Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Létající muži opět táhnou. Brno hostí motokrosové freestylisty

Libor Podmol bude patřit k hvězdám brněnského klání. | foto: maxmediapr.cz

16 2014
Tribunu navíc museli postavit organizátoři sobotní freestylové Frigomont FMX show na brněnském výstavišti. O ďábelské kousky akrobatů na motorkách je znovu mimořádný zájem.

Mezi diváky se zatím nechystá, ale jednu věc jim Petr Kuchař závidí. "Sedět na ochozu kousek od létajících jezdců musí být super zážitek," říká legenda českého motokrosového freestylu.

Na mysli má prostředí pavilonu B brněnského výstaviště, které zítra od 19 hodin přivítá Frigomont FMX show. Na tu dorazí česká akrobatická smetánka v čele s Liborem Podmolem. 

"Nepotřebujeme hvězdy ze zahraničí, naši kluci jsou dobří dost. Diváci se mají na co těšit," hlásí Kuchař, který pomáhá agentuře Forsage s přípravou akce a zároveň se jí sám zúčastní.

Co nabídne brněnská Frigomont FMX show

Best run
Každý jezdec dostane 90 sekund, aby předvedl co nejlepší jízdu. Vítěze vyberou sami freestylisté.
Super whip show
Jezdci dostanou tři pokusy na předvedení své "placky", případně obohacené dalšími osobitými prvky.
Best trick
Soutěž o co nejlepší freestyle skok, vítěze určí diváci.
Freestyle double battle
Dvojice jezdců dostane 90 vteřin na co nejefektnější představení, dva nejlepší týmy se spolu ještě utkají ve finále.

Brno je pro divoké muže za řídítky zaslíbeným místem. Hala Rondo dlouho hostila motokrosové závody, nyní je v kurzu freestyle. Ten se vrací po roční odmlce a opět táhne: pořadatelé kvůli velkému zájmu navýšili kapacitu na téměř čtyři tisíce míst. V síti Ticketstream zbývají poslední vstupenky na sezení, na místě budou k dispozici lístky na stání. Návštěvníci se mohou těšit na renovovaný tříhodinový program.

"Organizátor se chtěl vydat malinko jinou cestou a vrátit se k původní filozofii freestylu. To znamená upustit od stresu a hodnocení rozhodčích a dát větší prostor trikům, které víc pobaví diváky," vysvětluje za pořadatele Věra Benešová.

Hlavní novinkou bude soutěž dvojic na národnostní bázi. "Jezdci dostanou absolutně volné pole působnosti. Budou mít 90 vteřin a bude jen na nich, jak s nimi naloží. Jestli budou skákat synchronně, za sebou nebo co budou předvádět, bude čistě v jejich režii. O vítězi většiny disciplín pak budou na základě hlukoměrů rozhodovat fanoušci," přibližuje Benešová.

Hlavním tahákem je start Libora Podmola, který poslední dobou drtí světovou konkurenci svými novými triky. Přijede rovněž jeho bratr Filip, který se na freestyle vrhl teprve nedávno. "Ale dělá velké pokroky," sděluje Kuchař.

Mít nad sebou těžký stroj není zřejmě úplně příjemný pocit.
Po odrazu ji ale vyhodí do vzduchu do salta.


Velké renomé ve světě má také Petr Pilát, českou školu budou zastupovat rovněž Martin Koreň, Tomáš Lysáček a teprve čtrnáctiletý Matěj Česák. Z Itálie přijedou Leonardo Fini a veterán Michele Monti, z Polska Marcin Lukaszczyk s Bertekem Oglazou, na čtyřkolce bude řádit Slovinec Aleš Rozman.

A své umění při deset metrů vysokých skocích předvede také nezmar Kuchař. "Záleží na lidech, jak mě vyhecujou. Triků jsem schopnej předvést dost," vzkazuje.

Právě nadšení diváků hraje při podobných akcích velkou roli. "Je to jako v koloseu. Jezdce je potřeba vyburcovat," oznamuje Benešová.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze