Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Soumrak MS silničních motocyklů v Brně? Na rok 2015 nejsou peníze

Valentino Rossi při tréninku na Velkou cenu České republiky silničních motocyklů v Brně. | foto: Reuters

15 2014
Grand Prix České republiky silničních motocyklů v Brně je v roce 2015 vážně ohroženo. Vedení Masarykova okruhu předalo společnosti Dorna, která pořádá seriál mistrovství světa, "formální výpověď" z důvodu nedostatku financí na uspořádání příštího ročníku.

O osudu české Grand Prix však ještě rozhodnuto není, o její budoucnosti se má jednat za měsíc při letošní Velké ceně. Kalendář mistrovství světa na příští rok dostane definitivní podobu v polovině září.

"Přes veškeré úsilí se zatím nepodařilo nalézt systémové řešení financování pro rok 2015 a případně další léta. Přetrvává situace, kdy Automotodrom Brno není schopen garantovat úhradu zalistovacího poplatku," uvedla na tiskové konferenci v Brně předsedkyně představenstva Automotodromu Brno Ivana Ulmanová.

Ředitel společnosti Dorna Carmelo Ezpeleta podle ní obdržel formální výpověď o víkendu při německé Grand Prix v Sachsenringu. "Technické kroky k vypovězení smlouvy učiníme po osobních jednáních v rámci mistrovství světa v Brně," podotkla Ulmanová.

Masarykův okruh má s Dornou uzavřenou smlouvu na pořádání MS do roku 2015 bez další opce. "Pokud bychom ze seriálu vypadli, tak by byl návrat takřka nemožný. Na Sachsenringu jednali s Dornou zástupci dvou okruhů, které se chtějí do mistrovství světa dostat," podotkla Ulmanová. Letošní závod se pojede, i když vedení Automotodromu nemá dosud financování plně zajištěno.

Ulmanová v Německu informovala zástupce Dorny o nadále probíhajících jednáních na úrovni politické reprezentace s cílem vyřešit systémovou podporu do příštích let. "Pan Ezpeleta ocenil snahu zachovat Grand Prix v České republice a vyjádřil zájem setkat se při závodech s premiérem Bohuslavem Sobotkou," řekla Ulmanová.

Zároveň se omluvila za prvotní nespokojenou reakci po usnesení vlády, jež nedávno na zalistovací poplatek uvolnila mimořádnou podporu 30 milionů korun, zatímco Automotodrom žádal částku o deset milionů vyšší. "Tlak posledních měsíců je obrovský. Pocit zodpovědnosti někdy uvolní nechtěné emoce," kývla Ulmanová.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze