Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ledové sbohem Tomáše Vernera. Na MS sestoupil na desáté místo

SBOHEM S ÚSMĚVEM. Tomáš Verner po volné jízdě na mistrovství světa v Japonsku. Pro českého krasobruslaře to byl poslední velký závod. | foto: Reuters

28 2014
Světový šampionát v Saitamě byl pro Tomáše Vernera takový, jako celá jeho kariéra. Nahoru-dolů. Po euforii ze čtvrtého místa v životním krátkém programu nastal ve volné jízdě opět sestup dolů, na konečnou desátou příčku. Světový titul slaví olympijský vítěz Juzuru Hanju.

Stále je to nejlepší umístění Vernera na mistrovství světa od roku 2009. Tentokrát však po jízdě neležel samou radostí na ledu. Stál v hlubokém předklonu, ruce měl v bok.

Tolik českých vlajek v rukou japonských fanoušků zavlálo v hledišti dvacetitisícové arény, objevily se transparenty "Tomáš. Tomáš", vzkazy s poděkováním za dlouhá léta na ledu. Dostal i velké srdce se svým jménem. "Jeho" Japonky jej rozhodně nepřestaly mít rády.

Od rozhodčích dostal jen 53,20 bodu za techniku a naopak 80,86 za předvedení. V součtu s krátkým programem to dělalo 223,14 bodu a konečné 10. místo.

Vstal, sepjal ruce, děkoval všem. Tohle je definitivní konec. Žádná další prodloužená kariéry nebude.

Ta volná jízda nebyla dobrá.

Los určil, že ji z nejsilnější skupiny pojede jako první, hned po rozjížďce. Dříve taková pozice Vernerovi nikdy nevyhovovala. Z ní zažil svůj největší black out při mistrovství světa v Göteborgu 2008. Také tehdy chtěl útočit ze 4. místě v krátkém programu, jenže propadl se ve výsledcích až do druhé desítky.

Fotogalerie

Pravda, to se událo v úplně jiných časech, plných stresu a nervozity. Tentokrát věřil, že je uvolněný, klidný. "Je to ideální los. Může se soustředit jen na to, jak pojede sám," říkala mezinárodní rozhodčí Kateřina Kamberská v přenosu České televize.

Ještě při rozjížďce vykroužil nádherný čtverný toeloop. Projížděl se kolem mantinelu a usmíval se. Trenér Michael Huth k němu opět dlouho promlouval. Zhluboka se nadechl. A jel.

První čtverný toeloop byl s dotekem ruky na ledu. Místo druhého čtverného skoku však přišel jen dvojitý. Pak ubíral otáčky u axela, rittbergera, lutze... Publikum ho skandovaným potleskem hnalo dál. Jakoby za odměnu pro úžasné diváky skočil na samém konci své jízdy krásného trojitého axela - ve chvíli, kdy už žádný takový skok nebyl plánovaný a kdy nemohl spasit jeho útok na medaili či na první šestku.

"Hrozná škoda těch jednoduchých a dvojitých skoků. Myslím, že Tomáš nikdy v životě nebyl tak připravený jako letos," řekla Kateřina Kamberská.

Měl končit už na hrách v Soči, kde obsadil 11. místo. Neudělal to a dopřál si ještě jeden závod. Přinejmenším pro tu extázi, jakou prožil po skvostném krátkém programu, to stálo za to. I když volná jízda potom byla na hony vzdálena tomu, co si představoval.

Vernerovým posledním závodním dárkem pro české krasobruslení je, že umístěním v Top 10 vyjel pro české muže dvě místa na příští mistrovství světa v Číně. On už tam bruslit nebude. K Michalu Březinovi, který kvůli zranění do volných jízd v Saitamě nenastoupil, by mohl přibýt mladý Petr Coufal, letos desátý na juniorském mistrovství světa. Ale předtím se musí naučit trojitého axela.

Boj o zlatý poklad byl japonskou záležitostí. Tacuki Mačida, vedoucí po krátkém programu, nastavil laťku nesmírně vysoko, vždyť jeho 282,26 bodu bylo o dva body více než získal krajan Juzuru Hanju při svém triumfu na hrách v Soči.

Jenže Hanjuova odpověď byla rázná. Se dvěma čtveritými i plejádou dalších skoků se dopracoval těsně pod 100bodovou hranici za techniku - a v součtu všech známek o pouhých 0,33 setin bodu Mačidu předstihl.

Trenér Brian Orser měl vzápětí ve hře dalšího "koně" ze své skupiny. Rovněž Španěl Javier Fernandéz vsadil do hry čtverné skoky, jeho salchow byl přímo učebnicový, ale... jen jednoduchý lutz jej ke konci jízdy "odsoudil" k bronzovému postu.

Mistrovství světa v krasobruslení v Saitamě

Muži - konečné pořadí:
1. Hanju 282,59, 2. Mačida (oba Jap.) 282,26, 3. Fernández (Šp.) 275,93, 4. Kovtun (Rus.) 247,37, 5. Abbott (USA) 246,35, 6. Kozuka (Jap.) 238,02, ...10. Verner 223,14, Březina (oba ČR) odstoupil po krátkém programu.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze