Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Hořice zažijí motocyklové šílenství, jede se 300 zatáček

300 zatáček Gustava Havla - momentka ze závodu | foto: Michal Klíma, MAFRA

15 2015
Dnes už legendární závod silničních motocyklů 300 zatáček Gustava Havla se již po třiapadesáté jede o tomto víkendu v Hořicích. Tento podnik, jeden z nejtradičnějších na přírodním okruhu, nabírá v posledních letech na popularitě jak ze strany jezdců, tak diváků, kterých jsou kolem trati vždy tisíce.

Tím se řadí k nejnavštěvovanějším sportovním událostem ve východních Čechách.
Do letošního ročníku je přihlášeno na 240 jezdců, kteří budou rozděleni do pěti kategorií. Závodu se účastní celá česká špička borců, kteří závodí na přírodních okruzích, mezi nimiž patří ten hořický k nejpopulárnějším.

Představí se i závodníci z třinácti zahraničních zemí. Z českých elitních jezdců můžeme jmenovat Michala Dokoupila, pravidelného účastníka nejslavnějšího roadracingového závodu na ostrově Man, dále domácího jezdce Marka Červeného nebo Kamila Holána a Filipa Vostárka.

Ze zahraničních jezdců budou ve svých kategoriích ke špičce patřit Fin Tuukka Korhonen a celá řada německých jezdců.

K oblibě tohoto závodu bezpochyby přispívá i hořický okruh, který je krásný, ale velmi těžký, měří 5 150 metrů a má 11 levých a 15 pravých zatáček. V minulých ročnících se v Hořicích pravidelně konaly i závody klasiků, ale od minulého roku jezdí už pouze současné stroje.

„Závod byl neúměrně dlouhý, proto jsme vyřadili závody klasiků. Takto bude větší prostor pro závody současných strojů, v jednotlivých závodech jsme mohli zvýšit počet kol,“ vysvětluje ředitel závodu Martin Sodomek.

Program motocyklového víkendu v Hořicích začne v sobotu v 8.30, kdy se jedou první tréninkové jízdy, které jsou i součástí kvalifikace. Pro jezdce v několika třídách jsou velmi důležité, protože kvůli velké účasti si v nich start v nedělním závodě budou muset vybojovat.

Nedělní závodní den zahájí v 8.45 zahřívacími jízdami jednotlivých tříd, první závod bude odstartován v 11.15 a pojede se jich celkem pět.

Hořický závod sice nepatří do žádného seriálu, ale na atraktivitě mu to nijak neubírá. Na hořickém okruhu se ještě v srpnu pojede Česká Tourist Trophy, která je od minulého ročníku součástí mezinárodního seriálu IRRC, což jsou závody tříd supersport a superbiků o tituly mistrů Evropy na přírodních okruzích.Najdete na iDNES.czmobilní verze