Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


3-2-1-0. A teď už můžu jít. Jak se Češky chystaly na vytrvalostní závod

Gabriela Soukalová na střelnici s trenérem Vítkem | foto: Tomáš Macek

11 2015
Kontiolahti (Od našeho zpravodaje) - Disciplína, kterou české ženy umí, to je vytrvalostní závod biatlonistek. Po dvou dnech tréninků půjde ve středu na mistrovství světa v Kontiolahti opět o medaile. Šampionát vstupuje do své druhé poloviny.

V pondělí bylo v Kontiolahti nádherně. Slunečno, modro, teploty okolo nuly. „A takhle by mělo být až do konce šampionátu,“ slibovala nám vedoucí tiskového střediska. Domorodci dokonce tvrdili, že hodinu před půlnocí se na netradičně jasné obloze zjeví polární záře.

Jenže polární záře se nedostavila a následujícího dne „odešla“ i ta jasná obloha.

V okamžiku, kdy začíná úterní večerní trénink žen, začíná zároveň chumelit. A vítr fičí. „To sluníčkové sklo v brýlích mi moc dlouho nevydrželo, jen jeden den. Už si ho zase musím měnit,“ povídá Veronika Vítková.

V biatlonovém areálu panuje psí počasí. „Lyžování je to krásný,“ říká s jistou dávkou ironie Jitka Landová. „To je zase boj,“ prohodí na střelnici Eva Puskarčíková.

Gabriela Soukalová vzpomíná, jak kdysi v Kontiolahti absolvovala soustředění před sezonou. „A právě takhle tu bylo celých jedenáct dní.“

Praporky na střelnici poletují stejně jako při víkendových závodech ve vodorovných polohách a kouč Zdeněk Vítek od dalekohledu hlásí: „Střelba je dneska zase trochu loterka. Ani ne tak vleže, jako vstoje.“

Což může Soukalová, s jejíž pozicí při položce vstoje zrovna cloumá vítr, jen potvrdit. „Já se naštvala a řekla si, že budu střílet tak dlouho, než mi tam padne ta nula,“ oznamuje.

Po stojkách s bilancí 3 - 2 - 1 - 0 je konečně spokojená.

Rovněž Vítková pošle ze stoje nějakou tu ránu mimo, naopak vleže zakončí trénink dvěma nulami. „Dneska jsem na ležce pokazila jen jednu položku, jinak jsem všechny ostatní šla za nula. Sama jsem v tom větru překvapená,“ říká.

Soukalová dokonce vleže nemine za celý trénink ani jeden terč. Což platí rovněž o její závěrečné tréninkové položce. „Dobrý, jen jedna rána byla malinko víc na 10 hodin,“ ocení její skoro grupeto Vítek.

Vytrvalostní závody žen

MS 2013 Nové Město
1. Bergerová (Nor.)
44:52,5 (0)
2. Henkelová (Něm.)
+52,7 (0)
3. Val. Semerenková (Ukr.) +1:42,5 (1)

SP 2013/14 Östersund
1. Soukalová 47:56,0 (2)
2. Kuzminová (SR) -1,2 (2)
3. Brunetová (Fr.) -16,2 (1)

SP 2013/14 Ruhpolding
1. Soukalová 40:32,6 (1)
2. Domračevová (Běl.) -34,2 (2)
3. Vítková -38,6 (0)

ZOH 2014 Soči
1. Domračevová (Běl.) 43:19,6 (1)
2. S. Gasparinová (Švýc.) +1:15,7 (0)
3. Skardinová (Běl.) +1:38,2 (0)
4. Soukalová +1:57,5 (2)
6. Vítková +2:26,4 (1)

SP 2014/15 Östersund
1. Domračevová (Běl.) 46:43,6 (2)
2. Mäkäräinenová (Fin.) -27,9 (2)
3. Val. Semerenková (Ukr.) -38,1 (0)
5. Vítková -2:09,1 (3)

SP 2014/15 Oslo
1. Mäkäräinenová (Fin.) 43:54,8 (0)
2. Domračevová (Běl.) -1:18,3 (1)
3. Vítková -1:20,9 (0)
9. Soukalová -3:59,4 (1)

A teď rychle do tepla. „Gabča se dneska necítila ve své kůži, trochu ji bolelo v krku. Tak uvidíme,“ říká kouč. Vítková se vyjede, načež u buňky přemítá: „I v předchozích trénincích se mi střelecky dařilo a v závodě potom ne. Takže... Nevím, jestli je to dobré, že jsem zrovna dneska dobře střílela.“

Probíhá losování středečního závodu a když spatří světlo světa jeho startovní listina, je pro mnohé překvapením.

Cože? Eckhoffová má číslo 105?

Odstartuje úplně poslední ze všech?

Norští povětrnostní „šamani“ jako jedni z mála usoudili, že ve středu večer bude trať přimrzat a zrychlovat se. Svůj tým tudíž nasadili do druhé poloviny startovního pole se zlatým hřebem v podobě Tiril Eckhoffové, po víkendových závodech sice poněkud naštvané a uplakané, ale nyní opět nabuzené.

Loni na hrách v Soči a stejně tak i letos v průběhu sezony platily precizní předpovědi z norského serveru yr.no za měřítko všech věcí. Jenže v Kontiolahti tentokrát jaksi... nevycházejí. Mnozí trenéři začínají přihlížet například i k těm polským, které se více trefují do černého.

Tak kdo ví, co počasí nachystá nyní. „Večer při závodě má foukat podobně jako v úterý na tréninku. Bude to zajímavé,“ tvrdí šéftrenér Ondřej Rybář. Ano, přítomnosti neodbytného větru se v Kontiolahti věřit dá. Jenže v jakém stavu bude trať? Zvlášť když v noci na středu znovu prší.

Do listiny individuálních šampionek z Kontiolahti 2015 se při vytrvalostním závodě každopádně zapíše nové jméno.

Marie Dorinová-Habertová, vítězka sprintu i stíhacího závodu, dnes třetí zlatou medaili určitě nezíská. Máma půlroční dcery Adele si závod „vychutná“ v teple hotelu u televize. Po porodu měla přípravu na sezonu zkrácenou. „A tak raději pošetřím síly,“ říká a myslí na štafety a závod s hromadným startem.

Nenastoupí ani Jekatěrina Šumilovová, čtvrtá ze stíhačky. Ruský kouč ji bez bližšího vysvětlení nenominoval.

Zato Darja Domračevová a Kaisa Mäkäräinenová jsou přímo hladové po medailích. Dvěma největším osobnostem současného ženského biatlonu  víkendová větrná loterie odfoukla naděje.

Ovšem do okruhu favoritek patří i dvě Češky. Veronika Vítková je přece v pohárovém žebříčku vytrvalostního závodu třetí. A Gabriela Soukalová v Kontiolahti závod od závodu lepší.

Nedělní devátý nejrychlejší běh dodal Soukalové energii, kterou ji snad náznaky bolavého krku neuberou. Stejně tak Vítkovou při stíhačce potěšilo, jak ve finiši přespurtovala domácí expres Mäkäräinenovou.

Pro vytrvalostní závod má česká jednička prostý plán. „Dobře střílet a rychle běžet,“ směje se a pro jistotu to ještě zopakuje.

Na své čtyři chyby při ležkách, které si ve stíhačce připsala, vzpomínat nemíní. „Verča v tréninku střílí dobře, jen si potřebuje v závodě věřit a nedělat chyby,“ říká Rybář. „Musí být opatrná, aby rány správně spouštěla. Ale to, co bylo v minulých závodech, musí hodit za hlavu a nenést si na start žádné břemeno.“

S jakými čísly pojedou

1 Bescondová (Fr.)

4 Soukalová

12 Wiererová (It.)

14 Džymová (Ukr.)

15 Hildebrandová (Něm.)

18 Skardinová (Běl.)

20 Semerenková (Ukr.)

21 Dahlmeierová (Něm.)

28 Domračevová (Běl.)

29 Vítková

33 Gereková (SR)

36 Mäkäräinenová (Fin.)

37 Dunkleeová (USA)

53 Nowakowská (Pol.)

57 Landová

75 Puskarčíková

105 Eckhoffová (Nor.)

Pro český biatlon jsou vytrvalostní závody nejúspěšnější disciplinou v historii šampionátů.

V Chanty Mansijsku 2003 triumfovala Kateřina Holubcová, v Hochfilzenu 2005 i dnešní komentátor Roman Dostál, který v úterý oslavil přímo v Kontiolahti desetileté výročí svého zlatého závodu. A v Ruhpoldingu 2012 vyválčil bronz Jaroslav Soukup.

Líbivý pohled nabízí též výsledkové listiny Světových pohárů. Loni v něm ovládla oba vytrvalostní závody Soukalová a řekla si tím o malý křišťálový glóbus. V letošní sezoně byly dosud na programu dva a Vítková v nich skončila pátá a třetí.

„Ještě že se zatím jely jen dva. Protože ony jsou vážně strašně dlouhé,“ utrousí.

Tři čtvrtě hodiny stráví při něm na trati v Kontiolahti. Pětkrát se poškrábou na pověstnou „střechu“. A trestná minuta, která v tomto klání se čtyřmi položkami naskočí k jejich času za každou chybu, bude nevítaným závažím, navyšujícím význam každé střelby.

„Pokud bude pořád takhle foukat, budou to mít favoritky stejně jako o víkendu zase jednou těžší,“ připomene silný vítr Rybář. „V tom případě totiž bude závod opravdu hodně o střelbě. Ale kdyby se vítr zklidnil, tak věřím, že největší favoritky ukáží dobré střelby a o mnohém rozhodne běh. Ta zdejší střelnice není obtížná, když na ní nefouká.“

Potíž je v tom, že závod, v němž na střelnici v Kontiolahti nezafouká, by byl podobným šokem, jako kdyby se ze zatažené oblohy nad Severní Karelií zčistajasna vyklubala polární záře.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze