Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Bárta byl na prvním mezičasu třetí, v cíli jedenáctý. A vyjel olympiádu

Jan Bárta na archivním snímku | foto: AP

23 2015
Extrémně rychle začal, pak ztrácel. Přesto se může také on radovat. Jan Bárta napodobil Martinu Sáblíkovou a vybojoval účastnické místo pro olympijskou časovku na hrách v Riu. Na světovém šampionátu v Richmondu obsadil český šampion 11. místo. Šampionem z druhé vlny favoritů je Vasil Kiryjenka z Běloruska.

Bradley Wiggins titul neobhajoval, jeho trůn byl tudíž volný. Tři jména se uváděla coby jeho největší kandidáti: Tom Dumoulin, Rohan Dennis a Tony Martin. Nakonec nemá nikdo z nich ani medaili. Srovnali se v pořadí sice pěkně za sebou, jenže až od 5. do 7. místa.

Naopak Vasil Kiryjenka, letos vítěz dlouhé časovky na Giru i šampion Evropských her, se ujal vedení hned na prvním ze tří mezičasů a až do cíle ho nepustil. V polovině závodu vedl dokonce o 24 vteřin. Před cílem na něj zle dotíral italský mistr Adriano Malori, přesto Kiryjenka uhájil náskok 9,08 vteřiny.

„Měl jsem informace, jak se můj náskok zmenšuje. Začal jsem trochu pochybovat, zda mi to vystačí ke zlaté medaili, ale povedlo se,“ radoval se.

Titul tak zůstává ve stáji Sky, jen ho od nepřítomného Wigginse převzal muž, který zároveň zařídil historicky první běloruskou medaili v časovce v kategorii Elite.

Za stříbrným Malorim, jenž se postaral o teprve druhou medaili italských mužů ze světových šampionátů v této disciplíně, patří bronz senzačně Jeromu Coppelovi. Jaký to skok oproti minulé sezoně, kdy Francouz ze stáje IAM skončil až pětadvacátý.

Pro sedmého Tonyho Martina skončila velká série, kdy stál od roku 2009 vždy na světových stupních vítězů. Své medailové konto 3 zlaté - 1 stříbrnou - 2 bronzové Němec nerozšířil.

Jan Bárta je jedenáctý s odstupem 1:34 minuty, ale před ním figurují v pořadí dva jezdci Itálie a Polska, což znamená pro Česko redukované 9. místo v pořadí zemí. A deset nejúspěšnějších zemí získalo v Richmondu letenku do olympijského Ria.

Druhý český cyklista Petr Vakoč obsadil 53. místo.

Délkou 53,5 kilometru šlo o druhou nejdelší časovku v historii světových šampionátů, pouze ve Florencii 2013 byla ještě o pět kilometrů delší.

Bárta, který vyrážel do závodu coby jedenáctý od konce, skvěle vystartoval, na prvním mezičasu byl při svém průjezdu první a až za ním tu s odstupem projížděly hvězdy této discipliny Dowsett, Castroviejo, Malori, Dennis, těsně i Dumoulin.

Teprve Kiryjenka tady Bártu o 15 vteřin předstihl a o 4 vteřiny byl rychlejší rovněž Martin, průběžně mu tedy patřila třetí příčka.

Na dalších mezičasech však začal čtyřnásobný český mistr svoji pozici ztrácet. V polovině trati byl sedmý, ve dvou třetinách devátý.

Na závěrečných kilometrech se potom propadl ještě za Poláka Bieloblockého a Itala Mosera, ale uhájil třívteřinový náskok před nejlepším Američanem Phinneym.

A to sice nestačilo na první desítku, ale na olympiádu ano.

V Riu by navíc neměl být jediným českým časovkářem mezi muži. Po jednom místě získají i všechny země, které se umístí v žebříčku World Tour 2015 do 15. místa. A to by Česku nemělo uniknout. Před závěrečným závodem Kolem Lombardie je třinácté, přičemž šestnácté Slovensko zaostává o 57 bodů.

Mistrovství světa v silniční cyklistice

Richmond (USA)

Časovka jednotlivců
Muži (53 km):
1. Kirijenko (Běl.) 1:02:29, 2. Malori (It.) -9, 3. Coppel (Fr.) -27, 4. Castroviejo (Šp.) -29, 5. Dumoulin (Niz.) -1:02, 6. Dennis (Austr.) -1:08, 7. Martin (Něm.), 8. Bodnar oba -1:17, 9. Bialoblocki (oba Pol.) -1:22, 10. Moser (It.) -1:32, 11. Bárta -1:34, ...53. Vakoč (oba ČR) -5:01.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze