Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Bedna je moje poděkování týmu, říká motokrosař Bartoš

Motokrosař Petr Bartoš při závodu v Opatově. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

5 2017
S dcerkou v náručí si na pódiu vychutnal ovace fanoušků, přebral ceny a pak se vydal k jedné ze zatáček poblíž startu sledovat druhou jízdu kubatury MX2. Motokrosař Petr Bartoš, celkově bronzový v prestižní MX1, tak dobře viděl pád svého parťáka z litomyšlského Orion Racing Teamu Jonáše Nedvěda, po kterém jeho mladý souputník musel ze závodu odstoupit (utrpěl otřes mozku).

O dobré rozpoložení to však Bartoše v trochu větrném, ale převážně slunečném nedělním odpoledni nemohlo připravit.

„Dojmy jsou úplně perfektní,“ pochvaloval si brzy 38letý borec. „Měl jsem výborné starty, motorka šlapala, mně to taky šlo. První jízda druhé místo - to bylo zase nad očekávání. Chvilku jsem jezdil i první, ale Martin Michek je přece jen lepší jezdec, takže mě bez problémů předjel. I tak super,“ dodal.

Co druhá?
V té jsem si jezdil „na pohodičku“ zase na druhém místě... A udělal jsem školáckou chybu, po které jsem upadl v zatáčce. Jenže člověk závodí, co to jde, musíte riskovat. Holt jsem spadl, ale jsem šťastný, že mi to celkově dalo na třetí místo, na vytouženou „bednu“. Pro tým Orion je to skvělé, hrozně jim děkuju, že za ně můžu jezdit. Je to ode mě taková odplata, kterou pro ně můžu udělat. Že to vyjde na pódium a jsme tam vidět s dresem.

Na více méně domácím podniku pro Orion se ze stáje nedařilo jen vám.
Larissa (Němka Papenmeierová) brala první a druhé místo, já byl na bedně a Jonáš po první jízdě taky. Byl to úspěšný den.

Výsledky závodu MČR v motokrosu v Opatově

MX1
1. jízda:
1. Michek 35:01,984, 2. Bartoš (oba KTM) -21,436, 3. Šimko (SR/Suzuki) -24,388.

2. jízda: 1. Neugebauer (Kawasaki) 35:19,323, 2. Michek -2,434, 3. Romančík (LTM) -29,473.

Celkově: 1. Michek 47, 2. Neugebauer 41, 3. Bartoš 38.

Průběžné pořadí (po 8 z 12 jízd): 1. Michek 189, 2. Romančík 157, 3. Bartoš 144.

MX2
1. jízda:
1. Jaulin (Fr./KTM) 36:17,927, 2. Szvoboda (Maď./KTM) -3,576, 3. Nedvěd (KTM) -1:01,503.

2. jízda: 1. Szvoboda 35:11,540, 2. Jaulin -10,490, 3. Šikyňa (SR/KTM) -1:01,990.

Celkově: 1. Szvoboda 47, 2. Jaulin 47, 3. Šikyňa 38.

Průběžné pořadí (po 8 z 12 jízd): 1. Szvoboda 187, 2. Jaulin 180, 3. Šikyňa 140, 4. Liška (KTM) 121.

Zmínil jste vlastní pád. Nevypadáte, že by vás nějak poznamenal.
Nebylo to nic bolestivého. Prostě jsem pospíchal. Přejel jsem kolej a „zavřela“ se mi řídítka. To je celé. Nebouchl jsem se, jen jsem si lehnul. Motorka ani nechcípla. Ale už je to tak velké zdržení, že toho další využijí a jdou přes vás. Pak jsem se musel prokousávat zpátky dopředu.

Když jste po tom pádu kroužil na páté příčce za Slovákem Šimkem, měl jste spočítané v hlavě, že to bude na třetí místo celkově stačit?
Vůbec, tyhle věci neřeším. Samozřejmě mi něco signalizují mechanici z depa, ale já závodil. Chtěl jsem Tomáše předjet, dvakrát jsme byli vedle sebe. Ale jsme kamarádi, oba dva jsme radši ubrali, abychom se „nehákli“. A dojel jsem za ním. Není to žádná ostuda, jsou to oproti mně mladí kluci. Jsem spokojený.

Podle toho, jak jste se k sobě chovali na pódiu, máte stále velmi vřelé vztahy i s bývalým stájovým parťákem Michkem.
Ano, byli jsme dva roky kolegové a tam není žádný problém. Vím, že Martin by mě nešel nikdy vyvážet nebo něco takového, stejně jako já jeho. I když ve startovním poli jsou i jezdci, se kterými se jede natvrdo. Maďarští jezdci - s těmi se bojuje opravdu na lokty. Ale Martin nebo Jára Romančík... Víme, že když jsou rychlejší, tak to tam zkrátka „dají“ a nemusí být žádný kontakt.

Sbíráte výborné výsledky. Zdá se, jako byste „na stará kolena“ nabral nový dech...
Už loni jsem na bednu jezdil vcelku pravidelně, letos už jsem si myslel, že to nepřijde. Teď mám však druhou a jsem rád, že se takhle pořád daří. Tenhle druh reklamy je vážně to jediné, co pro tým můžu udělat. V šampionátu jsem stále třetí, ale tohle místo jsem si upevnil. Moji konkurenti Šimko, Sukup a Weschta j eli teď víc vzadu a já na ně bodově získal. Jel jsem prostě to, co potřebuju. Jára Romančík navíc asi vynechá jeden závod, takže je zase šance mít medaili i celkově. To by bylo nad plán.

Motokrosař Petr Bartoš při závodu v Opatově.

Jak se v průběhu dne měnil charakter trati? Ve druhé jízdě se vám už dokonce i prášilo.
Hodně. Ráno bylo velikánské bahno. Myslím, že hodně rozhodovala i zkušenost - schopnost najít si optimální stopu. Trať se začala vyjíždět do boku. Hledáte rovnější místo. Někde byly už hodně vylezlé kameny a klouzalo to.

Soutěž sledovalo více než dva tisíce lidí. Co říkáte takové návštěvě?
Jsem jenom rád, když jich přijde tolik. Když je na závodech plno a zafandí vám, jenom vás to žene dopředu.

Váš manažer Petr Kovář hovořil o tom, že váháte mezi dalším podnikem mistrovství Evropy Open v Maďarsku a národním šampionátem na Slovensku. Co je v tuhle chvíli pravděpodobnější?
V mistrovství Evropy už mě na třetím místě nikdo nemůže ani teoreticky předskočit, přestože jsem vynechal závody v Rusku. Na Slovensku je to jenom jednodenní záležitost, je to blíž. Možná se půjdu povozit jenom tam. Navíc z toho bude přímý přenos v televizi, což je pro jezdce taky hezké, když mu z domova napíšou esemesku: Gratuluju, vyšlo to, viděli jsme tě! Takže asi vyrazím tam. Navíc je to světová trať.

Autor:


Témata: KTM, Pardubický kraj
Najdete na iDNES.czmobilní verze