Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Cesta je volná. Sáblíková si na kole vyjela letní olympiádu v Riu!

Martina Sáblíková na archivním snímku | foto: AP

22 2015
Turín 2006, Vancouver 2010, Soči 2014... a Rio 2016. Po třech zimních si Martina Sáblíková vybojovala také letní olympiádu. Na světovém šampionátu v Richmondu obsadila v časovce 12. místo, které znamenalo přímou kvalifikaci na hry.

Dala letos přípravě na šampionát vše, co bylo v jejích silách.

Takřka denně si ordinovala v tréninku 30kilometrovou časovku, někdy i dvakrát. Zdokonalovala techniku v zatáčkách, vylepšovala posed, trénovala ve vysokohorském prostředí, najezdila dvakrát tolik kilometrů co loni. Nechávala si radit i od elitních profesionálů, včetně Zdeňka Štybara. Požádala o pomoc zkušeného sportovního ředitele René Andrleho. Obklopila se lidmi, kterým věřila.

A tady je odměna.

Rio 2016.

Hry, které prožije opět jednou u moře, ale tentokrát nikoliv v zimě, jako tomu bylo naposledy v Soči.

„Říkal jsem před závodem, že je připravená dobře. A Martina to tady všem ukázala,“ tvrdil její kouč Petr Novák, který je po boku Sáblíkové už předlouhých sedmnáct let. „Nemluvil jsem do větru, když jsem říkal, že si tu olympiádu může vyjet.“

Byly to v Richmondu obrovské nervy. Poté, co sama proťala cíl, musela čekat takřka hodinu, co s jejím umístěním provedou nejsilnější soupeřky.

A pak to věděla. Patřila jí 12. řádka ve výsledkové listině. Ale Česko bylo její zásluhou devátou nejlepší zemí. Což bylo klíčové.

Z Richmondu se totiž kvalifikovaly do Ria závodnice deseti nejlépe umístěných zemí. A protože před Sáblíkovou skončily dvě Američanky, Nizozemky i Němky, znamenalo její 12. místo vytoužený „postup“ na hry.

Trio nejlepších žen z časovky. Zleva stříbrná  Anna Van Der Breggenová z...

Trio nejlepších žen z časovky. Zleva stříbrná Anna Van Der Breggenová z Nizozemska, mistryně světa Linda Melanie Villumsenová z Nového Zélandu a bronzová Lisa Brennauerová z Německa.

Ruska Antošinová ji předtím na cílové čáře porazila o pouhých 58 setin! Ale Ukrajinka Solovejová i Kanaďanka Canuelová na posledních kilometrech Sáblíkovou nepředstihly. Teprve potom bylo jasno.

„Jsem tak šťastná. Fakt hrozně moc šťastná,“ svěřovala se a bojovala se slzami dojetí. „Ta rovinka proti větru se mi jela ve druhém kole příšerně a na tom mostu jsem myslela, že snad budu zvracet. Zato kopec před cílem se mi pak jel nádherně, to byla úplná pecka.“ .

Po Kateřině Neumannové a Kateřině Nash bude třetí Češkou, která okusí atmosféru jak zimních, tak letních her. Zatímco dvě její předchůdkyně to zvládly v kombinaci běh na lyžích - horská kola, specializace Sáblíkové zní rychlobruslení - silniční cyklistika.

Světovou šampionkou je v čase 40:29,88 Linda Villumsenová, někdejší Dánka, nyní ve službách Nového Zélandu. Byla to velká hra o vteřiny.

Stříbro patří po strhujícím souboji na 30kilometrové trati van den Breggenové z Nizozemska, která ztratila jen 2,54 vteřiny. A bronz vybojovala obhájkyně titulu, Němka Brennauerová, s odstupem pouhých 5,64 vteřiny.

Villumsenová, čtvrtá žena z her v Londýně a v minulosti už dvakrát stříbrná na mistrovství světa, tak zařídila zároveň i historicky první zlato pro Nový Zéland z kategorií dospělých na šampionátu silničních cyklistů.

Armstrongová byla dlouho metou, k níž ostatní vzhlížely

Legendární Kristin Armstrongová, ve 42 letech se vracející dvojnásobná olympijská vítězka, předtím nejdéle ze všech okupovala sedátko pro průběžně vedoucí závodnici.

Američanka startovala už v první skupině mezi slabšími závodnicemi a časem 40:50,45 nasadila pro ostatní na dlouho nepřekonatelnou „laťku“.

Po triumfu v olympijské časovce v Londýně 2012 sice Armstrongová oznámila ukončení kariéry, jenže po takřka tříleté odmlce se letos vrátila. Před šampionátem v Richmondu absolvovala stejně jako Martina Sáblíková pouze tři závody v sezoně, ovšem připravila se skvěle.

Z vedoucí pozice ji nevystrnadila ani Němka Worracková, vítězka z týmové časovky, která zaostala takřka o minutu, ani Nizozemka van Dijková, světová šampionka z roku 2013, jejíž ztráta činila 33 vteřin. Přitom v porovnání s Armstrongovou měla van Dijková letos na kontě 4192 závodních kilometrů.

Teprve čtyři cyklistky z nejsilnější skupiny později odsunuly Armstrongovou ze stupňů vítězů.

Americká cyklistka Kristin Armstrongová na trati časovky na MS v Richmondu.

Americká cyklistka Kristin Armstrongová na trati časovky na MS v Richmondu.

Sáblíková vystartovala do závodu coby dvanáctá od konce, za ní už čekalo na startu jen 11 žen z absolutní světové špičky.

Na rampě se oblízla, zaťala rty a vyrazila. Za ní v autě, řízeném reprezentačním trenérem Tomášem Konečným seděli i kouč Petr Novák a hlavní „poradce“ René Andrle, sportovní ředitel týmu AWT Greenway.

Orientovat se mohla právě podle časů Armstrongové a na prvním mezičase, po sedmi kilometrech, na ni ztrácela pouhých šest vteřin. Po polovině trati i na třetím mezičase pak byla při svém průjezdu šestá, její ztráta narostla na 39 vteřin, ale zůstávala v těsném dosahu dalších závodnic.

Kratší stoupání nedlouho před cílem mělo být pasáží, kde Sáblíková získá čas - a bylo. Tady předstihla Kanaďanku Whitenovou i Američanku Smallovou, s otevřenou pusou se hnala do cíle. Pouhých 2,5 vteřiny ji v něm dělilo od průběžně třetí Němky Worrackové, 1:01 minuty od Armstrongové.

Prozatím byla čtvrtá.

A začalo dlouhé čekání. Bude to stačit na olympiádu?

Stačilo!

Ve Valkenburgu 2012 ztratila na vítězku časovky 1:59 minuty, loni v Ponferradě 1:25. Tentokrát to je 1:21 minuty, což ale vůbec není podstatné. To, co ji zajímalo nejvíce, bylo umístění v pořadí zemí. A tam se zkratka CZE udržela v elitní „olympijské“ desítce.

Jedenáct let nestartovala žádná česká silniční cyklistka na olympijských hrách, naposledy v Aténách 2004 obsadila Lada Kozlíková v časovce vynikající páté místo.

Nyní má následovnici.

Mistrovsví světa v silniční cyklistice

Richmond (USA)

Časovka jednotlivců
Ženy (30 km):
1. Villumsenová (N. Zél.) 40:30, 2. Van der Breggenová (Niz.) -3, 3. Brennauerová (Něm.) -5, 4. Garfootová (Austr.) -9, 5. Armstrongová -21, 6. Stevensová (obě USA) -27, 7. Van Dijková (Niz.) -54, 8. Amjaljusiková (Běl.) -1:06, 9. Duycková (Belg.), 10. Worracková (Něm.) obě -1:19, ...12. Sáblíková (ČR) -1:22.

Junioři (30 km): 1. Appelt (Něm.) 37:45, 2. Costa -17, 3. McNulty (oba USA) -1:00, ...29. Otruba (ČR) -3:05.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze