Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Skvělý závěr české štafety. Bikeři vybojovali na MS v Novém Městě stříbro

30 2016
Ještě v polovině závodu ztrácela česká štafeta minutu a osmnáct vteřin na vedoucí Francii. Jenže pak svým úsekem proletěla Kateřina Nash, minutu stáhla a Jaroslav Kulhavý už stříbrné dílo dokonal. Nejlepší výsledek v historii slaví i junior Richard Holec a třiadvacítkář Matěj Průdek. Štafetám dál kraluje Francie.

Češi rozšířili medailovou sbírku z této disciplíny, která čítá dva bronzy z let 2010 a 2014.

Přitom to tak ještě ještě v polovině závodu vůbec nevypadalo.

Matěj Průdek zastupující kategorii do 23 svůj úsek rozjel slušně, Richardu Holcovi předával na šestém místě. Český junior měl ale hned na začátku svého úseku problémy s řetězem.

Start smíšené štafety na světovém šampionátu v Novém Městě.

Start smíšené štafety na světovém šampionátu v Novém Městě.


„Spadl mi řetěz a zakroutilo se mi sedátko. Stálo to možná 30 sekund, ke všemu jsem se musel znovu rozjíždět do tempa,“ vyprávěl v cíli.

Na trati ztratil tři pozice, ale hlavně desítky vteřin. S mankem přes minutu a čtvrt na vedoucí Francii finišoval devátý.

Teď ale přišla na řadu dvě největší česká esa.

Kateřina Nash hned od začátku potvrzovala, že do Nového Města přijela s úžasnou formou. Předjížděla jednu soupeřku za druhou, mocně stahovala i vedoucí úřadující mistryni světa Pauline Ferrandovou-Prevotovou.

„Jakmile jsem někoho dojela, snažila jsem se ho hned předjet. Věděla jsem, že v některých úsecích jezdím trošku líp a chtěla jsem si jet svou stopou, ne za nimi,“ vysvětlovala později.

POSLEDNÍ PŘEDÁVKA. Po fantastickém výkonu posílá Kateřina Nash do Jaroslava...

POSLEDNÍ PŘEDÁVKA. Po fantastickém výkonu posílá Kateřina Nash do Jaroslava Kulhavého na druhém místě.

Český tým posunula na druhé místo se ztrátou pouhých 19 vteřin! Jaroslav Kulhavý pak zbytečně neriskoval a druhé místo s přehledem udržel.

„Ráda jezdím na bahně, dneska mi to sedělo. Jak jsem před sebou viděla soupeřky, dodávalo mi to síly. Je super vyhrát doma medaili před vlastními diváky,“ radovala se Nash po své heroické stíhací jízdě.

Stejně jako ona byl v minulosti u obou bronzů i Kulhavý. „Zkusil jsem to na začátku, zda to ještě nepůjde na zlato, ale na tomto mokru by trvalo půl dne, než bych těch 20 vteřin na Sarroua najel. Pak už jsem byl raději opatrnější,“ připustil Kulhavý.

A ocenil výkon své parťačky. „Tyhle štafetové závody rozhodují většinou pouze defekty a výkony žen. Ale my jsme dnes měli v sestavě tu nejlepší z nich - Káča jela skvěle,“ prohlásil olympijský šampion z Londýna.

Fotogalerie

Takřka celé odpoledne skrápěl trať vydatný déšť, ale před startem se mračna protrhala a vysvitlo slunce. I tak nestihlo vysušit mokré klouzající kořeny. Na ty doplatil hned v prvním okruhu německý „eliťák“ Manuel Fumic, který jasně vedl, ale po pádu předával až pátý a Německo přišlo v té pasáži o medaili.

Mistry světa se stali potřetí v řadě Francouzi v sestavě Victor Koretzky, Benjamin Le Ny, Pauline Ferrandová-Prévotová, Jordan Sarrou. „Věřili jsme si od začátku, že to dokážeme. Všichni do toho dali všechno a jsme rádi, že jsme to zvládli,“ pochvaloval si Sarrou.

Za druhými Čechy, kteří ztratili v cíli 16 sekund, dojela o dalších 21 vteřin později štafeta Švýcarska. „I za bronz jsme rádi. Medaile je pořád medaile,“ uvedl Lars Forster.

Mistrovství světa na horských kolech

Nové Město na Moravě

Cross country - štafety: 1. Francie (Koretzky, Le Ny, Ferrandová-Prévotová, Sarrou) 59:49, 2. Česko (Průdek, Holec, Nash, Kulhavý) -16, 3. Švýcarsko (Colombo, Albin, Freiová, Forster) -37, 4. Německo -44, 5. Dánsko -1:06, 6. Itálie -1:06.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze