Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Motokrosař Žerava potvrdil vzestup

12 2006
Náchod - Přesně tam se chtěl motokrosař náchodského UFO Racing teamu Martin Žerava v letošním mistrovství světa třídy MX3 dostat. Po nevydařeném začátku sezony, do kterého výrazně zasáhlo nepříjemné zranění, Žerava v Itálii dvěma pátými místy potvrdil šesté místo v průběžném pořadí seriálu.

"Výš už to ale asi nepůjde, soustředíme se nyní na to, aby tuto příčku udržel," uvedl spolumajitel náchodské stáje Ladislav Exner.

Ani bodový úspěchy z Itálie totiž Žeravu nijak výrazně neposunul směrem k pátému místu a před posledními třemi velkými cenami jej od něj dělí téměř devadesát bodů.

"Hodně se na tom podepsala absence v začátku sezony, navíc Žeravovi samozřejmě chvíli trvalo, než se po zranění mohl rovnat s nejlepšími," vysvětluje Exner.

Nyní v Itálii však jezdec náchodského týmu potvrdil, že v tomto šampionátu patří k absolutní špičce. V Itálii si dojel pro dvě pátá místa, v obou jízdách dokonce dlouho usiloval o výhodnější příčky.

"Je konečně tam, kde byl loni," potvrzuje Exner, "podařilo se mu dohnat ztrátu ze začátku sezony a závodí opravdu dobře."

Důkaz Žerava předložil i v Itálii v obou jízdách totiž porazil některé borce elitní pětky, mezi kterou už asi nebude mít šanci bodově proniknout. Ani jednou neprohrál s vedoucím Francouzem Demariou, v první jízdě za sebou nechal v průběžném pořadí druhého Belgičana Breugelmanse.

"Daří se mu starty a dohnal také kondici, takže může kvalitně závodit od začátku až do konce," vypočítá Exner.

Tomu dělá velkou radost také to, že Žerava v posledních závodech potvrzuje pověst české jedničky. Bodově už předstihl dlouho nejlepšího Zarembu, navíc v přímých soubojích má jezdec UFO Racing teamu nad ostatními Čechy navrch. "Teď v Itálii jel vždy za Zarembou a vždycky ho dokázal s přehledem předjet," potěšilo Exnera.

Žeravu nyní čekají především poslední tři závody světového mistrovství. Už o víkendu bude závodit v Litvě, na konci července v Bulharsku a na začátku září ve Švýcarsku. Ve všech případech už bez svého oddílového kolegy Miroslava Kučírka, pro kterého letošní účast v mistrovství světa skončila.

"Soustředí se na domácí šampionát, což bude platit i pro příští sezonu," uvedl Exner.

Závody mistrovství republiky absolvuje také Žerava. Po třech podnicích seriálu je druhý jen o čtyři body za Zarembou. Obhajobu loňského titulu však bude mít borec UFO Racing teamu těžkou. "Bohužel závod v Lokti se nám kryje s termínem mistrovství světa v Bulharsku," poznamenal Exner.

Výsledky, závod MS třídy MX3 v Itálii
1. jízda:
1. Beggi 35:12,883, 2. Bricca (oba It./Honda) -12,25, 3. Bartolini (It./Yamaha) -15,73, 4. Ristori (Švýc./Honda) -22,04, 5. Žerava (ČR, UFO Racing team Náchod/Honda) -23,26, 6. Manneh (USA/KTM) -24,79, 7. Zaremba (ČR/KTM) -27,993, ... 17.  Kučírek (ČR, UFO Racing team Náchod/Honda) -1:28,32.
2. jízda: 1. Beggi 35:22,43, 2. Bricca -10,56, 3. S Breugelmans (Bel./KTM) -13,77, 4. Ristori -16,08, 5. Žerava -22,06, 6. Oddenino (It./Honda) -24,45, ... 27. Kučírek -1 kolo.
Pořadí MS (po 11 závodech): 1. Demaria (Fr./KTM) 456, 2. S. Breugelmans 433, 3. Beggi 386, 4. Ristori 355, 5. Oddenino 311, 6. Žerava 225, 7. Kragelj (Slovin.) 202, 8. Zaremba 190, ... 35. Kučírek 25.Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze