Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Mistrem světa na středním můstku je Kraft, Koudelka končí čtrnáctý

MISTR SVĚTA. Rakouský skokan na lyžích Stefan Kraft slaví triumf na středním můstku na mistrovství světa v Lahti | foto: AP

25 2017
Ve strhující německo-rakouský souboj se proměnilo vyvrcholení závodu na středním můstku na mistrovství světa ve finském Lahti. Rakušan Stefan Kraft dokázal odpovědět na neskutečný skok Němce Andrease Wellingera a porazil ho o 2,1 bodu. Bronz bere Wellingerův krajan Markus Eisenbichler. Roman Koudelka, nejlepší z českých reprezentantů, byl čtrnáctý.

Koudelka vstupoval do druhého kola z dělené dvanácté pozice, měl na dosah elitní desítku, jenže na Top10 nezaútočil.

Fotogalerie

Nor Johann André Forfang, se kterým se po prvním kole český skokan dělil o umístění, využil dobrých podmínek a brilantním skokem si zajistil průběžné vedení. Nakonec se posunul až na sedmou příčku. Koudelka skákal hned po něm, na Forfangův pokus ale nedokázal najít protiúder.

„Nevyšel mu ani skok, ani vítr,“ hodnotil televizní expert Antonín Hájek. Koudelka se propadl za několik soupeřů a na světovém šampionátu končí na středním můstku čtrnáctý.

O devět pozic za ním je ve výsledkové listině Jakub Janda, populární veterán se ve druhém kole slušným skokem s větrem v zádech posunul o tři místa kupředu.

Mistrem světa je Rakušan Kraft, druhý muž Světového poháru. V dramatickém závěru, kdy musel odolat nástupu Němců Wellingera a Eisenbichlera, kteří předvedli dva stometrové skoky, skočil 98 metrů.

Na zisk titulu mu to stačilo, z prvního kola si totiž odnášel komfortní náskok 4,3 bodu. Wellinger zůstal stříbrný, Eisenbichler si z šesté příčky doletěl pro medaili. Polák Kamil Stoch, vedle Krafta největší favorit, na medaili nedosáhl a skončil čtvrtý.

Čtyři Češi v prvním kole

Koudelkovi v prvním kole nepřál vítr, přesto český skokan doletěl na hranici 93 metrů „Lepší skok než v kvalifikaci,“ chválil jej ve vysílání České televize Hájek.

Koudelka si připsal 122,4 bodu. Od Top10 jej dělilo pouze 1,5 bodu.

S větrem do zad skákal také Janda, zkušený závodník si poradil a protáhl se do třicítky postupujících, ve výsledkové listině byl obklopen dalšími legendami tohoto sportu - domácím Jannem Ahonenem a Japoncem Noriakim Kasaiem.

Jeho skok byl dlouhý 89 metrů a ohodnocen 112,9 body.

Na startovní listině prvního kola byli hned čtyři Češi, nicméně ani Tomáš Vančura, ani Viktor Polášek nepředvedli dostatečně kvalitní skoky a zůstali mimo postupující třicítku.

Roman Koudelka na mistrovství světa v Lahti

Roman Koudelka na mistrovství světa v Lahti

Polášek nenavázal na dobré výkony z trénink a stejně jako v pátek Barbora Blažková v soutěži žen si vytáhl Černého Petra a skončil na prvním nepostupovém místě. Juniorskému mistrovi světa na středním můstku chybělo k účasti ve druhém kole 1,3 bodu. Skočil tak daleko jako Janda, 89 metrů.

O dva metry méně si připsal Vančura, který skončil na 35. pozici. „Neudělal žádnou zásadní chybu,“ řekl Hájek.

Nejlépe se první kolo povedlo Rakušanu Kraftovi, do toho druhého vstoupil s výrazným náskokem (4,3 bodu) před Němcem Wellingerem. Třetí byl další rakouský závodník Michael Hayböck.

Polák Stoch, druhý z největších favoritů, se držel na průběžném čtvrtém místě. V Lahti jej limituje zraněné koleno, prý kvůli němu absolvuje až dvanáctihodinové masáže.

Němci skákali sto metrů

Druhé kolo začalo z pohledu českého fanouška solidním skokem Jandy. Na můstek šel jako pátý a jistě si přál, aby se k němu přiklonilo štěstí tak, jako o pár desítek minut dříve k Děnisi Kornilovovi z Ruska.

Ten v prvním kole zužitkoval ideální podmínky a byl o místo před českou ikonou.

Janda se větru proti nedočkal. Zase mu foukalo do zad a v takových podmínkách působí jeho 90 metrů dlouhý pokus jako úspěch.

Však mu přijatelná vzdálenost i nikterak špatné bodové ohodnocení stačilo k posunu o tři příčky kupředu. Jeho výkon totiž nedokázali zastínit ani Kornilov, ani Ahonen a ani Rakušan Gregor Schlierenzauer.

Bude pořadím stoupat i Koudelka?

Ještě před ním se do dráhy postavil Nor Forfang a ukázal, proč poslední dobou patří do elitní desítky. Koudelka měl kontrovat za horšího větru.

Jenže se mu ideálně nepovedl odraz. Skočil 92,5 metru, o půl metru méně než v prvním kole. Od rozhodčích dostal 122,3 bodu.

„Asi spokojený nebude,“ soudil Hájek. Koudelka se přesto usmál a zamával do kamery.

Kdo mohl jásat byl nakonec sedmý Forfang i Eisenbichler, který skákal ve chvíli, kdy ještě na můstku zbývalo dalších pět skokanů.

K medaili mu mohl pomoci pouze perfektní skok. A přesně takový vytáhl. Jako první muž dne přeletěl hranici sta metrů (100,5) a najednou suverénně vedl. O 8,5 bodu před Polákem Maciejem Kotem.

Svého krajana mohl „pomstít“ Dawid Kubacki, jenže pokus se mu vůbec nepovedl. Nechal pravou nohu pod větrem a hned bylo jasné, že vpřed se posouvat nebude.

Eisenbichler se posunul blíže medaili. Sebrat mu ji nedokázal ani Stoch, fenomenální Polák se vybičoval k vynikajícímu výkonu, ale ani 99 metrů na Němce nestačilo.

Rakouský skokan na lyžích Stefan Kraft na středním můstku na mistrovství světa...

Rakouský skokan na lyžích Stefan Kraft na středním můstku na mistrovství světa v Lahti

Když poté pokazil svůj skok Rakušan Häyböck, bylo jasné, že Eisenbichler si pověsí na krk cenný kov. O jeho barvě měli rozhodnout Wellinger s Kraftem.

Wellinger už je ve vzduchu. Letí dlouho. A snáší se na stometrové hranici. Eisenbichler se z jeho parádního skoku raduje, krajanovi přeje úspěch.

Bude z toho zlato? Ne, Kraft je možná malý vzrůstem, ale velký výkony. Bezpečně si pohlídá náskok z prvního kola a vítězí. Sám se ale zrovna jistě necítí, v cílovém prostoru dlouho napjatě sleduje výsledkovou tabuli.

Dívá se, jak naskakují body od rozhodčích. Jsou tam devatenáctky. Sečteno podtrženo, 98 metrů a 135 bodů. A hlavně: první místo.

Kraft se začne radovat, je novým mistrem světa na středním můstku.

Mistrovství světa v klasickém lyžování

Lahti

SKOKY NA LYŽÍCH
Muži - střední můstek:
1. Kraft (Rak.) 270,8 b. (99,5+98 m), 2. Wellinger 268,7 (96,5+100), 3. Eisenbichler (oba Něm.) 263,6 (95+100,5), 4. Stoch 262,5 (96,5+99), 5. Kot (oba Pol.) 255,1 (95+95,5), 6. Hayböck (Rak.) 254,4 (98+95,5), 7. Forfang (Nor.) 253,1 (93+98,5), 8. Kubacki (Pol.) 251,5 (96,5+93,5), 9. Freitag (Něm.) 250,4 (94,5+96), 10. Ito (Jap.) 249,8 (95,5+94,5), ...14. Koudelka 244,7 (93+92,5), 23. Janda 227,8 (89+90), 31. Polášek 109,3 (89), 35. Vančura (všichni ČR) 107,5 (87).

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze