Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


České naděje na MS v klasickém lyžování jsou sourozenci Novákovi

Petra Nováková | foto: Petr Lemberk, MAFRA

20 2016
Velkými českými nadějemi jsou na blížícím se mistrovství světa juniorů a kategorie do 23 let v klasickém lyžování v Rumunsku sourozenci Novákovi. Petru čekají závody v kategorii do třiadvaceti let, její bratr Michal bude soupeřit mezi juniory. Český tým společně s nimi tvoří celkem patnáct běžců na lyžích, leteckým spojem do Bukurešti se přesunul v pátek v 11.40 hodin.

První z lyžařů zasáhnou do bojů o medaile v pondělí 22. února, kdy je na programu bruslařský sprint. Dalšími disciplínami jsou distanční závody klasickou i volnou technikou, junioři pak budou soutěžit i ve štafetách, které Češi postaví dvě – mužskou a ženskou.

MS do třiadvaceti let

Petra Nováková je v letošní sezoně jedničkou české ženské reprezentace a v prosinci dokázala ve Světovém poháru vybojovat 6. místo ve skiatlonu, který původně figuroval i na programu mistrovství světa. Z důvodu nepříznivých sněhových podmínek v Rasnově, kde se šampionát od 22. do 28. února bude konat, byl ale nahrazen bruslařským závodem s hromadným startem. I tak zůstávají ambice české reprezentantky vysoké.

„I když jsem ještě neměla šanci se na podobné akci ukázat, tak bych si samozřejmě chtěla odvézt nějaký kov. Ale nechci si dávat moc velké cíle, abych pak nebyla příliš svázaná. Kdyby byla medaile, byla bych šťastná,“ uvedla dvaadvacetiletá závodnice, která o víkendu absolvovala podnik Světového poháru ve Falunu a právě v závodě na 10 kilometrů volnou technikou s hromadným startem si dojela pro další body v sezoně za jedenadvacáté místo.

Spolu s Petrou Novákovou odcestovali do Rumunska další dvě ženy a čtyři muži závodící v kategorii do 23 let. Nechybí mezi nimi například Petr Knop, který už má ve svých 21 letech zkušenosti i ze světového šampionátu dospělých a letos startoval také na Tour de Ski.

„Chtěl bych být do 16. místa, to je hlavní cíl. Když by se všechno sešlo, lyže i výkon, tak do desítky,“ říká ke svým ambicím závodník liberecké Dukly. „Cílem kluků bude atakovat desítku. Desáté místo bude super výsledek, spokojení budeme i s patnáctkou,“ potvrzuje Zbyněk Valoušek, trenér zodpovědný za mužskou část výpravy do třiadvaceti let.

Světový šampionát juniorů

Mezi juniory se letos zatím velmi daří Michalu Novákovi, který stál čtyřikrát na stupních vítězů v rámci závodů kontinentálního poháru (Alpen Cup), z toho jednou dosáhl na prvenství – hned v úvodním podniku v Hochfilzenu na volné desítce.

Michal Novák během mistrovství republiky v běhu na lyžích.

Michal Novák

Při své premiéře ve Světovém poháru v Novém Městě na Moravě byl z Čechů třetí nejlepší za matadory Jakšem a Bauerem, se kterými startoval i v nejsilnější české štafetě.

„Na šampionát se těším, bude to zážitek! S největší nadějí vyhlížím asi bruslařský závod s hromadným startem, který je v programu nově místo skiatlonu. Ale nějaká šance je i ve sprintu a klasice a na štafetu se těším strašně moc!“ říká teprve devatenáctiletý český talent z Karlových Varů.

V Rasnově se představí celkem osm juniorů, čtyři muži a čtyři ženy. „Když bude někdo do 6. místa, bude to bomba, cokoli do 10. místa je taky úplně fantastické. Když bude medaile, o které můžeme snít, bude to úplně úžasné!“ hlásí před vrcholem sezony pro juniorské reprezentanty trenér českého týmu Petr Michl.Najdete na iDNES.czmobilní verze