Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Motokrosaři se chystají do Kaplice

Motokros v Pacově | foto: Petr Lemberk, MAFRA

14 2009
Jedna z nejtěžších terénních tratí v Česku v Blanské kotlině už se nemůže dočkat. V Kaplici se v neděli pojede druhý závod seriálu Profi Auto Iveco Cup 2009 o tituly mistrů republiky v motokrosu. Zájem o motokros se v tuzemsku vrací. V Pacově na první závod letošního šampionátu bylo 5 000 diváků. A libovali si. Tvrdá konkurence, našlapané stroje a početná startovní pole ve všech třech třídách.

A k tomu vylepšení na startu, kde se poprvé hodnotil holeshot. Novinka přišla z Ameriky. Kdo projede první zatáčku po startu a protne čáru za ní, bere prémii. V tuzemských poměrech 1 500 korun a v každé rozjížďce. Aby měli diváci při drsném a adrenalinovém výjezdu jezdců do terénu ze startovní čáry co sledovat.

V Pacově se ukázalo, že i ze strany jezdců je motokros na vzestupu. Do kubatury MX2 s dvoutaktními i čtyřtaktními motocykly o obsahu motoru do 250 ccm se hlásilo 80 závodníků. Polovina se dostala do bojů o body, takže i kvalifikace už brala dech.

Zatím třídu vede Smola, dobře známý ze střediska v Jiníně, kde se motokrosu vyučil. "V Pacově jsem překvapil sám sebe," prohlásil po prvním závodě František Smola. "TřídaMX2 je letos velmi vyrovnaná a zvítězit může pokaždé někdo jiný," usoudil.

Smola zatím vede o dva body před Kohútem a o pět bodů zpět je Kulhavý. Jihočech Čadek byl v Pacově jednou sedmý a to bylo na tak zkušeného jezdce málo. V Kaplici může skládat reparát.

Třída MX3 Open je nej v mnoha ohledech. Vede ji Čepelák o sedm bodů před Žeravou i Zarembou. Jedenáctý je Jihočech Blábolil, který se pohybuje často na hranici první desítky. "Závod v Pacově ukázal, jak je třída MX3 - Open letos vyrovnaná," uvedl současný lídr Jiří Čepelák.
"Trať v Kaplici je velmi těžká, ale vždy se mi tam dařilo," dodal.

Do Kaplicemá přijet i 13 Rakušanů. Neumayr, Rauchenecker, Hollitzky v MX2 i Kurt Machtlinger, Schögler a Reibauer v MX3 budou pro tuzemskou špičku jistě velkou konkurencí. Všichni Rakušané pojedou za Motorsport Chýnov. Kvalifikace začne v 10, závody ve 12.30 hodin.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze