézovi, třetí Hanjuovi.

Michal Březina krátký program vůbec nezvládl. Čtverný salchow s dotekem ruky na ledu byl ještě v normě. Pád po dvojitém flipu a jen jednoduchý axel jej však odsoudily k cestě do nízkých pater výsledkové listiny. Se skloněnou hlavou a ztrápeným výrazem opouštěl led. Rukou naznačil, že se odstřelí.

Trenér Viktor Petrenko sice poklepal Březinu po rameni, brněnský krasobruslař však jen zakroutil hlavou. Výsledná známka 62,25 bodu znamená, že jen s odřenými zády se vmáčkl mezi 24 postupujících pro volné jízdy.

Před odletem myslel na medaili. Po té nyní nečekaně sahá Verner.

Už 19 let čeká české krasobruslení na další cenný kov z mistrovství světa...

Mistrovství světa v krasobruslení v Saitamě

Muži - po krátkém programu
1. Mačida (Jap.) 98,21, 2. Fernández (Šp.) 96,42, 3. Hanju (Jap.) 91,24, 4. Verner (ČR) 89,08, 5. Jan Han (Čína) 86,70, 6. Kozuka (Jap.) 85,54, ...23. Březina (ČR) 62,25.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze