Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zlomový závod Karolíny Erbanové. Má světový bronz z trati 1000 metrů!

13 2015
Heerenveen (Od našeho zpravodaje) - Karolína Erbanová zajela v Heerenveenu průlomový závod své kariéry. Dvaadvacetiletá česká rychlobruslařka vybojovala v čase 1:15,26 bronzovou medaili z mistrovství světa na trati 1000 metrů, svůj první cenný kov z vrcholné akce žen!

Znovu stanula hvězdná Ireen Wüstová na startu v posledním páru, znovu proti české soupeřce a znovu byla poražena. Jen se její přemožitelka tentokrát nejmenovala Martina Sáblíková, ale Karolina Erbanová.

Zatímco Sáblíková ji na trojce ve čtvrtek obrala o zlato, Erbanová jí tentokrát sebrala bronz.

Od prvních metrů Češka ukazovala Nizozemce záda.

Vedení v tu chvíli držela skvostným časem 1:13,90 Američanka Boweová před krajankou Richardsonovou, na bronzové příčce byla Číňanka LI za 1:15,66.

Jenže už brzy to nemělo platit. Erbanová předvedla rozjezd za 17,69, ze všech nejrychlejší! Po 600 metrech měla třetí mezičas, se ztrátou jen 14 setin na Boweovou.

Fotogalerie

A také v cíli byla třetí! O čtyři desetiny rychlejší než Li.

Následovala obrovská radost. Plácla si s trenérkou Marianne Timmerovou i s reprezentačním koučem Petrem Novákem.

„Já vůbec nevím, co mám říkat. Jsem z toho přepadlá, nedochází mi to ještě. Má první velká dospělácká medaile. Neuvěřitelný zážitek!“ vykládala.

Minulý týden si vylepšila sezonní maximum na 1:15,95, v tabulkách roku jí patřila sedmá příčka a ve Světovém poháru na 1000 metrů dokonce čtvrtá.

Ale aby sáhla na medaili, musela zlepšit svůj dosavadní nejlepší výkon roku.

Což udělala. Takřka o čtyři desetiny.

„Za cílem jako kdyby mi prolítlo hlavou všech těch osm let nazpět, mé začátky u Petra a tým, s nímž jsem jezdila, i ti kluci, kteří už dnes nezávodí,“ svěřovala se s dojetím v očích. „Od Marianne jsem potom dostala kousek něčeho nového, trochu jiný pohled na bruslení. Kdybych mohla, ani tu medaili nemůžu rozdělit na tolik kousků, kolika lidem by patřila.“

Tak to viděl i Petr Novák: „Mám z Karoliny radost. Připomínám si těch osm let, kdy jsem ji vypiplával a přesvědčoval ji, že jednou tu medaili může mít. A teď dozrála.“

Opět poražená Ireen Wüstová už po čtvrtečním stříbru na 3000 metrů vykládala: „Cítím to tak, že jsem na trojce ztratila zlato. Pokud máte za sebou kariéru jako já, počítáte už jen tituly. Ale na druhou stranu, dala jsem do trojky všechno, co ve mně bylo. Když mi pak Sáblíková ke konci ujížděla, bylo mi opravdu zle. Nemyslím si, že je Sáblíková silnější než dřív, to já jsem naopak slabší. V dalších dnech si chci spravit chuť.“

Tentokrát se jí to nepovedlo.

Skončila čtvrtá.

V Heerenveenu nyní platí: Ireen Wüstová versus Češky 0:2.

Mistrovství světa v rychlobruslení

Heerenveen (Nizozemsko)

Muži
1500 m:
1. Juskov (Rus.) 1:43,36, 2. Morrison (Kan.) 1:45,08, 3. Verweij (Niz.) 1:45,15.
Družstva: 1. Nizozemsko 3:41,40, 2. Kanada 3:44,09, 3. Korea 3:44,96.

Ženy
1000 m:
1. Boweová (USA) 1:13,90, 2. Richardsonová (obě USA) 1:14,49, 3. Erbanová (ČR) 1:15,26.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze