Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Dvořák skončil ve Falunu sedmnáctý, sdruženářský titul má Gruber

Rakušan Bernhard Gruber slaví ve Falunu zisk titulu mistra světa v severské kombinaci. | foto: Reuters

26 2015
Po skoku na velkém můstku si sdruženář Miroslav Dvořák na světovém šampionátu ve Falunu polepšil na desetikilometrové trati o pět pozic na sedmnácté místo. Naopak junior Tomáš Portyk klesl z jedenácté příčky na konec třetí desítky. Titul získal Rakušan Bernhard Gruber před Francoisem Braudem z Francie a šampionem ze středního můstku Johannesem Rydzekem z Německa.

Dvořák na můstku vybojoval výkonem 125 metrů 22. místo. „Odjezd se nepovedl a skok taky nebyl dobrej. Byl hodně rozjetý dopředu a za hranou mě to vykroutilo. Bylo to rozházenější než ve zkušebním kole. Šlo skočit líp,“ zlobil se na sebe.

Do běžecké stopy se vydal s mankem 1:01 minuty na Grubera. Na trati z něj ubral třináct sekund a konečným výsledkem výrazně vylepšil třicáté místo z pátečního závodu. „V tuhle chvíli je to spíš zklamání. Co jsem předváděl začátkem sezony, tak jsem chtěl do deseti, ale nakonec asi můžu být momentálně rád, co jsem tady předvedl,“ zhodnotil sedmadvacetiletý Dvořák své individuální výkony na MS.

Portyk skočil o metr dál než Dvořák, ale díky lepším bodům figuroval těsně za elitní desítkou. „To je, co jsem chtěl. Jsem rád, že to takhle vyšlo. Doufám, že mi to v běhu sedne, dám do toho všechno,“ sliboval mladý sdruženář.

Fotogalerie

Na nejlepší však nestačil, na startu měl ztrátu na první místo 38 sekund, v cíli jej od vítěze dělily více než dvě minuty. „Už jsem na to v běhu neměl. Objel jsem skoro všechny svěťáky, teďka to na mě bohužel padlo a už nemám vůbec sílu,“ přiznal vyčerpaný Portyk v cíli.

Petr Kutal doběhl na 39. pozici a Lukáš Rypl o šest míst za ním.

Dvaatřicetiletý Gruber, olympijský vítěz z týmové soutěže z Vancouveru 2010, se ve Falunu postaral o první titul pro Rakousko a získal první zlato v individuální soutěži na velké akci. Nečekaného stříbrného medailistu Brauda porazil o 12 sekund.

Rydzek ve spurtu o bronz předčil o dvě desetiny Nora Magnuse Moana a získal na šampionátu už třetí medaili. Vedle titulu z pátečního závodu byl také v neděli členem vítězného družstva. Jeho krajan a velký favorit Erik Frenzel skončil při obhajobě titulu desátý.

Mistrovství světa v klasickém lyžování ve Falunu

Severská kombinace

Skok na velkém můstku/běh 10 km: 1. Gruber (Rak.) 22:45,8, 2. Braud (Fr.) -11,9, 3. Rydzek -14,9, 4. Moan (Nor.) -15,1, 5. Fletcher (USA) -23,4, 6. Lamy Chappuis (Fr.) -27,0, 7. A. Watabe (Jap.) -30,3, 8. Lacroix (Fr.) -30,9, 9. Edelmann a Frenzel (oba Něm.) oba -31,5, ...17. Dvořák -48,1, 30. Portyk -2:01,5, 39. Kutal -3:27,1, 45. Rypl (všichni ČR) -4:47,3.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze