Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


V ruské Ťumeni se biatlonové MS v roce 2021 neuskuteční, má ho vrátit

Momentka z tréninku před mistrovstvím světa v Hochfilzenu | foto: Český biatlon, Petr Slavík

8 2017
Fieberbrunn (Od našeho zpravodaje) - Sibiřské středisko Ťumeň přijde o mistrovství světa v biatlonu pro rok 2021. Ruská federace se musí šampionátu do 24. února sama vzdát, nebo loňskou volbu jeho dějiště prohlásí Mezinárodní biatlonová unie IBU za neplatnou a mistrovství bude Rusům odebráno.

Tak rozhodla ve Fieberbrunnu nedaleko od Hochfilzenu desetičlenná exekutiva IBU. Následný mimořádný kongres IBU, kde byly zastoupeny jednotlivé členské země unie, pak její rozhodnutí potvrdil.

Neprošla snaha ruské delegace vyvolat o tomto verdiktu exekutivy hlasování kongresu, na svoji podporu získala už jen hlasy třinácti dalších zemí.

Nekonání šampionátu v Rusku předtím požadovaly Světová antidopingová agentura (WADA) i Mezinárodní olympijský výbor v reakci na plošné případy dopingu v ruském sportu, včetně biatlonu.

Rusové se prý nevzdají

Ruská strana ale nehodlá přijít o MS bez boje. "Jsme absolutně proti dobrovolnému odevzdání šampionátu," řekl agentuře TASS prezident Ruské biatlonové unie (RBU) Alexandr Kravcov. "Budeme uvažovat o tom, že bychom podali žalobu. A to zřejmě nejen ke Sportovnímu arbitrážnímu soudu CAS," naznačil Kravcov, že by celá aféra mohla mít soudní dohru.

Mimořádný kongres IBU zároveň ve středu hlasoval o petici sportovců, kterou vypracovali Martin Fourcade, Lowell Bailey a Michal Šlesingr a pod kterou svůj podpis připojilo při Světovém poháru v Ruhpoldingu celkem 154 biatlonistů a 56 trenérů z 25 zemí.

První požadavek, osmiletý trest za doping, nemohl kongres schválit, protože spadá do kompetence WADA. Šestičlenná speciální komise IBU, v níž bude sportovce zastupovat Američan Bailey, však má apelovat na představitele WADA, aby současnou výši trestů za doping navýšila plošně ve všech sportech.

Naopak další dva požadavky biatlonistů - tedy navýšení pokut pro národní federace a snížení jejich kvót pro Světové poháry v případě pozitivních antidopingových testů - mimořádný kongres přijal. Ovšem s tím, že mají být uvedeny v platnost až od příští sezony. Komise IBU má nejprve vypracovat cosi jako nový „sazebník pokut“.

„Jsme rádi, že nám představitelé IBU naslouchají. Chápeme, že nemohou sami o sobě přijmout hned všechny naše návrhy, ale celkově jsem spokojena,“ uvedla švýcarská biatlonistka Aita Gasparinová, která na kongresu zastupovala sportovce.

O novém hostiteli mistrovství světa 2021 rozhodne až řádný kongres v létě 2018 v Poreči. Pravděpodobně nebude tento šampionát automaticky přidělen slovinské Pokljuce, druhé v původních volbách za Ťumení, ale IBU vypíše zcela nové volby.

Do těch se patrně nepřihlásí Češi a Nové Město na Moravě, které na mistrovství 2021 rovněž kandidovalo. Předseda svazu Jiří Hamza si nepřeje, aby české tažení proti ruskému dopingu bylo některými činovníky spojování s postranní snahou získat šampionát pro sebe.

O tom, zda do nových voleb vstoupí, se bude rozhodovat například také německý Oberhof. A už letos se hlásilo běloruské Raubiči jakožto náhradní hostitel Světového poháru, jenž se měl v březnu konat v Ťumeni. Ten však posléze získalo finské Kontiolahti.

Existují i bláznivé scénáře, že „východní blok“, jenž loni s jistou západní výpomocí odhlasoval mistrovství světa pro Ťumeň, jej v nadcházejících volbách v podobném složení přidělí do Raubiči. Zvlášť když za akce v běloruském středisku lobbuje i legenda biatlonu Ole Einar Björndalen.

Přesto se nyní zdá, že Pokljuka je na šampionát 2021 největším kandidátem.

Podívejte se na představení tratě na biatlonovém mistrovství světa:

Autor:


Utýrala holčičku v pěstounské péči. Musíme teď zpřísnit zákony?
Utýrala holčičku v pěstounské péči. Musíme teď zpřísnit zákony?

Tragický případ z minulého týdne nejspíš pohne českými zákony o pěstounské péči.

Najdete na iDNES.czmobilní verze