Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Blíží se konec Abrahama v MotoGP. Půjde do superbiků?

Karel Abraham | foto: Automotodrom Brno

20 2015
Byl prvním Čechem, který závodil ve třídě MotoGP, a je pořád jediným, který v ní bodoval. Jenže Karel Abraham v nejprestižnější motocyklové třídě letos (nejspíš) skončí.

Karel Hanika sice změní tým, ale i tak bude v příští sezoně dál jezdit ve světovém šampionátu. Ve třídě Moto3 zůstane i Jakub Kornfeil, který téměř jistojistě brzy prodlouží kontrakt u stávající stáje. A přece jeden Čech z mistrovství světa zmizí. Ten z MotoGP.

Karel Abraham podle informací MF DNES velmi pravděpodobně po 10 letech v seriálu a po čtyřech sezonách v nejprestižnější kategorii, do které se dostal jako první Čech, skončí. Teď ho čekají klíčová jednání o příští sezoně, pak on i jeho tým vydají oficiální prohlášení. Přesto vše nasvědčuje tomu, že Abraham se z MotoGP přesune do superbikového šampionátu.

Když to nemá smysl

Sám 25letý jezdec pro MF DNES pouze řekl: „Variant, pro které se můžu rozhodnout, je několik. Všechno je otázkou techniky. Prioritou je mít konkurenceschopnou motorku, na které bude mít závodění smysl. Máme možnost v MotoGP zůstat, záleží ale na tom, s jakou technikou.“

O tom, že přestoupí do superbiků, už jako o hotové věci píše třeba specializovaný německý server speedweek.com. Ten tvrdí, že Abraham bude jezdit za tým Milwaukee Yamaha. A že k definitivní dohodě dojde tento týden v Kataru, kde se v neděli jel letošní poslední superbikový závod. „Na 95 procent nebude Karel pokračovat v MotoGP,“ řekl pro MF DNES zdroj, který má k jezdci blízko.

Abrahamovi vadí především skutečnost, jakou cestou se MotoGP vydalo, což dokazují i slova o tom, aby „závodění mělo smysl“. Že se čím dál víc rozevírají nůžky mezi továrními a soukromými týmy. Že je pro jezdce Abrahamova typu téměř nemožné dosáhnout na kvalitní materiál. Že bez něj je to v šampionátu živoření. Že po změně pravidel, ke které dojde příští sezonu, to bude ještě složitější.

Karel Abraham ve Velké ceně Brna.
Karel Abraham ve Velké ceně Brna.

A právě špatná motorka je jedním z důvodů – rozhodně ne jediným – proč Abraham už víc než rok v MotoGP nebodoval. Teď, když v šampionátu absentuje kvůli zranění nohy, na jeho stroji o víkendu v Austrálii závodil Anthony West, což je muž, který v MS stál šestkrát na stupních vítězů, i tak ale skončil poslední. Tak jako v polovině sezony několikrát Abraham.

Vrátí se superbiky do Brna?

Že se rozhodl (či rozhodne) právě pro cestu do superbiků, má rovněž svou logiku. Tenhle šampionát se MotoGP nejvíce podobá, motorky se daleko více blíží těm, které si normální smrtelník může koupit v obchodě.

„Závodní stroje vycházejí z klasických motorek, takže tu nejsou tolik fanoušci jezdců jako v MotoGP, ale spíše fanoušci značek. A i těch je tam víc než v MotoGP,“ říká závodník Ondřej Ježek.

V superbikovém mistrovství působila a působí řada expilotů z MotoGP a ještě před pár lety měl seriál svou zastávku i v Brně. Není nereálné, že by se to v případě Abrahamova angažmá zase mohlo stát, protože jeho otec je jedním ze spoluvlastníků okruhu.

„Pokud by Karel do superbiků šel, mohlo by to popularitě šampionátu v Česku hodně pomoct. Je to přece jen známá tvář a snad by mohla být i větší vůle, aby se jelo v Brně,“ říká Ježek.

Ten má k superbikovému seriálu blízko, neboť letos závodil v jeho doprovodném šampionátu Super- stock. Není vyloučeno, že povýší a mohl by být v roce 2016 jedním z Abrahamových soků. Nabídku údajně má.

Ale zpět k Abrahamovi. Už v létě se spekulovalo, že by mohl být příští rok testovacím pilotem KTM, která se chystá na vstup do MotoGP. Ani tato role by se s angažmá v superbicích nevylučovala. On při otázkách na budoucnost řekl: „Do Moto2 bych zpět nešel a moc jiných možností než superbiky není.“

Abraham koncem září kvůli zranění přerušil sezonu, rozhodl se vynechat tři závody v Asii a Austrálii a chce se vrátit na závěrečný podnik do Valencie. Bude to jeho rozlučka s MotoGP? Asi ano.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze