Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Mourinho proti Casillasovi! Každý chce „svůj“ golfový Ryder Cup

Hřiště Vale do Lobo ve výběru portugalského kandidáta na Ryder Cup 2018 neuspělo. | foto: Profimedia.cz

19 2010
Kontroverzní výběr, kontroverzní ambasador, dravý styl a solidní vyhlídky na úspěch. To všechno je obsaženo ve spojení městečka Comporta s fotbalovou osobností Josém Mourinhem. Ten totiž pomůže portugalskému letovisku v kandidatuře na uspořádání Ryder Cupu v roce 2018.

"Mým cílem je neustále vítězit. Rád šířím slávu Portugalska všude ve světě," uvedl pro média kouč španělského Realu Madrid. Sám sice golf nehraje, ale je rodákem ze Setúbalu, ležícího asi deset kilometrů vzdušnou čarou přes záliv severně od Comporty. Ta musí ovšem svá hřiště teprve vybudovat.

Volba kandidátského resortu se proto neobešla bez pochyb a protestů. Do finále se dostali čtyři uchazeči a favorité se původně nacházeli jinde, a sice v Algarve poblíž letoviska Faro. Tato oblast totiž získala v letech 2000 a 2006 cenu Asociace golfových tour operátorů jako nejlepší golfová destinace na světě.

ZAMRAČENÝ GENERÁL. José Mourinho z Realu Madrid se mračí, přestože jeho svěřenci vedou.

ZAMRAČENÝ GENERÁL. José Mourinho z Realu Madrid se mračí, přestože jeho svěřenci vedou.

Ředitel národní turistické agentury Nuno Aires byl velmi zklamán a obvinil národní golfovou federaci z neprůhledného jednání. "Vybrat neexistující hřiště je špatná volba," uvedl.

Výběrové komisi předsedal portugalský ministr hospodářství Manuel Pinho a věc byla značně zpolitizována. Atmosféra se podobala době, kdy Portugalsko kandidovalo na uspořádání fotbalového mistrovství Evropy v roce 2004.

Kandidatura Portugalska na uspořádání Ryder Cupu v roce 2018.

Šéf resortu Manuel Fernando Espírito Santo představuje Herdade de Comporta jako kandidáta Portugalska na uspořádání Ryder Cupu v roce 2018.

Odpůrci poukazovali na to, že země potřebuje spíš investice do školství, zdravotnictví a infrastruktury, než do výstavby a vylepšování fotbalových stadionů.

Proti Ryder Cupu vytáhli pro změnu argument, že jde o exkluzivní záležitost pro bohaté vrstvy. Investice do Ryder Cupu se odhadují na 140 milionů eur.

Sázka na links

Prověřené hřiště Oceanico Victoria, kde se konalo i letošní Portugal Masters, stejně jako dvě nedaleká hřiště v Algarve, byly tedy poraženy pobřežním Herdade de Comporta, kde se teprve staví.

Jsou ale také argumenty hovořící v jeho prospěch. Budoucí hřiště Comporta Dunes s parem 71 bude designováno na míru Ryder Cupu. Duel týmů Evropy a USA bývá spojován s linksovým golfem, a tak je sázka na větrné atlantické pobřeží regionu Alentejo logičtější než by byla slunná místa na turistickém Faru.

Hřiště Oceánico Vilamoura, tradiční dějiště Portugal Masters.

Hřiště Oceánico Vilamoura, tradiční dějiště Portugal Masters.

Mourinho, jenž proslul jak výraznými trenérskými úspěchy, tak provokativním chováním, do konceptu dobře zapadá. "Máme stejný styl, jde nám o stejnou věc," dodal ambasador portugalské kandidatury.

O výběru nemá pochyby: "Tamní pobřeží má nádherné pláže, čisté moře a nedotčenou přírodu. Portugalsko se ukáže světu jako nádherná země."

dějiště příštích ročníků ryder cupu

2012 – Medinah Country Club, Illinois, USA
2014 – The Gleneagles Hotel, Perthshire, Skotsko,
2016 – Hazeltine National GC, Chaska, Minnesota, USA
2018 - volba v dubnu 2011
2020 – Whistling Straits, Kohler, Wisconsin, USA

Jedním z konkurentů Comporty bude paradoxně Madrid, jehož kandidaturu podporuje Mourinhův svěřenec a jeden z nejlepších fotbalových brankářů světa Iker Casillas.

Do dubnové volby jdou ještě Němci s podporou jiného gólmana Olivera Kahna a Nizozemci s bývalým tenistou Richardem Krajickem. Francouzi zatím sázejí na hráče a také na půvab nejlepších profesionálních golfistek.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze