Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Moravec: Na Fourcada jsem v cíli neměl. Ale výsledky mi dodají klid

Ondřej Moravec slaví druhé místo v závodu s hromadným startem v Ruhpoldingu. | foto: Český biatlon, Petr Slavík

10 2016
V Ruhpoldingu se stále zlepšoval. Třináctý ve sprintu, osmý ve stíhacím závodě a druhý v klání s hromadným startem. "Jsem spokojený s tím, co jsem tady předvedl," řekl biatlonista Ondřej Moravec. Aby ne: v prvním trimestru čekal na umístění v elitní desítce marně. Nyní je zpět mezi absolutní špičkou.

Spadlo z vás napětí z úvodu sezony?
Rozhodně. I po včerejším závodě jsem byl spokojený s tím, co jsem tady předvedl po nějaké pauze. Určitě mi to dodá klid do dalších závodů. Rozhodně se mně bude startovat lehčeji.

Pomohla zvládnutá první střelba, kde foukal silný vítr?
Když jsme byli na nástřelu, tak se dalo říct, že bylo bezvětří, respektive velmi mírný vítr zprava. Zato na první položce foukal poměrně silný vítr zleva. Reakce byly různé, já jsem udělal asi čtyři cvaky, Michal Krčmář na stavu 28 asi jeden cvak. Bylo to těžké. Rozhodně to bylo důležité. A když člověk zastřílí čistě, tak se mu uleví, pak se to těžko dohání. I když jde to: krásný případ byl Tarjei Bö, který dokázal se třemi chybami skončit třetí, což si myslím, že je hodně dobrý výkon. Střelba a obzvlášť ta první dneska byla důležitá.

Ondřej Moravec se raduje z druhého místa v závodě s hromadným startem v...
Ondřej Moravec se raduje ze druhého místa v závodě s hromadným startem v...
Trio nejlepších ze závodu s hromadným startem v Ruhpoldingu. Zleva druhý Ondřej...

Jak se vám pak jelo na čele?
Po ležáku jsem tam měl skupinku, jeli se mnou tři Francouzi, kteří to začali tahat. Ani jsem na to tempo netlačil. Spíš mi přišlo, že Martin Fourcade byl trochu nervózní, myslím, že tu na tom nebyl běžecky nějak extra. Jinak to byl příjemný pocit, i když někdy je pro mě lepší jezdit z těch trochu zadnějších pozic než jezdit vepředu, tam člověk úplně neví, na čem je. Moc často se mi nestává, abych to čelo tahal nebo jel s větším náskokem, takže mi to není nějak úplně komfortní. Ale čím víc se člověk bude do těch situací dostávat, tak si na to zvykne.

Ukázalo se důležité nedržet se před poslední střelbou za každou cenu Svendsena a Martina Fourcada? Sice vám odskočili, ale Svendsen pak střelbu nezvládl...
Oni mě dojeli, jel jsem nějakou dobu s nimi, pak Svendsen nastoupil v předposledním stoupání. Byl to docela finišový nástup, i Fourcade chvíli nestíhal, pak jsem se k nim docuknul. V tom dalším stoupání nastoupil naopak Fourcade, říkal jsem si, že už se to rozhodně ani nebudu pokoušet zachytit. Nevím, do jaké míry to byla taktika od obou, ale Svendsen to prostě nezvládl. Já jsem si říkal, že se to stejně rozhodne na střelnici, a jestli mi tady ujedou o čtyři pět vteřin... Nějakou roli to samozřejmě pak hrálo, mezi mnou a Fourcadem bylo deset sekund, ale Svendsen to tam nedal.

Věřil jste, že můžete desetisekundovou ztrátu na Fourcada po poslední střelbě ještě stáhnout?
Tři kola jsem se cítil celkem slušně, ale ke konci už jsem taky neměl moc sil nazbyt. Ke konci jsem jel pořád stejně, on si taky držel nějaké své tempo, rozdíl mezi námi byl pořád podobný. Neměl jsem síly na to ho dojet a myslím si, že i kdybych měl síly a dostal se k němu, tak by mi pak chyběly v konci. Dneska jsem upřímně neměl na to, abych s ním bojoval někde na cílové čáře.

Fotogalerie

Zvládl jste čtyři nuly na střelnici, dojel druhý. Je to důležité posílení sebevědomí před dalším závodem, který je už ve středu?
Určitě. Ale je to zase až za tři dny. Rozhodně jsem rád, že jsem to dal. Čtyři nuly jsem dal teprve potřetí v životě, ale další závod bude zase od začátku, takže to stejně nějakou velkou roli nehraje. Nějaký klid mi to může dodat, ale zas tak moc to neznamená.

V Ruhpoldingu závodíte poprvé po narození dcery a hned se daří. Je otcovství motivace navíc?
Částečně by se dalo říct, že jo. Člověk to vnímá tak, že nějaký výsledek, pokud se povede, tak je to psychická vzpruha, možná takový dárek pro tu příležitost, že se to zrovna hodí. Hlavně po psychické stránce to nějakou roli určitě může hrát. Beru to, že jsem víc v klidu a teď nepřemýšlím přehnaně o sportu. Mám v hlavě jiné myšlenky, které jsem do té doby neměl, takže tohle tam třeba roli hrát může.Najdete na iDNES.czmobilní verze