Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Mrkývka se třese na souboj s krajany

22 2006
Brno - Silné motorky, krásné hostesky, toulání se po světě. Svět závodních superbiků zavání romantikou. Tu v posledních letech nasával i Jiří Mrkývka, až do loňska stálý člen prestižního seriálu. "Zas tak romantické to ale není. Spal jsem v autobusu a nepoznal nic jiného než okruhy. Jsem rád, že si mohu odpočinout," hlásí brněnský závodník.

Mrkývka v závodě světového šampionátu v Brně startuje s divokou kartou.

Ve čtvrtek večer ho však skolila angína a místo trénování se včera dostal do péče lékařů. Ti se snažili dát Mrkývku dohromady natolik, aby se objevil v dnešním tréninku.

Proč už nejezdíte kompletní seriál?
Je to kvůli tomu, že tam přišlo hodně kvalitních jezdců z Moto GP a navíc si začali diktovat takové podmínky, na které už jsme s tátou nemohli sehnat sponzory. Diktovali si třeba, že tým musí mít dva jezdce, dva kamiony a další nesmysly, aby tomu nějak zvedli úroveň. A také nejezdím proto, že jsem loni nic nepředvedl. Vždycky, když jsem odstartoval, tak jsem buď spadl, nebo jsem to zabalil.

Neměl jste také problémy s motorkou?
Ne, motorku jsem měl dobrou. Akorát jsem první závod jel až tady v Brně. I když jsem byl stálým jezdcem, tak jsem dlouho neměl žádný konkurenceschopný stroj.

Čím to je, že se jezdci najednou úplně přestane dařit?
Třeba tím, že přesedlá na jiný druh pneumatiky, na jinou motorku. Když je člověk na něco zvyklý, tak mu změna nemusí sednout. Třeba výborný Chilli měl možnost jezdit na novém modelu ducati, ale nesedlo mu to, tak radši jezdil na starém modelu. A to rychleji, než na tom novém. Bylo to na něj moc změn najednou.

Čeká vás první světový závod v sezoně, jaké s vámi cloumají pocity?
Mám z toho trošku obavy. Ostatní jedou hodně rychle, oproti loňsku se to dost zrychlilo. A vyrovnalo. Poslední na startumá v kvalifikaci ztrátu třeba jen 2,1 vteřiny na prvního. Já podle testování ztrácím tak 8 vteřin. Něco se dá během tréninků srazit, ale těch šest vteřin neodstraním.

Takže jaký máte cíl?
Hlavně dojet. Samozřejmě co nejlíp, ale teprve se uvidí, jak to půjde.

Můžete se aspoň měřit s dalšími třemi Čechy...
To ano, to bude asi hodně prestižní.

Chybí vám nyní světový seriál a to věčné cestování s ním spojené? Nebo jste rád, že si můžete odpočinout?
Asi jsem si potřeboval trošku orazit. Ten kolotoč je pořád stejný. Bydlím v autobusu, jezdím ze závodu na závod. Jedině za mořem, když je chvilku klid a nejsme pořád v depu, tak se můžeme někam podívat. Třeba v Austrálii. Ale když se jezdí po Evropě, tak jedeme autobusem, ten zaparkujeme v depu a jsme pořád v depu. Takže je to pořád to stejné, stejné okruhy, stejní lidé. Žádná dovolená.

Ani žádná romantika?
Kdybychom měli víc peněz, tak by se to dalo udělat jinak. Nemuseli bychom jezdit z dílny na závody a pak zase zpátky do dílny vydělávat peníze.

Toužíte se vůbec ještě vrátit?
Já si myslím, že už jsem na to starej. Věk závodníků jde hodně dolů a mně už je dvaatřicet.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze