Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Dvojice na MS: Gejzír kanadské radosti, návrat Savčenkové a ruské selhání

Meagan Duhamelová a Eric Radford jsou znovu mistři světa. | foto: Reuters

2 2016
Celou sezonu čekali na velké vítězství, dvakrát se ho nedočkali, dosáhli však na něj v den D, v ten úplně nejdůležitější. Megan Duhamelová a Eric Radford jsou opět mistry světa v krasobruslení sportovních dvojic. Po bezchybné volné jízdě a skvělém osobním rekordu obhájili v Bostonu titul.

Loni v březnu vybojovali v Šanghaji zlaté medaile světových šampionů poprvé. V létě se potom Duhamelová vdala za jejich kouče Bruna Marcotteho.

Pak už to tak snové nebylo. Ve finále Grand Prix podlehli v prosinci překvapivě Rusům Stolbovové a Klimovovi. A z mistrovství čtyř kontinentů museli v únoru kvůli onemocnění partnerky po krátkém programu odstoupit.

Ale výkon, který předvedli v Bostonu ve volné jízdě, dal na veškeré předchozí trable zapomenout. Vše, co chtěli, v sobotním odpoledni ukázali, včetně čtverného odhozeného salchowa.

Především v podání 30leté Duhamelové to byl doslova gejzír nadšení na ledu. Už v polovině jízdy po vydařeném odhozeném lutzu zvedala radostně ruce nad hlavu. Načež burcovala publikum, zářila a smála se při zvedačkách, skvělá sportovkyně, herečka i emotivní žena v jedné osobě.

„Měl jsem dnes pocit, že Megan nic neváží, že s ní svedu cokoliv,“ říkal o rok starší Radford.

Meagan Duhamelová a Eric Radford během své zlaté jízdy na světovém šampionátu v...
MISTŘI SVĚTA. Meagan Duhamelová a Eric Radford se radují z obhajoby titulu na...

KANADSKÁ RADOST. Už za jízdy při zvedačce a pak ve chvíli, kdy uviděli známky.

Hala se v průběhu jízdy přidala, nadšeně aplaudovala. „Publikum bylo neuvěřitelné, připadala jsem si tu jako doma,“ tvrdila Duhamelová.

Výsledkem byl osobní rekord 231,99 bodu - a zlato! Zlepšili si životní maximum o 10,5 bodu!

Duhamelová vkleče objala partnera, poskakovala štěstím a u mantinelu jásala i v náručí manžela - trenéra.

Čínští vítězové krátkého programu Suej Wen-ťing, Chan Cchung vyrazili předtím do boje o prvenství se zbraněmi nejtěžšího kalibru. Začali skvěle čtverným twistovaným lutzem, jenže při čtverném odhozeném salchowu partnerka upadla. Navíc později ubrala otáčku i sólovému salchowu.

Přesto si svěřenci olympijského vítěze a mistra světa Čaa vylepšili osobní rekord na 224,47 bodu.

Fotogalerie

Třikrát už byli v letech 2010 až 2012 juniorskými mistry světa, posléze třikrát mistry čtyř kontinentů. Teď jsou podruhé stříbrní na mistrovství světa mezi dospělými, ve 20 a 23 letech suverénně nejmladší ze všech medailistů.

Aljona Savčenková je naopak ve 32 letech nejstarší, ale letošní pohádkový návrat německé reprezentantky s úplně novým partnerem pokračuje také na světové scéně, navzdory dvouleté odmlce. Po evropském stříbru oslavuje s francouzským rodákem Bruno Massotem světový bronz.

Jejich úvodní trojitý twistovaný lutz byl nejvyšší z celého večera, právem za něj od všech rozhodčích obdrželi nejvyšší možné plusové známky. Chybějící otáčka partnerky u sólového salchowa je sice obrala o body, přesto také oni po osobním rekordu zářili štěstím.

S bývalým partnerem Robinem Szolkowým, nyní trénujícím ruské duo Tarasovová-Morozov, vyválčila Savčenková na světových šampionátech pět zlatých, dvě stříbrné a jednu bronzovou medaili. V Bostonu na své medailové „korále“ navázala další perlu.

Bez medaile senzačně zůstali olympijští vítězové Taťána Volosožarová-Maxim Traňkov. Po nevydařené jízdě, při které kromě jiného partner upadl po trojitém toeloopu do kombinace, sestoupili ze třetí příčky až na šestou.

Na tváři Volosožarové se leskly slzy, zatímco Traňkov říkal: „Omlouvám se.“

Třetí rok po sobě zůstaly ruské dvojice na světovém šampionátu pod stupni vítězů. Tentokrát se srovnaly za sebou na čtvrté, páté a šesté příčce.

Krasobruslařská supervelmoc Rusko nezískala medaili v Bostonu ani v předchozích dvou kategoriích. Její spásou má být v závěrečném finálovém večeru trio teenagerek v soutěži žen.

Mistrovství světa v krasobruslení v Bostonu

Sportovní dvojice - konečné pořadí: 1. Duhamelová, Radford (Kan.) 231,99, 2. Suej Wen-ťing, Chan Cchung (Čína) 224,47, 3. Savčenková, Massot (Něm.) 216,17, 4. Stolbovová, Klimov 214,48, 5. Tarasovová, Morozov 206,27, 6. Volosožarová, Traňkov (všichni Rus.) 205,81.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze