Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jenom kroutím hlavou a žasnu, říká Kuchař o dnešním freestylu

Freestylový motokrosař Petr Kuchař | foto: www.kuchta.cz

15 2014
Při pohledu na něj člověka napadne, že je snad nezničitelný. Desítky pádů, rakovina ani postupující věk nedokázaly Petra Kuchaře vyhodit ze sedla motorky. V sobotní Frigomont FMX Show na brněnském výstavišti opět bude diváky přivádět v úžas svými kaskadérskými kousky.

"Piluju věci, co mám zmáklé, a myslím, že se lidem pořád líbí. Nesnažím se měřit s ostatními kluky. Jdu si to užít a doufám, že lidi nezklamu," hlásí legenda českého freestylu z Hustopečí.

Jak dlouho vás ještě lidé uvidí létat deset metrů nad zemí?
Tohle vůbec neplánuju. Jsem v pohodě, nic mě nebolí. Doufám, že skákat budu ještě nějaký čas, i když už je to ve dvaačtyřiceti trochu neobvyklé. Ale nemám s tím problém, naopak to k životu potřebuju, tak jezdím. Je možné, že přijde nějaký moment, kdy si řeknu, že se bojím na rampu, a bude lepší toho nechat. Protože když se bojíte nebo to děláte jen pro to, abyste něco dělal, tak to nejde. Je potřeba mít do toho chuť a tu pořád mám.

Nepraskají vám kosti víc než zamlada?
Možná jo, ale já sebou nemlátím. Nehrotím to. Nesnažím se o nějaké extra nové věci, už to nemám zapotřebí. Skáču tak, abych bezpečně přistál a aby mě to bavilo. Když se něco nedaří nebo je to zvlášť nebezpečné, tak uberu. Dělám to proto, že si to užívám, akce jsou pro mě spíš bonusové. Nemám nikomu co dokazovat.

Takže nesoutěžíte s ostatními?
Já jsem hlavně pro show, vyřádit se pro lidi. Abych řekl pravdu, tak mě nikdy ve freestylu nebavilo soutěžit. Je něco jiného jet pro lidi a pro porotu – to mě nikdy moc nebralo.

Jak se vyvíjí současný freestyle?
Jde to směrem, kdy už je to hodně vyhrocené a nebezpečné. Už mi to připadá hodně jako buď, anebo. V soutěžích o nejlepší trik kluci zkoušejí takové věci, že jenom kroutím hlavou a žasnu, že něco takového vymyslí a chtějí to ukázat. Ti kluci do toho jdou s tím, že budou hodně slavní, nebo si poleží ve špitále.

Není to tak dlouho, co bylo ternem dvojité salto vzad. Co teď?
Dvě salta už jsou starý, s tím dneska nic moc nevyhrajete. Extra nebezpečné je salto dopředu, pak jsou různé kombinace ve flipech a teď jsou moderní i triky, kdy motorka normálně letí a vy nad ní uděláte salto. Jsou to věci, které když nemáte hodně natrénované, tak vám mohou hodně ublížit.

Ale předpokládám, že freestylisty jejich mentalita nutí překonávat limity.
Dobrý freestyle motokrosař je ten, kdo umí dělat nové věci. Je super, že u nás Libor Podmol dokázal vyvinout dva své nové triky v době, kdy si myslíte, už nic nového vymyslet nejde. Je to hrozně těžké, nebezpečné, ale každou chvíli něco nového je, což nechápu. Mě už to tímhle stylem tolik nezajímá.

Nebyl jste také takový?
Byl, ale to už je pár roků zpátky. Třeba se mi jako prvnímu v Evropě podařilo otočit salto, což byla tenkrát taky velká pecka. Ale dnes už o vytvoření něčeho nového vůbec nepřemýšlím.

Narazíte občas na nějaké záběry z freestylových začátků?
Občas se mi nechtě naskytne nějaký video nebo fotky a říkám si: To byly doby. Bylo to úplně jinde a proti dnešku byl freestyle směšnej, ale byla to hrozná pecka. Teď už je to trochu okoukané, a pokud neděláte extramagořiny, tak nezabodujete.

Vaše dvojčata už mají motorku osahanou. Chtěl byste z nich mít freestylisty?
To ne. Vozí se po trati, ale v klidu. Vůbec si nedovedu představit, že bych s nimi jel na závody a chtěl po nich, aby vyhráli. Tenhle směr jim nechci do života nastavit. Když si představím, jak bude vypadat freestyle motokros za pár let, tak být dobrý bude znamenat peklo.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze