Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nelamentuju, řekl Moravec. Američanovi, co ho připravil o stupně, popřál

Ondřej Moravec | foto:  Michal Sváček, MAFRA

15 2014
Podruhé za tři dny skončil v Kontiolahti v TOP 10. Jen tři desetiny ho navíc dělily od stupňů vítězů. "Jsem navýsost spokojený," hlásil biatlonista Ondřej Moravec. V nedělním stíhacím závodě vyrazí na trať ze slibné pozice. "Je velká šance a můžu si to vynahradit."

Jaký pocit ve vás převažuje?
Jsem spokojený, i když to bylo těsné. Když mě předjeli, už jsem měl po závodě, takže jsem s tím stejně nemohl nic dělat. Nijak nelamentuju. Beru to tak, že v zítřejší stíhačce je zase velká šance a můžu si to vynahradit.

Na třetí pozici Američana Bailyho vám scházely tři desetiny. Kolik to vůbec je? 
Nic. Po střelbě vestoje mi skoro spadly brejle, trochu jsem se s nimi pral, tam jsem možná něco ztratil. Ale taky to mohlo být i někde na trati. V místě, kde se vjíždí do cíle, se tratě rozdělujou - jedna vede přes velbloud na střelnici, druhá rovně - a právě tam byl docela těžký, hluboký sníh, se kterým jsem se docela trápil. Jet do finiše po tvrdém rychlém sněhu by asi bylo příjemnější, ale všichni to měli stejné... Navíc je to jedno. Tři desetiny tam prostě nejsou. 

Trať v Kontiolahti vypadala docela rozbitá.
Jen vypadala. Nejprudší výjezdy byly dobré, tvrdé. I kluci, co startovali na konci pole, potvrdili, že to bylo v pohodě. Ta rozbředlá místa byla rozbředlá už před nástřelem. Voda na některých místech prosakovala, dělaly se kaluže, tak organizátoři navezli na trať včera večer sníh. Kdyby to udělali před dvěma dny, zachránili by to. Ale tohle už byla chyba.

Jak jste se na trati cítil fyzicky?
Jelo se mi dobře. Konec sice možná nebyl jako ve čtvrtečním sprintu, ale spíš to bylo těmi místy, kde se to bořilo trochu víc. Vzalo mi to víc sil než tvrdá trať ze čtvrtku. Ale běžecky jsem spokojenej.

Po dojezdu jste dlouho byl na stupních. Jaké bylo čekání, jestli vás někdo předjede?
Já nijak nečekal. Šel jsem se vyjet a občas jsem podle rachotu na stadionu zaslechl, že někdo jede. Ale finsky neumím, tak jsem nic moc věděl...  Až když to hlásili v angličtině, jsem pochopil.

Překvapila vás dvojice, co vás odsunula ze stupňů - Rus Loginov a Američan Bailey?
Aspoň to pořád není o těch samých jménech... Bailey je docela překvapení, pro něj to je první podium ve svěťáku. Říkal jsem mu: Když je to takhle, ani mi nevadí, žes mě porazil. Loginov jezdí výborně, u něj mě spíš překvapilo, že nastřílel dvě nuly.

Dva sprinty a 20 bezchybných výstřelů, se střelbou musíte být spokojen.
K tomu ani není co říct. Ležák jsem si zase trošku pohlídal a neriskoval a stojku si nepamatuju. To je vždycky dobré znamení.

Čtvrté místo je taky dobrá výchozí pozice do stíhacího závodu. Navíc s Loginovem a Baileym vyjedete v necelých dvou vteřinách.
Já se určitě nebudu nikam hnát, ale bojím se, že zrovna oni jsou takoví... Když třeba Bailey rozjíždí štafety nebo závody s hromadným startem, dere se bláznivě dopředu, tak se trošku bojím, abychom to zbytečně nehnali a pak nám to nechybělo na konci. Ale budu se snažit jet s nima. Navíc je to závod na čtyři položky, podle předpovědi počasí má docela dost foukat, takže na trati se asi rozhodovat nebude.

V Kontiolahti jste už dvakrát útočil na stupně. Že by to vyšlo do třetice?
Noo... Chtělo by to odstřelit úplně. Ale už se dvěma sprinty jsem navýsost spokojený.Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze