Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Motokrosař Kuchař: V Číně si mysleli, že nejsme z masa a kostí, ale z kevlaru

Petr Kuchař při své hlavní disciplíně, freestylu

4 2010
Ještě před třemi týdny si Petr Kuchař pochvaloval: "Už dva roky mě nic nebolelo, neměl jsem žádný úraz. Doufám, že v tomto trendu budu pokračovat." Jenže tato slova motokrosový freestylista nezaklepal a možná proto ho pak z brněnského Freestyle Motocross Race museli odvézt do nemocnice.

"Na mém pádu se podepsalo přepracování, protože jsem současně celou akci připravoval. Ale už jsem v naprosté pohodě a ve freestylu samozřejmě pokračuju dál," hlásí osmatřicetiletý showman.

Ten své věhlasné triky nedávno předváděl dokonce v Číně. "A lidi tam absolutně nechápali, co se děje. Mysleli si, že nejsme z masa a kostí, ale z kevlaru. A že jsme na dálkové ovládání," usmívá se Kuchař.

Jak jste se prosím vás dostal ke skákání v Číně?
Přes jednu kaskadérskou skupinu, která už tam občas dělala nějaké věci s autama. Bylo to pěkný, akorát se místo tří dnů skákalo jen jeden. V Číně asi nejsou moc zvyklí dělat reklamu, nebo možná nesmí, je tam ještě cítit komunismus. Lidi se o tom moc nedozvěděli a přišlo jich jen asi čtyři tisíce na stadion pro čtyřicet tisíc lidí. Ale kdo to viděl, ten nechápal a určitě to tam budou chtít i dál. Už mi dávali vědět, abych přijel v květnu. Motorka tam je, rampy taky, tak si možná do Číny občas zaskočím.

Číňané na vás tedy hleděli s otevřenými ústy?
Oni to nikdy předtím neviděli. Freestyle se lidem dávkoval postupně, ze začátku se dělaly jednodušší triky. Tam to ale vůbec neznali a najednou viděli salta, takže vůbec nevěřili, že je to možný. Vůbec nechápali, že na motorce jdou dělat takový věci.

Motorku jste si do Číny bral svou?
Ne, ta se kupovala v Hongkongu a do Číny se propašovala. Co jsem pochopil, tak tam motorky moc nesmí jezdit, tak se tam ani moc neprodávají. Proto ji do Číny provezli po kouskách v krabicích a tam se dala dohromady. Bylo to zajímavý (usmívá se).

Číňanům jste připadali jako z jiné planety. Jsou ve freestylu nějaké nové triky, nad kterými žasnete i vy?
Samozřejmě. Už pár roků říkáme, že už není co vymýšlet, ale každý rok se vymyslí strašné a drsné věci. Připomenu třeba double backflip (dvojité salto vzad) Travise Pastrany, co už teda dělá víc lidí, ale pořád je to hodně nebezpečný. Poslední dobou už kluci dělají i frontflip (salto dopředu), to už je pro mě nepochopitelný. Zatím to nikdo veřejně na nějaké akci ani neodjel, vždycky to skončilo pádem, prostě hrozná věc. A vymýšlejí se i další. Travis Pastrana vymyslel další double rotaci, kterou nazval toilet paper roll (toaletní papír), to zní šíleně už samo o sobě. Jeden člověk dokonce dělá salto vzad nad motorkou, kterou pak zase chytne.

Nemáte někdy nutkání se podobné kousky taky naučit?
Ani ne, tyhlety věci už mě opravdu moc nelákají. Rád bych dopiloval nějaké triky v backflipu, ale tyhlety nové věci už jsou o tom mít kvalitní jámu s molitanem a skákat pořád do ní. A jelikož já tu samotnou jámu nemám moc rád, tak už se mě tohle asi netýká. To už nechávám mladším.

Jak to vypadá s freestylem v Česku? Přibývá jezdců?
Přibývá, ale taky ubývá, takže to číslo je pořád zhruba stejné. Přibližně nás na úrovni skáče sedm osm. Pak je spousta kluků, kteří to různě zkoušejí, ale většinu z nich to asi přestane bavit, když je to bude párkrát bolet a zjistí, že na to nemají. Pokustonů je hodně, ale z toho většinou nic není. I když občas se někdo vyklube.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze