Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Autokrosaře Fejfara zranění do boje o titul nepustí, končit ale nehodlá

Václav Fejfar | foto: Josef Vostárek, ČTK

2 2015
Skvěle rozjetou sezonu, ve které byl po třech závodech kategorie Touring Autocross jasným kandidátem na evropský titul, musel autokrosař Václav Fejfar předčasně ukončit a letos žádný závod evropského šampionátu už nepojede.

Svůj náskok, který měl v čele průběžného pořadí po třech podnicích evropského šampionátu, Václav Fejfar už raději nepočítá, je dávno pryč a po dalších dvou je průběžně devátý.

Pohodově vypadající cestu za evropským titulem zhatil jediný okamžik čtvrtého závodu seriálu, který se jel v polovině července ve Francii. Po karambolu, který mu způsobil nevybíravým atakem jeho český soupeř Výborný, jezdec z Lužan u Jičína přišel o možnost usilovat o svůj druhý evropský primát v kategorii tzv. cestovních vozů.

Hlavně se ale stále dává dohromady po řadě zraněních, z nichž nejvážnějšími byla zlomená žebra, poraněná plíce a vnitřní krvácení. A mohlo být i hůř. „Život mi asi zachránil zádržný systém Hans, který chrání při takových nárazech hlavu a který jsem před lety nepřijímal právě s nadšením,“ připouští zkušený autokrosař.

Jak se cítíte po několika týdnech od tak těžkého zranění?
Už je to mnohem lepší, ale na závodění to není, bohužel riziko by bylo příliš velké. Žebra stále cítím a pravá plíce také není ještě úplně v pořádku, hůř se mi dýchá.

V autokrosu jste toho zažil a utržil už dost, pověstný je váš karambol v německém Seelowě. Jak vypadal tento?
Ten pro diváky nevypadal tak krkolomně, ale pro mě byl asi mnohem horší. Krátce předtím jsme jeli možná 170, přibrzdilo se, ale byla to rána. Jako do zdi.

Vašeho soupeře Výborného za to ve Francii vyloučili z rozjížďky, čímž dali najevo, kdo za karambol a vaše těžké zranění může.
Nebylo to z jeho strany v závodech zdaleka poprvé, těch vyloučení už nasbíral dost. Nechci se v tom moc pitvat, jury ve Francii nic víc dělat nemohla, ale trochu mě zklamal postoj české federace, protože taková opakovaná provinění by se řešit měla.

Zdraví je na prvním místě a snad budete v pořádku, co zklamání z nadějně rozjeté sezony?
Jsem z toho otrávený. Nemůžu jet nejen kvůli zdraví, ale na odpis je také auto. Začínáme pracovat na novém autě.

Vyplývá z toho, že vás tato nebezpečná a zdraví nebezpečná nepříjemnost neodradila od pokračování v autokrosové kariéře.
Končit určitě nechci, na jaře vyjedu znovu. Bohužel se musím připravit na to, že budu mít dlouhou závodnickou pauzu, po takovém karambolu je nejlepší co nejdřív vyjet. Teď se ale závodit nedá.Najdete na iDNES.czmobilní verze