Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Po medaili z šampionátu v motoskijöringu baží až šest dvojic

Motoskijöring - ilustrační foto | foto: Marek Podhora, MAFRA

27 2018
Úvodní dva závody letošního mistrovství republiky v motoskijöringu už museli pořadatelé kvůli nedostatku sněhu odvolat. Ovšem ten třetí, v Horním Městě u Rýmařova, už by měl klapnout. A řada posádek z Pardubického kraje, včetně obhájců titulu, sourozenců Patrika a Miroslava Šrolerových, bude o toho.

„Vyslali jsme tam na inspekci naše kluky z Letohradu. Stala se neuvěřitelná věc, ze které jsme nadšení. V Horním Městě totiž byly ve čtvrtek odpoledne 3 pod nulou, zatímco ve vedlejším Rýmařově plusové teploty. Trať je připravená, udusaná. Za sebe musím pořadatele pochválit,“ říká promotér seriálu MČR Petr Kovář z Orionu Litomyšl.

Motoskijöring u nás slaví kulaté jubileum a zajímavostí závodu v Horním Městě je, že právě tady se na den přesně před dvaceti lety uskutečnil vůbec první oficiální podnik českého šampionátu v tomto adrenalinovém sportu.

„Trať v Horním Městě patří mezi ty delší, okruh měří přes jeden kilometr. Když se pak jede víc kol, někdy hrozí, že se vyjede na hlínu, ale tady by se to stát nemělo. Z pohledu diváka je zajímavá, jsou tam dlouhé rovinky. Bude záležet na tom, jaké kdo zvolí pneumatiky a j estli je nařezat, nebo ne,“ líčí manažer Kovář.

Zároveň doufá, že počasí vyjde lépe než před rokem. „To nebylo vidět na deset metrů. Tentokrát snad bude krásně, a ne mlha,“ přeje si.

Pokud jde o posádky, favority je třeba hledat především mezi loňskými medailisty. Kromě minule zlatých bratrů Šrolerových (SMK Klášterec nad Orlicí) budou mít velké ambice rovněž Josef Mňuk s lyžařem Filipem Langerem (vysokomýtský Mňuk Racing Team, před rokem druzí) a Lukáš Mohaupt s Václavem Hotovým (Orion Racing Team, loni třetí).

Neznamená to nicméně, že by se na pódium nemohl vyšplhat také někdo další. „Čeřit vodu mohou ještě tak tři dvojice,“ myslí si Kovář.

O koho jde? Za černé koně označil loni pátého Pavla Dvořáčka s Petrem Čížkem (SMX Racing Team Rudník). A pak tu jsou navrátilci do seriálu Josef Švorc s Josefem Drašnarem (AMK Dobřany v Orlických horách, mistři z roku 2007) nebo třeba vítězové posledního Orlického poháru hobby jezdců František Kylar s Tadeášem Majvaldem z Letohradu.

„Několik jezdců z poháru si koupilo licenci, v mistrovství máme v tuhle chvíli přihlášených 21 dvojic, měli by tam být i posádky z Polska,“ nastiňuje Kovář. „I proto jsme rozšířili odměny až do 15. místa,“ dodává.

Nestorem startovní listiny bude Jan Zářecký, který potáhne za sebou na laně Karla Mlynáře. Zářecký je motoskijöringová rarita - od vzniku MČR nevynechal ani jeden závod. Během léta jezdí coby „mitfára“ s dalším zmíněným veteránem Patrikem Šrolerem sajdkáry. „Bez něj si to nedovedeme představit,“ konstatuje Kovář.

Na Horní Město měly v neděli navázat tradiční „Klášterecké břehy“, jež organizují místní rezidenti bratři Šrolerové, ale teploty to, alespoň prozatím, vyloučily. „Říkal jsem Patrasovi, aby to nehrotili. Budou připraveni jako záloha - třeba se tam ještě letos pojede,“ uvažuje promotér Kovář.

Autor:


Témata: Pardubický kraj
Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze