Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Dravec Northug znovu zaútočil! Norové slaví titul a on sám třetí zlato

FINIŠ O ZLATO. Nor Petter Northug bojuje se Švédem Calle Halfvarssonem ve štafetě na mistrovství světa ve Falunu. | foto: AP

27 2015
Falun (Od našeho zpravodaje) - Norská štafeta běžců na lyžích je poosmé v řadě na mistrovství světa lyžařů klasiků zlatá. Petter Northug drtivým spurtem udolal na posledním úseku domácího Halfvarssona. Bronz patří Francouzům. České kvarteto, startující bez Lukáše Bauera, vjíždělo do posledního úseku šesté, ale skončilo deváté.

Bylo to drama do posledních metrů. Na stadion ještě přijížděl na vedoucí pozici Halfvarsson, jenže v zádech mu supěl Northug.

Kdy zaútočí?

A pak, při posledním stoupání na stadionu, se to stalo. Nor se prosmýkl na první příčku a hnal se v čele do cílové rovinky. Švéd se ještě pokusil ve vedlejší stopě o protiútok, desetitisíce diváků jej hnaly, ale marnost nad marnost. Norsko triumfovalo.

Štafetový titul, který loni Švédové svým favorizovaným severským sousedům na olympiádě v Soči „ukradli“, si nyní Northug a spol. u nich vzali zase zpět.

A finišman Norů už slavil na šampionátu ve Falunu třetí zlato!

Češi na houpačce: třináctí, šestí, devátí

České kvarteto ve složení Razým, Jakš, Kožíšek, Knop obsadilo deváté místo s odstupem 2:44 minuty na vítěze. Lukáš Bauer chyběl, již před šampionátem se dohodl s trenérem Petráskem, že štafetu vynechá a bude se soustředit na nedělní padesátku.

Aleš Razým nejprve na prvním úseku nabral 50vteřinovou ztrátu a předával na 13. místě, ve skupince s Japonci a Poláky. „Bylo to pro mě příliš těžké, ale bylo vidět, že nejen pro mě, ale i pro spoustu dalších lidí. Ještě se ani nezačalo pořádně závodit a člověk už nemohl,“ posteskl si.

Fotogalerie

Martin Jakš se rychle posunul na hranici Top 10 a chvíli jel za Dariem Colognou. Švýcar mu sice utekl, přesto Jakš vytáhl Čechy na osmou příčku. „Špatně se mi rozhodně nejelo, snažil jsem se udržet i Daria, ale to se bohužel nepovedlo.“

Sprinter Dušan Kožíšek pak mile překvapil, když se držel za italskou štafetou a předával dokonce šestý. „Trať mi docela vyhovovala, odpárali jsme Kazacha a pak jsme dokonce dojeli Švýcara a Fina, takže jsem byl ze sebe spokojený,“ bilancoval. 

Na posledním úseku si potom prošel křestem ohněm mladičký 20letý Petr Knop. Po pěti kilometrech ztratil kontakt s Italy a Švýcary a v posledním okruhu se před něj dostali ještě Finové a Němci.

Devátým místem si tak Češi o jednu příčku pohoršili oproti olympiádě v Soči, ale o dvě příčky si polepšili v porovnání s předchozím mistrovstvím světa ve Val di Fiemme.

Olsson byl skvělý, ale ani to Švédům na zlato nestačilo

Bitva o titul dostala hned na prvním úseku nečekanou zápletku. Domácí Richardsson neudržel tempo s vedoucí šesticí a zaostal za ní o 20 vteřin.

Jenže mistr světa Johan Olsson předvedl na druhém klasickém úseku skvostnou stíhačku. Nejen že rychle zlikvidoval ztrátu, vzápětí šel sám do čela a svým protivníkům ujel!

„Co předvádí, je něco neuvěřitelného,“ chválila jej i Kateřina Neumannová od mikrofonu České televize.

ŠVÉDSKÁ PŘEDÁVKA. Johan Olsson posílá v závodě štafet na mistrovství světa ve...

ŠVÉDSKÁ PŘEDÁVKA. Johan Olsson posílá v závodě štafet na mistrovství světa ve Falunu na trať Marcuse Hellnera.

VELKÝ VÝKON. Johan Olsson zdraví aplaudující diváky po svém úseku v závodě...

VELKÝ VÝKON. Johan Olsson zdraví aplaudující diváky po svém úseku v závodě štafet na mistrovství světa ve Falunu.

Švédové díky němu dál živili naděje, že by poprvé od roku 1989 mohli dosáhnout na štafetový titul. Olsson předával o 6 vteřin před Francií a dokonce o 14 vteřin před Norskem. Čtvrtí Rusové už ztráceli půl minuty.

Když se na třetím úseku začalo bruslit, nečekaně zaútočil Francouz Duvillard, než si Nor Glöersen a Švéd Hellner „sjednali pořádek“. V koncovce atakoval pro změnu Nor a poslal Northuga do vše řešícícho úseku s mírnou převahou před Francouzi a Švédy.

Trio vedoucích štafet se poté opět rychle sjelo, tempo diktoval mladý Francouz Backscheider a za ním bruslil Halfvarsson, zatímco Northug se ve skupině zařadil dle svého zvyku na poslední pozici, kde vyčkával a šetřil síly.

Byl přesvědčen, že jeho chvíle přijde.

A přišla.

Mistrovství světa v klasickém lyžování ve Falunu

Běh na lyžích

Muži - štafeta 4x10 km: 1. Norsko (Dyrhaug, Tönseth, Glöersen, P. Northug) 1:34:18,5 hod., 2. Švédsko (Richardsson, Olsson, Hellner, Halfvarsson) -0,6, 3. Francie (Gaillard, Manificat, Duvillard, Backscheider) -8,9, 4. Rusko -31,0, 5. Švýcarsko -2:03,0, 6. Itálie -2:27,1, 7. Německo -2:39,0, 8. Finsko -2:39,0, 9. ČR (Razým, Jakš, Kožíšek, Knop) -2:44,6, 10. Kanada -3:03,5.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze