Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Patnáctileté ruské děvčátko vyškolilo ženy. Radovat se může i Březinová

Teprve patnáctiletá ruská krasobruslařka Julie Lipnická nemůže uvěřit, že se stala mistryní Evropy. | foto: Reuters

17 2014
Budapešť (Od našeho zpravodaje) - Evropské krasobruslení má teprve patnáctiletou šampionku. Maličká Ruska Julia Lipnická, bývalá moderní gymnastka, proměnila hned svůj debut ve zlatou medaili. Radovat se může i Češka Eliška Březinová. Polepšila si oproti krátkému programu o jednu příčku na 15. místo a v porovnání s loňským šampionátem postoupila dokonce o 15 míst vzhůru.

Eliška Březinová, třicátá žena z minulého mistrovství Evropy, má podobné skokanské geny jako starší bratr Michal. Ukázala by je ještě víc, kdyby si nevybrala pořádný kus smůly. Dvě chyby ve volné jízdě, proskočený lutz a přerušenou piruetu, způsobila totiž sponka, ležící na ledu. Jinak mohla skončit minimálně o dvě příčky výše.

"Při lutzu jsem na tu sponku najela. A aby toho nebylo málo, odkopla jsem ji tak do místa, kde jsem začínala piruetu. Takže jsem na ní najela podruhé," líčila.

Osudná sponka navíc ani nepatřila brněnské krasobruslařce, ale pravděpodobně Francouzce Lecavalierové. Ta bruslila před ní, jako první po úpravě ledu, a při pádu si zjevně pochroumala účes.

„Ale jinak mohu být navýsost spokojená,“ bilancovala konečné umístění sedmnáctiletá Březinová. Přiblížila se i k nejlepšímu umístění české ženy v posledních 15 letech, kterým bylo 14. místo Nelly Simaové v Helsinkách 2009.

Ve vyhecovaném souboji o titul byly bodové zisky tria největších favoritek po krátkém programu takřka rovnocenné. "Myslím, že vyhraje Ruska," tipovala Březinová. V nejsilnější skupině volných jízd se nejprve přihlásila o slovo šestnáctiletá Adelina Sotnikovová, když o 2 body překonala magickou 200bodovou hranici.

Byl to souboj mládí se zkušenostmi.

Carolina Kostnerová zastupovala druhou skupinu. Už při pouhém vyslovení jména oblíbené Italky hala burácela, diváci dupali a křičeli. Hudba, kterou si 26letá Kostnerová vybrala, byla strhující – i symbolická. Ravelovo Bolero proslavili poprvé na evropském ledu právě při šampionátu v Budapešti 1984 nezapomenutelní britští sběratelé šestek, taneční pár Torvillová-Dean.

Rovněž závěrečné krokové sekvence a piruety Kostnerové byly v rytmu Bolera úchvatné, ale... Sotnikovová ji prostě přeskákala. Zvlášť když Italka jeden trojitý skok - ten nejjednodušší, toeloop - zakončila pádem. Už když opouštěla led, věděla, že zlato neobhájí. Jejích 191 bodů bylo příliš málo.

Šestý evropský titul by Kostnerovou posunul na druhé místo historických tabulek, do společnosti dvou legend: Sonji Henie a Katariny Wittové – a jen o jedno zlato za sedminásobnou šampionku Irinu Sluckou. Místo toho má bronz.

Ani Sotnikovové ale nebylo souzeno, aby stanula na nejvyšším stupni. Led vzápětí opanovala teprve patnáctiletá Julia Lipnická. Na scénu dospělých šampionátů vkročila podobně razantně jako před 17 lety stejně stará Američanka obdobného příjmení: olympijská vítězka Tara Lipinská.

Hudba z filmu Schindlerův seznam sice možná nebyla k věku Lipnické nejvhodnější, maličká Ruska však oslnila sérií sedmi trojitých skoků, z nichž dva byly v trojité kombinaci, ale i obdivuhodnou flexibilitou.

Když čekala na známky, připomínala malou školačku, kterou objímá a chválí máma (v tomto případě trenérka Tutberidzeová). Lipnická měla sepjaté ruce, modlila se k rozhodčím.

Konečně se na monitoru rozzářilo: 209,72. Úžasný osobní rekord a vítězství o 7 bodů. Chytla se nevěřícně za pusu, pak vstala a mávala. Ještě když odcházela do útrob haly, držela si ruce na obličeji, stále nevěřící, že v Budapešti porazila úplně všechny.

Ruské mládí na celé čáře triumfovalo. Děvčátko vyškolilo slečny a ženy.

Lipnická se stala nejmladší evropskou mistryní všech dob.

Ukončila osmileté ruské čekání na ženské evropské zlato.

"Před šampionátem nám řekli, že ruskou olympijskou nominaci oznámí až po něm. Ale teď by mě snad do Soči mohli vzít, ne?" povídala.

Mistrovství Evropy v krasobruslení

Budapešť

Ženy - konečné pořadí: 1. Lipnická 209,72, 2. Sotnikovová (obě Rus.) 202,36, 3. Kostnerová (It.) 191,39, 4. Leonovová (Rus.) 178,15, 5. Meiteová (Fr.) 173,37, 6. Marcheiová (It.) 165,25, ...15. Březinová (ČR) 130,35.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze