Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Koukalová má číslo 51. Češi vsadili na třetí skupinu, ostatní na čtvrtou

Gabriela Koukalová | foto: Český biatlon, Petr Slavík

14 2017
Hochfilzen (Od našeho zpravodaje) - S „klasickou“ sestavou nastoupí české biatlonistky do středečního vytrvalostního závodu. Od 14.30 se v něm představí kvarteto Gabriela Koukalová, Eva Puskarčíková, Veronika Vítková a Lucie Charvátová. Stranou opět zůstane Jessica Jislová.

Čeští trenéři dlouze přemýšleli, jak reprezentantky nasadit do skupin. Nakonec se rozhodli podobně jako ve sprintu upřednostnit vyšší startovní čísla, ačkoliv tentokrát neposlali Koukalovou a Puskarčíkovou až do poslední, čtvrté skupiny.

Zdeněk Vítek a Ondřej Rybář nasadili do druhé skupiny Lucii Charvátovou, do třetí Veroniku Vítkovou - a k ní přidali i „prominentky“ Gabrielu Koukalovou a Evu Puskarčíkovou.

Každá země může do jedné skupiny nasadit pouze jednu závodnici. Ovšem biatlonistky z elitní dvacítky Světového poháru si mohou vybrat libovolnou skupinu bez ohledu na ostatní.

Los potom určil Charvátové číslo 40, Koukalové 51, Vítkové 58 a Puskarčíkové 69.

Mistryně světa ze sprintu vyrazí na trať ve 14:55:30.

Žádná z největších favoritek tentokrát v první, ani druhé skupině nebude. Naopak až v té čtvrté jsou obhájkyně titulu Marie Dorinová-Habertová (75), loňská majitelka malého glóbu Dorothea Wiererová (76), norská jednička Tiril Eckhoffová (81), finská celebrita Kaisa Mäkäräinenová (83), běloruská navrátilkyně Darja Domračevová (91), další francouzská medailistka Anais Chevalierová (92) i první dáma Světového poháru Laura Dahlmeierová (93).

„Na středu je podobná předpověď jako na dnešek. Sníh se víceméně nemění po celou dobu závodu, ale v jeho druhé polovině se uklidňuje vítr,“ vysvětloval kouč žen Vítek. „Čtvrtou skupinu jsme tentokrát nechtěli i proto, že se v ní hrozně dlouho čeká na start.“

Fotogalerie

Dalším argumentem proti čtyřce byl fakt, že i v době, kdy budou kroužit po okruhu poslední závodnice, bylo dnes v areálu stále šest stupňů. „Nedochází tady už k večeru k takovému ochlazení jako při sprintu.“

Při volbě kvarteta reprezentantek neměl Vítek těžkou hlavu. „O Gábině, Evě a Veronice nebylo pochyb a také Lucce se zatím střelecky docela daří.“

Veronika Vítková na rozdíl od ostatních tří nepostoupila do stíhacího závodu, naposledy tedy závodila v pátek ve sprintu. „Žádnému závodníkovi nepřidá, když na mistrovství světa stojí,“ podotkl Vítek. „I proto jela včera rychlejší trénink, jakýsi kontrolní závod.“

Gabriela Koukalová sestřelila během úterního tréninku všechny své terče s výjimkou jediného vleže. „Ale jsem radši, že se závodí až zítra. Běžecky mi to dneska tolik nechutnalo,“ povídala šéftrenérovi Rybářovi.

Vítek se pousmál: „Na Gábininy pocity se nedá vždycky dát.“

Trenéři se stále nevzdali úvahy, že na páteční štafetu žen by mohla v případě zdravotních problémů některé z reprezentantek přicestovat dvojnásobná juniorská evropská mistryně Markéta Davidová.

„Když nastane velký průšvih, tak se dá tahat za ruční brzdu,“ konstatoval Vítek. „Ale doufám, že to nebude potřeba.“

Sestavu pro ženskou štafetu i nasazení do jednotlivých úseků už má v hlavě promyšlené, chce kvarteto vytvořit s využitím žen, které jsou nyní v Hochfilzenu. „Ale zatím sestavu neřeknu,“ říká.

„Možná bude pro některé fanoušky překvapením,“ dodává Rybář.

Při Světovém poháru v Anterselvě testovali Lucii Charvátovou na prvním úseku - a podle slov samotné závodnice si na něm připadala lépe než na druhém nebo třetím.

Kdo ví, možná že stejný tah zopakují i v Hochfilzenu.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze