Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Motorkář balí na cestu podle abecedy

Martin Macek má z českých motorkářů největší šance na úspěch. Jeho cílem je jednoznačně první desítka. | foto: Archiv

28 2009
Pomiňme nejslabší článek celého toho bláznovství. "Tím je jednoznačně jezdec," směje se Dušan Randýsek z týmu KM Racing hodlající projet letošní Dakar na motorce. Jeho ambicí je skončit ve třídě produkčních strojů do 5. místa, celkově do čtyřicátého, ale dobře ví, že "úspěchem je hlavně dojet".

Dojet rallye, v níž nebezpečí číhá všude jako paparazzi na celebrity? Neselže-li nejslabší element, o němž už víte, pak nesmí selhat ani technika, která jej veze. U Randýska je řeč o žluté Yamaze WR 450F. Seznamte se.

Dakarem po ráfku
Dejte na stůl 200 tisíc a mašina je vaše. Tedy, když s ní nechcete jet Dakar... Pokud ano, přihoďte dalších 300 tisíc, bez specifických úprav za tuto sumu se vaše šance v rozpálené Argentině spečou na škvarek.

"Přitom jde o sériovou motorku, tak to nakazuje má kategorie," líčí Randýsek. "Úprav je povoleno pár."

GRAFIKA: MOTORKÁŘI NA DAKARU

dakarmini

zvětšit zde
Jde mimo jiné o lepší tlumiče nebo olejový chladič. Podívejme se třeba na pneumatiky. Jsou z několika vrstev a vydrží až 1 000 kilometrů, po této vzdálenosti už nevidíte vzorek, jsou holé, prosvítá z nich plátno, ale stále drží...

Na minulém Dakaru proběhl nechtěně test běžné gumy, neboť speciály došly, Randýsek nazul obyčejné: "Po 200 kilometrech jsem jel po ráfku." "Průvodce Dušan" dále doporučuje věnovat pozornost nádržím: jsou tři místo jedné, trkne vás asi, že kvůli dojezdu.

Něco má naopak běžný stroj oproti dakarskému navíc, a to lidově řečeno rejd, ten je u Randýskovy yamahy o 20 stupňů menší, zjemňují se tím pády a chrání komponenty na řídítkách.

Chráněna je třeba navigace zavěšená nad předním kolem. Jde o krabičku, v níž je stočena rolka papíru s obrázky trati, tu pilot páčkou na řídítkách co chvíli otáčí, aby se neztratil, protože rychlost je při Dakaru druhořadá. Randýsek říká: "Není důležité být první na špatném kopci."

Na stůl tedy dáte půl milionu, ne 200 tisíc, a hurá, můžete vyrazit do nejšílenějšího dakarského dobrodružství čili jet na dvou kolech.

Dáte si špunty do uší a stejně budete usínat s hukotem motoru v hlavě. A až budete ráno sedět v sedle či spíš pérovat na stupačkách, pojedete hlavně na dvě nejvyšší rychlosti, pozor, je nutné kvalty střídat – čtyři, pět, čtyři, pět – jinak se na nich "okoušou" kolečka a jste... Však víte kde, cíl to rozhodně není. Povezete samozřejmě povinnou výbavu – světlice, kompas, nůž, zrcátko, 3 litry vody.

Vše o Rallye Dakar 2010

Abeceda dojezdu
A ještě něco? To je na vás, dámy a pánové. Může-li radit, Randýsek má věci, které bere, rozděleny do kategorií A, B, C. V nejsnadněji dostupném "áčku" veze to, co potřebuje každou chvíli, kupříkladu univerzální klíč. Zato když sahá pro díly z "céčka", je zle. "Odtlačím motorku bokem z cesty, aby se na mě neprášilo," ví nešťastník, že oprava nebude banalita.

V takovém případě se přestane divoce houpat i malá figurka medvídka zavěšená na řídítkách, Randýskův talisman od syna. Jestli se zase rozkýve, cíl se začne přibližovat. Muž na motorce pojede vstříc vratké naději, že ho ve zdraví uvidí.

Autor:


Nejčtenější

poradna-zdraveho-obuti
poradna-zdraveho-obuti

Jaké první botičky? Nosit papuče na doma? Vše o zdravém obutí vám ráda zodpoví Ing. Eva Žáková.

Najdete na iDNES.czmobilní verze