Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Movsesjan: Vracím se na staré pozice

13 2007
Pardubice - Sergej Movsesjan a Sarajevo. Spojení, které je zárukou úspěchu. Bosenská metropole má pro pardubického šachistu neopakovatelné kouzlo. I kdyby se mu dlouho nevedlo, tam pokaždé najde formu. V silném uzavřeném turnaj vždy bojuje o medailové příčky. Letos dokázal v Sarajevu podruhé triumfovat.

A získal i cenný skalp čtvrtého hráče světa Morozeviče z Ruska.

Byl to úspěch, který našel u čtenářů MF DNES a iDNES.cz největší odezvu. Sergeje Movsesjana pasovali na nejlepšího sportovce Pardubického kraje za měsíc květen.

"Je to hodně příjemné ocenění," zaradoval se 28letý šachista.

Slovenský reprezentant je prvním zahraničním vítězem ankety. Na trůnu střídá futsalistu Romana Mareše, jenž tentokrát skončil druhý.

Potěšilo vás vítězství v anketě? Berete ho jako velké ocenění svého úspěchu?
Je to milé ocenění. Vždyť v kraji je mnoho úspěšných sportovců. Sám jsem už stačil na Sarajevo zapomenout, přece jen uplynulo pár dnů a hrál jsem další soutěže. Anketa mi ho zase hezky připomněla. Asi byl minulý měsíc opravdu úspěšný.

Víte, že nejste prvním šachistou, který letos vyhrál?
Vím, že Martin Petr zvítězil v březnu. Tehdy předstihl hokejistu Petra Sýkoru, což bylo ještě cennější. Je to ocenění práce šachistů v celém regionu. Doufám, že se nám tento trend povede udržet a ještě se umístíme v dalších anketách.

Říkal jste, že vám anketa oživila vzpomínky na Sarajevo. Byly hodně příjemné, že?
Takový úspěch si každý hrozně rád připomene. Hned po vítězství jsem říkal, že vítězství v turnaji asi nebude doceněno hned. Možná teď mi teprve dochází, jak silný to byl turnaj. A že jsem po dlouhé době udělal takový výsledek.

Kdy jste vlastně naposledy vyhrál podobný turnaj?
Tak kvalitní v roce 2002.

Tedy také v Sarajevu.
Letošní vítězství je moje nejcennější od mého prvního prvenství v Bosně. Za tu dobu jsem sice několik turnajů vyhrál, ale nebyly tak významné. Několikrát jsem byl druhý, naposledy vloni v listopadu v Chorvatsku, ale naposledy jsem zvítězil v Bosně před pěti lety.

Čekal jste už toužebně na podobný úspěch?
Už jsem si trošku dělal legraci, že bych mohl zase nějaký turnaj vyhrát. Dlouho se mi to nepovedlo. Sarajevo byla asi nejlepší varianta, jak čekání ukončit. Jen doufám, že na další úspěch nebudu čekat zase pět let (úsměv).

Jak se sarajevský úspěch projeví na vašem postavení na světovém žebříčku, kde vám nyní patří 70. místo?
Byl to zřejmě poslední turnaj, který se dostane do ELO listiny na červenec. Můj rating by se měl dostat na hranici 2665 bodů. To by znamenalo, že budu kolem 35. místa. To je příjemnější postavení. Ovšem takové ELO jsem měl už delší dobu, minimálně tři roky. Je to návrat na staré pozice.

V Sarajevu jste určitě nabral herní sebevědomí. Jak jste ho poté zúročil ve francouzské lize?
Náš tým si splnil cíl. Bez problémů jsme se zachránili. Mně se dařilo průměrně. Jednou jsem vyhrál a třikrát remizoval. Po takovém turnaji to ale nemohlo být ideální. Byl jsem dost unavený a k tomu ještě cestování.

Z Paříže jste se vrátil zpět na bosenskou ligu. Opět jste ji se Sarajevem vyhráli?
Překvapivě ne, přestože jsem si myslel, že nám nemůže uniknout. Skončili jsme druzí. Je to vůbec poprvé v bosenské lize, kdy ji nevyhrálo Sarajevo. Letos ale byla silná konkurence a nám se bohužel nedařilo na poslední šachovnici. V klíčových zápasech jsme na ni nebodovali. Ale ani druhé místo není špatné. Kvalifikovali jsme se na říjnový Evropský pohár družstev.

Měsíc jste byl mimo domov, máte za sebou mnoho zápasů. Teď už  se asi hodně těšíte na volno, že?
Po takovém programu ho jen vítám. Budu mít pauzu až do začátku července, kdy budu hrát slovenský přebor v Banské Štiavnici. Ani si momentálně nedokážu představit tolik volných dnů s rodinou. Ještě ale za dva týdny pojedu na den do Německa na mistrovství v bleskové hře družstev. Po vítězství v bundeslize chceme získat s Baden Badenem ještě jeden titul.

Autor:


Takový normální porod
Takový normální porod

O porodu s časovým odstupem, nadhledem a snad i s vtipným podextem píše uživatelka eMimino.cz.

Najdete na iDNES.czmobilní verze