Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Skokan na lyžích Morgenstern měl ošklivý pád, jeho stav se zlepšil

DĚSIVÁ CHVÍLE. Rakušan Thomas Morgenstern nekontrolovaně letí po svahu pod můstkem v Kulmu, kde se vážně zranil při tréninku na Světový pohár v letech. | foto: Profimedia.cz

11 2014
Ten pád vypadal hrůzostrašně. Při tréninku na Světový pohár v letech na mamutím můstku v Kulmu se trojnásobný olympijský vítěz Thomas Morgenstern ve vzduchu přetočil, dopadl na záda a hlavu a jeho bezvládné tělo se vzápětí nekontrolovaně řítilo dolů. Má vážné zranění hlavy a zhmoždění plic, v ohrožení života však není.

Podle pátečního vyjádření primáře salcburské úrazové nemocnice byl stav sedmadvacetiletého Rakušana velmi vážný, ale stabilní.

"Rozhodně je v kritickém stavu a musí být pod nepřetržitou kontrolou," řekl doktor Josef Obrist. Morgenstern byl prý při vědomí a s lékaři komunikoval.

Mnohem optimističtěji už vyznělo sobotní vyjádření ošetřujícího lékaře Udo Bergera: "Jeho stav se přes noc výrazně zlepšil." Morgenstern ovšem dál zůstane na klinice v Salcburku na jednotce intenzivní péče.

Thomas Morgenstern

Je dvojnásobným celkovým vítězem Světového poháru, ve sbírce má i jedenáct zlatých medailí z MS ve skocích i letech, z toho většinu ze soutěží družstev. Individuální olympijské zlato vybojoval v Turíně 2006 na velkém můstku.

Podle zástupců rakouského svazu je předčasné hovořit o jeho šancích na start na olympijských hrách, a to i vzhledem k tomu, že další upřesňující informace o vývoji jeho zdravotního stavu budou k dispozici nejspíš až v pondělí. Závod jednotlivců na středním můstku začne v Soči 8. února kvalifikací, na velkém můstku se bude skákat od 14. února a soutěž družstev se uskuteční o další tři dny později.

Pro Morgensterna to byl už druhý těžký pád za poslední měsíc. Mnohonásobný mistr světa teď ztratil kontrolu nad lyžemi hned po odrazu, ve vzduchu se přetočil a dopadl na záda a hlavu.

Po pádu na chvíli ztratil vědomí, ještě před převozem do nemocnice se ale probral a pohyboval končetinami. "Chtěl vědět, co se stalo," popsal první komunikaci s Morgensternem na nosítkách fyzioterapeut rakouského týmu Herbert Leitner.

Zkušený reprezentant si okamžik hrůzy prožil už v polovině prosince při závodu v Titisee. Po dopadu se mu rozjely lyže, uhodil se do hlavy a rovněž byl krátce v bezvědomí. Vyvázl nicméně jen s naraženinami a zlomeným prstem na ruce. S dlahou pak absolvoval Turné čtyř můstků a vybojoval druhé místo.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze